فارسی | English
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

کارآفرینی و توانمندسازی مددجویان در جمعیت امام علی

جمعیت امام علی همواره با رویکرد توانمندسازی تلاش کرده است تا خانواده های تحت پوشش خود را پس مدتی از چرخه نیاز به خود خارج سازد و کمک شان کند تا روی پای خود بایستند. در سالهای اخیر جمعیت فعالیت های کارآفرینانه را با رویکرد توانمندسازی مددجویان و خانواده های تحت پوشش خود به صورت جدی در پیش گرفته است. هم اکنون در دفاتر مختلف جمعیت فعالیت های کارآفرینی با هدف درآمدزایی برای افراد تحت پوشش و همچنین تامین هزینه های نگهداری مراکز امدادی با نام «خانه های ایرانی» جمعیت که به ارائه حمایت های امدادی آموزشی، بهداشتی، ورزشی، هنری و... به کودکان تحت پوشش می پردازند، انجام می شود. بخشی از این محصولات به صورت اینترنتی در فروشگاه خیریه جمعیت امام علی بر روی وبسایت کادوخونه به فروش می رسد.
محصولات جمعیت امام علی در حال حاضر در سه دسته خوراکی، پوشاک و محصولات هنری و تزئینی دسته بندی می شوند. همچنین این کالاها برای رده های سنی کودک، نوجوان و جوان و یا مناسب برای خانواده می باشند. تولید کنندگان این محصولات را معمولا بانوان و دیگر مددجویان تحت پوشش جمعیت تشکیل می دهند. در این وبسایت در کنار هر محصول شرحی به همراه داستان زندگی تولید کننده آن قابل مشاهده است. این محصولات توسط خانه های ایرانی جمعیت امام علی تولید می شوند.

جمعیت امام علی همواره با رویکرد توانمندسازی تلاش کرده است تا خانواده های تحت پوشش خود را پس مدتی از چرخه نیاز به خود خارج سازد و کمک شان کند تا روی پای خود بایستند. در سالهای اخیر جمعیت فعالیت های کارآفرینانه را با رویکرد توانمندسازی مددجویان و خانواده های تحت پوشش خود به صورت جدی در پیش گرفته است. هم اکنون در دفاتر مختلف جمعیت فعالیت های کارآفرینی با هدف درآمدزایی برای افراد تحت پوشش و همچنین تامین هزینه های نگهداری مراکز امدادی با نام «خانه های ایرانی» جمعیت که به ارائه حمایت های امدادی آموزشی، بهداشتی، ورزشی، هنری و... به کودکان تحت پوشش می پردازند، انجام می شود. بخشی از این محصولات به صورت اینترنتی در فروشگاه خیریه جمعیت امام علی بر روی وبسایت کادوخونه به فروش می رسد.محصولات جمعیت امام علی در حال حاضر در سه دسته خوراکی، پوشاک و محصولات هنری و تزئینی دسته بندی می شوند. همچنین این کالاها برای رده های سنی کودک، نوجوان و جوان و یا مناسب برای خانواده می باشند. تولید کنندگان این محصولات را معمولا بانوان و دیگر مددجویان تحت پوشش جمعیت تشکیل می دهند. در این وبسایت در کنار هر محصول شرحی به همراه داستان زندگی تولید کننده آن قابل مشاهده است. این محصولات توسط خانه های ایرانی جمعیت امام علی تولید می شوند.

«خانه های ایرانی» مراکزی هستند در جنوب شهر و مناطق معضلخیز حاشیه که به کودکان محروم خدمات مختلف امدادی را ارائه می کنند. کودکان روزانه به این خانه ها می آیند و از خدمات آنها شامل غذای رایگان، آموزش، خدمات بهداشتی، روانشناسی، فرهنگی و هنری و... بهره مند می شوند. همچنین گروهی از بانوان سرپرست خانوار نیز تحت حمایت این خانه ها می باشند.
برخی از محصولات تولیدی توسط مددجویان تحت پوشش تولید و عواید حاصل از فروش آن کاملا به خود آنها می رسد. برخی دیگر نیز با همکاری خانه های ایرانی تولید می شود و عواید حاصل از فروش آن به مصرف هزینه های نگهداری این خانه ها خواهد رسید. همچنین در میان کودکان تولید کننده عده زیادی از آنها کودکان کار و خیابان هستند که اکنون با حضور در برنامه های کارآفرینی فرهنگی جمعیت امام علی فرصتی برای آنها فراهم آمده است تا در کنار تامین هزینه های زندگی بتوانند در فضایی فرهنگی در خانه های ایرانی به تحصیل و سواد آموزی بپردازند و آینده بهتری را پیش چشمان خود ببینند. با خرید و معرفی این محصولات به دوستان تان، جمعیت امام علی را در ادامه راهی که در پیش گرفته است یاری کنید.
برای اطلاع بیشتر و آشنایی کاملتر با جمعیت امام علی به وبسایت زیر سر بزنید:
www.kadokhoone.com/sosapoverty
-----------------------------------------------------------------------------

طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست در کنار کارآفرینی برای بانوان سرپرست خانوار و یاری کودکان کار

جمعیت امام علی (ع) با سالها تجربه فعالیت در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی، این نیاز را درک کرده است که کودکان و بانوان آسیب پذیری در کشور وجود دارند و لزوم ایجاد اشتغال و کارآفرینی مناسب برای آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در حال حاضر این قشر از جامعه که آنان را در دو گروه کودکان کار و خیابان و بانوان سرپرست خانوار دسته بندی می کنند، به دلیل فقر مالی و اقتصادی و نیز فقر فرهنگی حاکم بر زندگی شان، با مشکلات و سختی های فراوانی روبرو هستند. از جمله اینکه کودکان کار و خیابان از تحصیل محروم شده اند و بانوان سرپرست خانوار به دلیل نداشتن شغل مناسب شرایط بسیار بدی را در حمایت از فرزندان شان پیش رو دارند. لذا جمعیت طرح هایی را برای حمایت و توانمندسازی آنان در راس برنامه های خود قرار داده است. اجرای طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست، نه تنها فرصتی را برای اشتغال و داشتن کاری در خور و شایسته برای بانوان سرپرست خانوار و حضور کودکان کار در خانه علم و تحصیل در کنار کار برای آنان فراهم آورده است، بلکه با تاکید بر نگرش های زیست محیطی، گامی موثر در راستای حمایت فعال از محیط زیست در کشور ایران بوده است.

 

از سوی دیگر طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست که توسط یکی از خانه های ایرانی جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) و با حمایت مالی UNDP پیشنهاد شده است، در نظر داشته است تا با کارآفرینی در نتیجه اجرای این طرح، بخشی از کودکان کار و خیابان و نیز بانوان سرپرست خانوار را در مناطق محروم، تحت پوشش خود قرار دهد؛ تا در نتیجه این طرح مسائلی از قبیل معضل تکدی گری و شغل های کاذب که هم اینک این کودکان و بانوان به اجبار به آنها گماشته می شوند، به صورت ریشه ای درمان گردد. با اجرای صحیح این طرح در کارگاه ویژه ای که برای این منظور در خانه علم دروازه غار تهران ایجاد شده است، تعدادی از کودکان کار و خیابان که سابقا مجبور بودند ساعات زیادی را برای کار در خیابان بگذرانند، ضمن حضور در خانه علم در کنار تحصیل و تغذیه رایگان به آموختن سواد و مهارت های هنری می پردازند و با کشیدن نقاشی و طرح های ویژه در ساعات فراغت شان بر روی این کیف ها، درآمدی را برای خود تامین می کنند. به این شکل، این کودکان از اجبار به پرداختن به شغل های کاذب و تکدی گری و دستفروشی در خیابان، رها شده و به این ترتیب معضلات اجتماعی پیش روی آنان تا حدودی التیام یافته است.
در کنار دو هدف عمده مذکور، از سوی دیگر کیف هایی که در این کارگاه ها تولید می شود، طراحی ویژه ای دارد. به این صورت که کیف ها پس از تولید توسط بانوان سرپرست خانوار، برای نقاشی و طراحی روی آن توسط کودکان، به کارگاه خانه علم منتقل می گردند. در این کارگاه ها کودکان تحت پوشش خانه علم، روزانه در ساعات غیر درسی و اوقات فراقت شان، طرح های ویژه ای را با پیام های زیست محیطی به خصوصی بر روی کیف ها نقاشی می کنند. پیام ها با هدف توجه دادن جامعه به مسائل زیست محیطی و مخصوصا گونه های در خطر می باشد. به طور مثال در این طرح قرار است تا تصویر برخی گونه های در خطر انقراض مانند فک خزری، پلنگ ایرانی، لاک پشت پوزه عقابی خلیج فارس و گاندو تمساح ایرانی، بر روی این کیف ها در حمایت از این گونه ها توسط کودکان نقاشی شود. همچنین پیام های ویژه ای برای استفاده از کیف های دوست دار محیط زیست به جای نایلون های آلاینده بر روی این کیف ها نقش می بندد.
--------------------------------------------------------------------------

محصولات بانوان سرپرست خانوار

همچنین در طرح کارآفرینی برای مادران خانواده های تحت پوشش قرار شده است تا خانه های ایرانی مولوی و شهرری به صورت ویژه ای به این فعالیت های توانمندسازی بپردازند. در حال حاضر انواع محصولاتی از قبیل انواع بافتنی، و صنایع دستی، انواع محصولات غذایی آماده از قبیل سبزی پاک کرده و خشک کرده و سرخ کرده، انواع ترشیجات و شورجات و مرباجات، نان افغانی و سمبوسه خانگی و... در این دو خانه ایرانی توسط خانم های تحت حمایت تولید می شود. همچنین یک مزون خیاطی کوچک ایجاد شده است و تعدادی از دختران نوجوان نیز در آن مشغول به کار شده اند. در حال حاضر بیشتر بازار این بانوان را سفارش های تلفنی مردم تشکیل می دهد. برای سفارش محصولات مختلف می توانید با خانه ایرانی مولوی 55603436 و یا روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی 23051110 تماس بگیرید.همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد