فارسی | English
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

رسیدگی به خانواده ها و کودکان آنها

فقر اصلی ترین مشکل خانواده های محروم می باشد. اما فقر نمود های بسیاری دارد که می توان به عنوان نمونه از فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، فقر تحصیلی و... یاد کرد. یکی از اهداف جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) همواره، داشتن برنامه هایی در راستای اندیشه خداحافظی با فقر بوده است. برای این منظور دانشجویان عضو جمعیت به طور مستمر در حال شناسایی محلات مختلف به منظور شناسایی افراد نیازمند و محروم می باشند تا با کمک به آنان از معضلات اجتماعی که پیامد فقر می باشد بکاهند و در تامین نیازهای اولیه و ثانویه این خانواده ها با هدف داشتن زندگی بهتر و کمک به اجتماع گامی موثر بردارند.

در رسیدگی به یک خانواده محروم نخستین گام بررسی وضعیت معیشتی و نیازهای غذایی است. پس از آن نیازهای آموزشی و مسکن و... مورد نظر قرار می گیرد. دانشجویان عضو جمعیت در تیم های شناسایی آموزش دیده به محلات فقیر نشین و محروم شهرها می روند و خانواده های محروم را شناسایی می کنند و سپس آنان را بسته به نیازهای موجود شان در برنامه های مختلف جمعیت وارد می کنند تا پس از یک مدت و با کمک خود آن خانواده ها، آنان از بحران خارج شده و زندگی سالم اجتماعی را بدون داشتن مشکل در تامین نیازها و با کاهش معضلات اجتماعی در پیش گیرند.

تاریخچه و سال شروع

طرح رسیدگی به خانواده های محروم از سال 1378 در جمعیت آغاز به کار کرده است و از همان آغاز فعالیت های جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع)، دانشجویان به شناسایی این خانواده ها و تلاش در جهت رفع نیازهای معیشتی و مسکن آنان با کمک خیرین و نیازهای آموزشی و تحصیلی توسط دانشجویان داوطلب پرداخته اند. در حال حاضر در این طرح هزاران خانواده در تهران و شهرستان ها تحت حمایت جمعیت قرار دارند که برای برخی از آنان هر ماه کمک های غذایی برده می شود و برخی دیگر تنها در طرح های آموزشی جمعیت شرکت داده می شوند. در ضمن اینکه رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان و مشاوره روان شناسی نیز بخشی از دیگر فعالیت های جمعیت برای این خانواده ها می باشد.

 

اندیشه طرح

این طرح با هدف رسیدگی به خانواده های محروم طرح ریزی نشده و بیشتر به دنبال توانمند سازی خانواده های نیازمند و محروم است. با این رویکرد که یک خانواده پس از مدتی و با همکاری خودش از بحران و محرومیت خارج شود و حتی به عنوان مددکار در کنار دیگر اعضای جمعیت در رسیدگی به سایر خانواده ها تلاش کند. اندیشه جمعیت گسترش فقر و زیاد کردن خانواده های تحت پوشش نیست، بلکه خداحافظی با فقر با افزایش آگاهی و آموزش خانواده های فقیر و محروم و کمک به آنان در جهت خروج از محرومیت می باشد.از همین روست که خانواده های تحت پوشش جمعیت دایما در حال تغییر هستند و هرگاه خانواده ای بتواند به تامین نیازهای اولیه خود بپردازد از لیست جمعیت خارج می شود و کمک به روی پای خود ایستادن خانواده های محروم و نیازمند هدف اصلی این طرح می باشد.

اهداف

1- شناسایی خانواده های محروم و نیازمند و اولویت بندی آنان برای امداد رسانی
2- رفع نیازهای اولیه این خانواده ها مخصوصا نیاز غذا و رسیدگی به سوء تغذیه کودکان آنان
3- کارآفرینی و آموزش های خود اشتغالی با هدف توانمند سازی این خانواده ها و سرپرست آنها
4- امداد رسانی آموزشی به کودکان این خانواده ها
5- کمک های روانشناسی و پزشکی و رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان آنان
6- برگزاری کلاس های آموزشی برای ارتقای سطح کیفی زندگی این خانواده ها برای اعضای این خانواده ها

مناطق تحت پوشش جمعیت

در تهران در حال حاضر تیم های دانشجویی منسجمی در محلات سیروس، فرحزاد، خاوران، منطقه شرق، ورامین، دروازه غار، خاکسفید، کرج، شهر ری، مولوی و... فعال می باشند.
همچنین در شهرستان ها نیز اعضای جمعیت در مشهد، هرمزگان، ساری، رشت، شیراز، اصفهان، کرمانشاه، قزوین و شهرکرد فعالیت های زیادی را در این راستا در برنامه های خود قرار داده اند.

چگونگی همکاری در این طرح

افراد داوطلب در این طرح و خیرینی که مایل به یاری خانواده ها و کودکان آنها می توانند با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند و یا به یکی از خانه های ایرانی یا علم جمعیت مراجعه نمایند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد