فارسی | English
دانلود کاتالوگ جشنواره فرزندان مهر
------------------------

گالری عکس جشنواره فرزندان مهر

خاطرات فرزندان مهر

ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

جشنواره فرزندان مهر


پس از اجرای طرح هایی مانند کوچه گردان عاشق و طفلان مسلم، که ارتباط مستقیمی با کودکان و خانواده های محروم، کودکان بزهکار، بیمارستان ها و مراکزی که به عنوان مناظر جمعیت هستند دارد، همچنین با گذر از مرحله ای که شامل رسیدگی تحصیلی و پزشکی و کمک هایی از قبیل آذوقه رسانی و گاهی کمک مالی بود جمعیت امام علی(ع) فعالیتی فرهنگی_هنری را با همکاری همان بچه ها آغاز کرد
.

 

چراکه این بچه ها در هیچ جای اجتماع پذیرفته نشده و به جایی تعلق نداشتند تا به آن افتخار کنند و آینده خود را بر مبنای آن بسازند. لذا با تشویقی کوچک در یک تئاتر، چاپ ساده متنی در روزنامه، یا جایزه گرفتن از هنرمند مورد علاقه و مواردی از این قبیل تلاش شد قدمی در راه شکوفایی استعدادهایشان برداشته شود.

بنابراین برای آغاز راه قدم اول با هنر برداشته شد و با تئاتر به پیش رفت. اولین بار خود بچه های جمعیت تئاتری را در پشت بام منزل یکی از خانواده های محروم اجرا کردند تا هم تشویقی باشد برای کودکان و هم خانواده ها به سمت این فعالیت ها جذب شوند.

و از 4 سال پیش تمرینات شروع شد. مرحوم علیرضا اعظم جاه برای اولین بار کاری از احمد شاملو به نام "دختران ننه دریا" را در خانۀ فرهنگ کوثر اجرا کرد که پس از آن این روند ادامه پیدا کرد.


پس پیشنهاد طرح "فرزندان مهر" از سوی استاد گرانقدر شارمین میمندی نژاد که مؤسس جمعیت می باشند در سال 79 مطرح شد و در همان سال اولین دورۀ جشنواره برگزار گردید.

این جشنواره به منظور جهت دهی فعالیتهای فرهنگی_هنری و اعلام عمومی این فعالیت ها برگزار شد.

جشنواره برای بار دوم در سال 86 در سه بخش کودکان، دانشجویی و حرفه ای برگزار شد.

در بخش کودکان که به یاد علیرضا اعظم جاه "یادوارۀ اعظم جاه" نامیده شد، نمایشگاهی از کلیه آثار هنری مربوط به مراکز بهزیستی به علاوۀ تمام آثار اعضای جمعیت، داوطلبین هنرمند و بچه های خانواده های تحت پوشش جمعیت اجرا  شد.

بخش دانشجویی در قالب یک جشنوارۀ دانشجویی با محور معضلات اجتماعی که شامل تئاتر و فیلم کوتاه بود اجرا شد. هدف این بخش سوق دادن دانشجویان به سمت آشنایی با معضلات اجتماعی بود تا جمعی منسجم، متشکل از دانشجویان تشکیل شود و رابطۀ کودکان و دانشجویان ادامه پیدا کند.

همانطور که گروه علیرضا اعظم جاه پس از چند سال چهارمین کار تئاتر خود را ارائه داد.

 

از طرفی جمعیت با همکاری شهرداری اقدام به برگزاری کلاسهای نمایشنامه نویسی، بازیگری و کارگردانی نموده است و بچه های علاقه مند می توانند به صورت رایگان در این کلاسها ثبت نام کنند.
در بخش حرفه ای نیز از پیشکسوتانی که در زمینۀ معضلات اجتماعی فعالیتی داشته اند دعوت شد تا در این جشنواره حضور داشته باشند.
در روز اختتامیه جشنواره پس از اجرای برنامه های متنوع مانند سرود و اجرای موسیقی توسط بچه های بهزیستی برای تقدیر از آثار برگزیده جشنواره از هنرمند بزرگی دعوت شد تا هدایا  و لوح های تقدیر را تقدیم کند.

همچنین برآن شديم در بخش جنبي جشنواره فرهنگي - هنري فرزندان مهر ، نمايشگاه عكسي با همين عنوان و با محوريت كودكان خانواده هاي محروم ، كودكان كار و كودكان سرطاني برگزار نمائيم.
جهت برگزاري هرچه بهتر اين نمايشگاه و تاثير گذار بودن آن ، نياز به استفاده از عكسهاي حرفه اي و همچنين بهره مندي از امكاناتي جهت چاپ عكس و اختصاص فضا براي برپايي نمايشگاه بود كه در بدو امر و حدود 3 ماه مانده به آغاز جشنواره ، جهت تهيه اين عكسها هماهنگي هاي لازم با يك گروه عكاس حرفه اي ( متشكل از 6 نفر ) بعمل آمد و پس از آشنايي با جمعيت و معضلات مورد نظر جمعيت ،  موضوعات و محدوده كاري هر عكاس مشخص گرديد و پس از آن  هر هفته جلساتي جهت پيشبرد و هماهنگي كارها با حضور 2 نفر از اعضا جمعيت و عكاسان محترم برگزار مي گرديد و در طي اين جلسات علاوه بر بازبيني عكسهاي گرفته شده ، برنامه كاري هفته آينده جهت حضور در مكانهاي هماهنگ شده توسط رابطين جمعيت ، مشخص مي شد. همزمان جهت برپايي نمايشگاه و تامين هزينه هاي آن شامل (اختصاص فضاي نمايشگاه ، چاپ پوستر ، استند و كارت دعوت ، تامين هدايا و تبليغات و اطلاع رساني ) با موزه هنرهاي ديني امام علي ( ع ) وارد مذاكره شديم كه نهايتا“ مديريت موزه با تقبل تمامي موارد موافقت نمودند.    

پس از تهيه و جمع آوري بيش از 300 عكس ،  تعداد 40 عكس جهت نمايش در نمايشگاه توسط يكي از اساتيد انتخاب شد كه اين عكسها شامل 14 عكس با موضوع كودكان سرطاني ، 10 عكس با موضوع كودكان كار و 16 عكس با موضوع كودكان خانواده هاي محروم بودند.

مراسم افتتاحيه نمايشگاه عكس فرزندان مهر در تاريخ 29 تير در محل موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار گرديد. اين مراسم شامل پخش فيلم و معرفي جمعيت توسط سركار خانم رحيمي دبير جمعيت ، پخش تيزر جشنواره ، قرائت مقاله عكاسي مستند و نقش آن در اصلاحات اجتماعي توسط سركار خانم راحله زهرائي بصير از عكاسان شركت كننده در نمايشگاه  ، اجراي موسيقي سنتي ، سخنراني جناب آقاي ميمندي نژاد موسس جمعيت ، پخش كليپي از عكسهاي گرفته شده و تقدير و تشكر از عكاسان شركت كننده در نمايشگاه بود . همچنين از طرف موزه به هريك از عكاسان يك ربع سكه بهار آزادي اهدا شد كه عكاسان هداياي خود را به مدرسه اي در محله شهرك دولتخواه اهدا نمودند.

برای همکاری با جمعیت امام علی در خصوص فعالیت های هنری برای کودکان تحت حمایتی، لطفا با 23051110 تماس بگیرید.

 

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد