فارسی | English
دانلود پوستر طرح طفلان مسلم
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین طفلان مسلم

محله های معضلخیز و فقیرنشین همواره خطراتی را برای کودکان ساکن این محله به دنبال داشته است. کودکان خانواده های ساکن این محله ها که اکثرا به دلیل وضعیت محل از خشونت بالایی برخوردار هستند، معمولا به دلیل عدم آگاهی دست به اقداماتی می زنند که سبب بروز پدیده ای به نام «بزهکاری کودکان» می شود. کانون های اصلاح و تربیت امروز نشان دهنده وضعیت این بحران اجتماعی در جامعه می باشند.

این کانون ها پر است از کودکان کار و خیابان که به دلیل حوادث و اکثرا از روی ناآگاهی مرتکب بزه شده اند. بسیاری از این کودکان سرپرست خانواده خود نیز بوده اند و حالا هم خود و هم خانواده های آنان در اثر یک اشتباه دچار بحران بزرگتری شده اند. در بسیاری از موارد نیز این حوادث از روی اتفاق، مثلا تصادف رخ داده است و این نوجوانان به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در زندان به سر می برند.

آیین طفلان مسلم با محوریت کودکان کار و خیابان که در اثر بزه در کانون اصلاح و تربیت به سر می برند از جمله طرح هایی است که جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) بر پایه ریشه های عمیق فرهنگی و دینی ایرانیان از سال 1385 اقدام به برگزاری آن کرده است. در طرح مذکور عمدتا رویکرد به مددجویانی است که زمینه جرم نداشته اند و بر اثر حادثه به نوعی قربانی ناهنجاری های محیط اطراف خویش شده اند.

 طرح طفلان مسلم همیشه از تاسوعا تا اربعین حسینی و با شعار «برای طفلان مسلم دیروز می گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می کوشیم؟» و بر پایه تحقیق و ریشه یابی و تامین بستر مناسب اجتماعی برای دستیابی این افراد (به عنوان عضوی از جامعه) به استانداردهای بالاتر زندگی انجام می پذیرد.

 

اهداف و برنامه ها

1- شناسایی کودکانی که در اثر حادثه قربانی ناهنجاری های محیط اطراف خویش شده اند.
2- تلاش در جهت آزادسازی این کودکان از کانون های اصلاح و تربیت
3- پیگیری امور زندگی این کودکان تا رسیدن به زندگی پایدار
4- تلاش در جهت تغییر و اصلاح قوانین مجازات کودکان زیر 18 سال

روند اجرایی در سالهای مختلف

در این طرح از سال 1385 تا 1388 بیش از 70 کودک از زندان آزاد شده اند و این کودکان و خانواده های آنان هم اکنون تحت حمایت جمعیت می باشند. از میان آنان 10 مورد کودکانی بودند که به دلیل جرم زیر 18 سال محکوم به اعدام شده بودند. این کودکان با وساطت جمعیت و جلب رضایت اولیاء دم و پرداخت دیه توسط خیرین آزاد شدند.

چگونگی اجرا و برگزاری

همه ساله تیم های مددکاری جمعیت ضمن برگزاری جلسات متعدد جهت انتخاب مددجویان، تحقیقات و برنامه ریزی های مقتضی را از ماه ها قبل از محرم آغاز می کنند. با پیشنهاد مددکاران و همچنین بررسی پرونده مددجویان به طور کامل و نیز پس از مصاحبه با خود مددجویان تعدادی از آنان برای امداد رسانی و بر اساس اولویت بندی های صورت گرفته تعدادی برای حضور در برنامه طفلان مسلم انتخاب می شوند. پیگیری حقوقی مددجویان و پیگیری وضعیت معیشتی خانواده های آنان و نیز پیگیری وضعیت پس از آزادی آنان از برنامه های مربوط به حین اجرای برنامه و پس از آزادی آنان است و کارگروه های خاص خود را در این طرح دارد.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 ----------------------------------------------------------------------------------

به بهانه محرم - نامه ای که هرگز خوانده نشد.

امام حسین رو به علمای بی عمل مدینه: کاش گوشهایی برای شنیدن بود...

به احترام امام حسین (ع) به اشتراک می گذاریم.

---

متن خطبه امام حسین (ع)

هان ای مردم!عبرت بگیرید و پند بیاموزید از آنچه خدا اولیاء خود را با مذمت و سرزنش علماء ((یهود)) پند داده است.آنجا که می فرماید:

چرا خداشناسان و احبار آنها را از ناسزاگفتن و حرام خوردنشان منع نمی کنند.( مائده آیه 62)

باز می فرماید:آنانکه به کفر گرائیدند از اولاد اسرائیل لعنت شده اند و چه بد بود اعمالی که انجام می دادند. وچرا این چنین خدا آنان را سرزنش می کند؟ برای اینکه آنان ستمگران را می دیدند که چگونه ستم روا می دارند و فساد بر می انگیزند، ولی آنان را از این اعمال نهی نمی کردند تا توسط ستمگران، به نوائی برسند و از گزند آنان در امان باشند؛ در حالیکه خداوند می فرماید: از مردم نهراسید و فقط از من بیمناک باشید(مائده 44)

باز هم می فرماید: مردان و زنان مومن، دوستداران یکدیگرند. بمعروف امر می کنند و از منکر باز می دارند.( بقره71)

خداوند در این آیه،((امر به معروف و نهی از منکر )) را اولین فریضه قرار داد؛ زیرا اگر به انجام این فریضه اقدام گردد، تمام فرائض، چه آسان و چه دشوار،عملی می شود.علاوه بر این((امر به معروف و نهی از منکر)) دعوت کردن به اسلام است؛ همگام با طرد ستمگریها و مخالفت با ستمگران،و دعوت کردن به تقسیم بیت المال و غنائم و گرفتن مالیات ها از عوامل آن و پرداختن آن به موارد حقیقی شان است.

شما ای بزرگان که درعلم ودانش پرآوازه اید! ودرخیرونیکی زبانزد دیگران ! ودرنصیحت وپند دادن شهره ی این وآنید!؛بخاطرخدا،دردل مردم عظمت و شکوه دارید. افراد قوی و نیرومند شما را به حسا ب می آورند؛ وضعیف و ناتوانان، شما را گرامی و محترم می شمارند،کسان خود را بر شما ایثار می کنند که هیچ برتری بر آنها ندارید؛ وقتی خواسته هایشان برآورده نمی شود از شما شفاعت می جویند وشما باشکوه پادشاهان و عظمت بزرگان در میان آنان راه می روید.

آیا اینهمه برای این نیست که مردم امیدوارند که شما به احیاء حقوق خداوند قیام کنید؛ لیکن شما در بیشترین موارد، از اداء حق الهی کوتاهی کردید و حقوق ائمه را سبک شمردید، حق ضعیفان را پایمال نمودید.

شما آنچه حق خود تصورمی کردید، به ناروا گرفتید ولی در راه خدا نه مالی بخشش کردید، نه جانتان را به مخاطره انداختید و نه از اقوام و خویشانتان برای رضای خدا بریدید.

وه چه پرروئی با این اعمال زشت، بهشت خدا و همجواری پیامبران او را آرزو دارید؛ و می خواهید از عذاب الهی در امان باشید. ای کسانیکه چنین آرزو از خدا دارید؛ می ترسم بر شما عذابی از عذابهای خدا نازل گردد.زیرا شما در پرتو عنایت خدا،به مقامی رسیدید که بر دیگران برتری پیدا کردید.چه بسیارند کسانیکه مورد احترام مردم نیستند ولی شما به خاطر خدا،در میان بندگانش احترام دارید.شما می بینید پیمانهای الهی درهم شکسته می شود، ولی هیچ دم نمی زنید؛ و به هراس نمی افتید. برای درهم شکستن بعضی از پیمانهای پدرانتان ناله سر میدهید ، لیکن شکستن تعهدات و پیمانهای رسول خدا را نادیده میگیرید.کورها، لال ها وفلج ها در شهرها بی سرپرست مانده اند و شما نه رحمی بر آنان می کنید و نه عملی را که در خورشأن خودتان باشد، در مورد آنان انجام می دهید؛ و یا قصد انجام آنرا دارید. فقط با چاپلوسی و تملق پیش ستمگران رفاه و آسایش خویش را می جوئید.

خدا دستور فرموده است: از این اعمال پلید جلوگیری شود؛ ولی شما از آن غافلید، و شما مصیبت بارترین مردم هستید.زیرا از مسئولیت عالمانه و آگاهانه خود دست کشیدید.((زمام امور واجراء احکام باید بدست علماء الهی باشد که در رعایت حلال و حرام خدا امین هستند)) ولی این مقام و منزلت از شما سلب شده است؛ چرا که از محور حق پراکنده شدید؛ و با وجود دلائل روشن، در سنت پیامبراختلاف کردید. اگر با رنجها و آزارها ،شکیبائی داشتید و سختیهای راه خدا را تحمل می کردید، اجرا امور دین خدا بدست شما می افتاد؛ لیکن شما ستمگران را در مقام و منزلت خود، جایگزین ساختید و امور دین خدا را بدست آنان سپردید؛ و آنان به اشتباه عمل می کنند و در شهوات خود گام بر میدارند.(می دانید چرا ستمگران بر امور مسلط شدند؟)چون شما از مرگ فرار کردید،عاشقانه به زندگی گذرا دل نهادید.(در پی این وابستگی) شما ضعیفان و بی نوایان را، بدست ستمگران سپردید تا برخی را، برده و مقهور خود ساختند و برخی را برای لقمه نانی بیچاره و ناتوان کردند. ستمگران، در ملک خدا، طبق میل و خواسته خود گام بر می دارند؛ و با تمایلات خود، راه پستی و مذمت را هموارتر می سازند.از اشرار و دون فطرتان پیروی می کنند و جسورانه در مقابل خدای متعال می ایستند. در هر شهری بر فراز منبر گوینده ای دارند که فریاد می زند و با صدای بلند سخن می گوید. زمین در تسلط کامل آنان است و دستشان از هر جهت باز و گشوده. مردم بردگان آنانند بدانگونه که هر دستی برسرآنان کوبیده شود قادربه دفاع نیستند. گروهی ازاین جباران کینه توز، سخت بربی نوایان چیره گشته اند و گروهی فرمانروایانی هستند که نه خدا رامی شناسند ونه به روزمعاد عقیده دارند.عجبا..! وچراتعجب نکنم؟! که زمین را،مردی حیله گر و مکار وفردی تیره روزتصرف کرده وبارمسئولیت مومنین را کسی بدوش کشیده که هرگز به آنان رحم نمیکند.خدا دراین نزاعی که بین ما و او درگرفته، بهترین حاکم است ودر نبرد ما با او قضاوت خواهد کرد.

خداوندا... تو خود میدانی عملکرد ما، نه برای آن است که به ریاست وسلطنت دست یابیم ویا از روی دشمنی و کینه توزی، سخن بگوئیم؛ لیکن (پیکارما برای ا ین است که) پرچم آئین ترا برافرشته گردانیم و بلاد بندگان ترا، آبادسازیم وبه ستمدیدگان ازبندگان تو،امنیت بخشیم؛ واحکام وسنن وفرایض ترا(درجامعه) پیاده کنیم. وشما اگر ما را یاری و پشتیبانی نکنید، ستمگران بر شما چیره می شوند و در خاموش کردن نور پیامبرتان می کوشند.ولی بدانید خداوند ما را کفایت خواهد کرد و اتکای ما بر اوست و در مسیر او گام برخواهیم داشت؛ و به سوی او باز خواهیم گشت.


فایل pdf خطبه امام حسین (ع) را از اینجا دانلود کنید


لطفا Share کنیم تا همگان بدانند که امام حسین به راستی که بود و چه گفت.


همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد