فارسی | English
دانلود پوستر طرح صفای سعی
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین صفای سعی

وضعیت اقتصادی و معیشتی نابسامان خانواده های کم بضاعت همواره مشکلاتی زندگی فراوانی را به خانواده های فقیر وارد ساخته است. در این میان زنان سرپرست خانوار و خانواده های آنان، یکی از قشرهای آسیب پذیری هستند که بیشترین مشکلات را در میان خانواده های فقیر دارا ی باشند. نبود کار مناسب برای این زنان، نیازهای بسیار پیش روی آنان و فرزندان شان، عدم آشنایی به حرفه مناسب و اکثرا بی سوادی و کم سوادی مشکلات فراوانی را برای این خانواده ها ایجاد کرده است.

از سوی دیگر آیین های بسیار ملی و مذهبی بازمانده از گذشته های کهن در جوامع وجود دارد که هزینه های بسیاری را همه ساله به سوی خود جذب می کند. این در حالی است که هدایت این هزینه ها در جهت کاهش و رفع معضلات اجتماعی می تواند بسیاری از این معضلات را در جامعه از میان بردارد و جامعه ای سالم تر را بسازد. همه ساله آیین حج، در میان مسلمانان برگزار می شود و بسیاری از حجاج پس از بازگشت از زیارت هزینه های تجملاتی بسیاری را خرج می کنند که با ذات و نفس عمل حج و اندیشه حج تناقض بسیاری دارد. آیین صفای سعی تلاش بر آن دارد تا با معرفی زنان سرپرست خانوار به حجاج به عنوان هاجر های زمانه که به دنبال تامین معاش فرزندان شان شبانه روز در تلاش و هروله هستند، بخش از معضلات این گروه از اجتماع را کاهش دهد.

اندیشه طرح

به یادمان هروله های مادرانه هاجر برای رفع تشنگی کودک خویش


در مناسک حج که همه ساله به عنوان یکی از اصلی ترین مراسم مسلمانان برگزار می شود، آیینی وجود دارد که سعی میان صفا و مروه می باشد. صفا و مروه دو تپه هستند که هاجر همسر ابراهیم پیامبر (ع)، در میان این دو تپه برای آن که فرزندش را سیراب کند، هروله می زند اما سرابی بیش نمی بیند. سرانجام پس از این هروله ها و تلاش ها، چشمه آبی از زیر پای فرزندش می جوشد. او هفت بار در میان این دو تپه می دود به امید آنکه برای اسماعیل فرزندش آبی بیآبد و او را سیراب کند. از این واقعه، آیینی در مناسک حج ایجاد شده است که حجاج هفت بار میان این دو تپه هروله می زنند و این نمادی است از هاجر، مادر جستجوگر آب برای بقای فرزندش. طرح صفای سعی توسط آقای شارمین میمندی نژاد برای مرتبط ساختن آیین صفا و مروه در مراسم حج با معضلات اجتماعی زنان و مادران طراحی شده است که با وجود مشکلات بسیار، مسئولیت زندگی را به دوش کشیده و مقابل این مشکلات برای فرزندان شان، شجاعانه ایستاده اند. طرح صفای سعی با معرفی زنان سرپرست خانوار به عنوان هاجر های زمان، تلاش می کند تا از مشکلات آنان بکاهد و با توانمند سازی آنان کاری کند تا بتوانند در جامعه با دفاع از حقوق خود و فرزندانشان به زندگی سالم ادامه دهند.

  

اهداف و برنامه ها

1- استفاده از سرمایه های اجتماعی موجود در جوامع مسلمانان برای بهبود وضعیت زندگی زنان سرپرست خانوار
2- جلب توجه بیشتر به مشکلات زنان محروم در میان قشر ثروتمند که هر سال به حج می روند
3- ایجاد حمایت های اجتماعی از زنان سرپرست خانوار که از کمترین حمایت های اجتماعی و حتی بیمه محروم هستند
4- آموزش زنان سرپرست خانوار جهت شناخت بیشتر حقوق خود و امکانات و توانمندی های شان
5- اشتغالزایی و کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار
6- تشکیل شبکه های اجتماعی از زنان سرپرست خانوار برای انجام فعالیت های اجتماعی
7- اجرای این طرح در سایر کشورهای مسلمان و هدایت هزینه های تجملاتی مراسم حج برای زنان سرپرست خانوار در کشورهای فقیر مسلمان و غیر مسلمان به ویژه کشورهای آفریقایی

چگونگی اجرا و برگزاری

این طرح از سال 2007 آغاز به کار کرده است و در سال نخست بیشتر به معرفی و تبلیغات و کارهای پژوهشی پرداخته است. اما در سالهای 2008 تا 2012 هر سال 7 زن سرپرست خانوار را به حجاج معرفی کرده و با هدایت هزینه های تجملاتی آنان به سوی این خانواده ها در کاهش معضلات آنان گام های موثری را برداشته است. در این میان اتباع خارجی به خصوص زنان سرپرست خانوار افغان نیز وجود داشته اند.
این مراسم همه ساله در ایام حج برگزار می شود. برای اجرای آن از ماه ها قبل دانشجویان عضو این طرح به بررسی و شناسایی زنان سرپرست خانوار می پردازند و نیازهای آنان و خانواده های آنان (از قبیل نیازهای مسکن، اشتغال، آموزش، درمان، بیمه، پس انداز و لوازم زندگی) را شناسایی می کنند. همچنین در همین مدت به معرفی طرح در میان کاروان های عازم حج می پردازند. دفترچه دعای مراسم سعی صفا و مروه را که در آن سرگذشت و نیازهای این زنان وجود دارد تهیه می کنند و کاروان ها و حجاج عازم سفر حج می دهند. این افراد پس از بازگشت از سفر در صورت تمایل در اجرای این طرح به عنوان خیر با جمعیت همکاری خواهند کرد و با کمک دانشجویان عضو طرح به کاهش معضلات و نیازهای این قشر از جامعه می پردازند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد