فارسی | English
دانلود پوستر آیین هفت سین برکت
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین هفت سین برکت

همه ما خاطرات خوشی از سفره هفت سین داریم. هفت سین عنصری تفکیک ناپذیر از فرهنگ اصیل ایرانی است که پیوند ما را با گذشته مان حفظ می کند و مسیر فرهنگ آینده مان را ترسیم می سازد. 
اما متأسفانه در طی همه این سالها که از فعالیت جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی(ع) می گذرد، بارها و بارها با کودکانی روبه رو شدیم که حتی معنای سال تحویل و عید را نمی دانستند، چه رسد به آشنایی با هفت سینِ سفره های عید!  اگر عمو نوروزی باشد، حتما قصه تلخ این کودکان را نشنیده است که هنوز خوشحال و خُرم می آید و سال را تحویل می کند؛

و اگر حاجی فیروزی باشد، حتما روایت غمبار زندگی این بی پناه ترین فرزندان آدم را نشنیده که هنوز وسط چهره سیاهش، لبخندی به پهنای صورت می نشیند و دف زنان و پای کوبان وسط خیابان ها می خواند: ارباب خودم چرا نمی خندی...؟! شاید هم حاجی فیروز، خودش کودکی باشد که هیچ از عید نمی داند و لبخندی که بر صورتش نشسته نیز، از سر ناچاری باشد و از هزار گریه غم انگیزتر...

آری! همین گونه است! شاید عمو نوروز را کسی ندیده و شایعه ای است که نسل به نسل پیش آمده و به ما ارث رسیده، اما حاجی فیروز را بارها سر چهار راه ها دیده ایم. حاجی فیروزهای کوچک اندام، دست کم دیگر برای ما اعضای جمعیت، غریبه نیستند! اینان بچه های پابرهنه و بی شناسنامه و افیون زده ی همین دروازه غارها و خاکسفیدها و فرحزادها هستند که روزهای نزدیک عید، فال ها و چسب زخم ها و کبریت ها و مردهای عنکبوتی شان را گوشه خانه می اندازند و به فرمان قهرآلود والدین فقیر یا معتادشان، صورت و دست ها را سیاه می کنند و به خیابان می آیند تا ما را ارباب خود بخوانند و بگویند: ارباب خودم چرا نمی خندی...؟!

آن چه در این میان می سوزد و تباه می شود، کودکی این فرزندان میهن است. به پدر و مادرهایشان که نگاه کنیم، آینده ی نزدیکشان را می بینیم: انسان های فروپاشیده و پر از کینه که حتی به پاره های تن خود هم رحم نمی کنند! مادران و پدران بی رحم امروز، کودکان لگد شده ی دیروزند که برای انتقام گرفتن، دیواری کوتاه تر از فرزندان خود نمی یابند. بی گمان اگر خاطره خوشی از دوران خردسالی همراهشان بود، کودکان خود را پاس می داشتند. اما دیگر دیر شده، باید این مُرده های خشمگینِ زنده نما را همینگونه بپذیریم و قدمی درست برای فرزندان آنان برداریم.

اگر عید امسال، تجربه ی شیرینِ نشستن بر سر سفره هفت سین را به کودکان کار و خیابان و سایر کودکان محروم شهرمان هدیه بدهیم، شاید در فردایی که دور نیست، جوانان و بزرگسالانی سالم تر و بی کینه تر در اجتماعمان داشته باشیم.
شایسته دین و ملیت ما نیست که در شب عید سال نو، کودکان اندوهگین باشند و تا وقتی دل معصوم کودکی، زیر بار غم است، سال ما هرگز به سالی بهتر تحویل نخواهد شد.

جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی(ع) از سال 1389 هر سال، با یاری مردم نیکوکار، در آیین "هفت سین برکت" در مراسمی به یادماندنی، سال نو را در کنار کودکان کار و خیابان و کودکان محروم و بی پناه سرزمین ایران، تحویل می کند.
به هر کودک کار و هر کودک دردمند شهرمان، عشق و لبخندی را هدیه بدهیم تا خانه اش را با آیین عید، شادی و امیدی دوباره بخشد و خاطره ای خوش از عید سال نو در دلش حک شود.

پیشنهاد این است که حتما در آیین هفت سین برکت حضور یابیم و شادمانی های مان را با این کودکان قسمت کنیم. چنانچه حضور در این برنامه برایتان مقدور نیست، در برگزاری آن ما را یاری کنید تا لحظات باشکوهی را برای این کودکان بسازیم.

حضور در جشن هفت سین برکت، برای عموم آزاد است. برای شرکت در جشن هفت سین و یا همکاری و همیاری در این جشن، با ما 23051110 تماس بگیرید.

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد