فارسی | English
دانلود پوستر طرح شام عیاران
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین شام عیاران

اعتیاد یکی از معضلات اجتماعی فراگیر امروز کشور ایران می باشد که با پیامد های نابهنجار اجتماعی بیشماری از قبیل خرید و فروش کودکان و زنان، کار اجباری کودکان و زنان در تجارت مواد مخدر، اعتیاد کودکان و زنان و از هم پاشیدگی هزاران خانواده و بی سرپرست شدن آنها به یکی از بحرانی هایی تبدیل شده است که سبب پایمال شدن مفاد کنوانسیون های حمایت از حقوق کودکان و زنان در کشور می باشد.

تعداد زیاد افراد کارتن خواب معتاد که بعضا در سرمای زمستان نیز در کنار خیابان های شهر های بزرگ همه ساله شاهد مرگ آنها هستیم و نیز شیوع بیماری های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت در برخی از مناطق درگیر معضل اعتیاد و همچنین فراگیر شدن اعتیاد تزریقی همه و همه شاهدی بر این مدعا می باشند.
طرح شام عیاران در سال 1388 و با آرمان ساختن ایران بدون اعتیاد فعالیت خود را آغاز کرد و اعضای این طرح از مهر ماه تا دی ماه آن سال با شناسایی هایی که در مناطق پر خطر جنوب شهر تهران انجام دادند وضعیت اعتیاد را در این مناطق به صورت شبانه روزی بررسی کردند. گزارشاتی که در همایش های دانشگاهی طرح شام عیاران در دیماه 1388 در دانشگاه های تهران، شریف، علامه طباطبایی و آزاد تهران جنوب و بیمارستان شریعتی ارائه شد تکان دهنده بود. آمار و اطلاعاتی که در خصوص خرید و فروش و کرایه کودکان و زنان کارتن خواب و بی پناه معتاد در این مناطق مطرح می شد نشان از عمق بحران اعتیاد در جنوب شهر تهران داشت.
جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) در سال 1388 و با تاکید بر اندیشه های قیام امام حسین (ع)، آیینی را در اعلام بیزاری اجتماع از وجود معضلات اجتماعی بنیان نهاد و در شب شام غریبان ماه محرم با حضور 300 نفری دانشجویان دانشگاه های تهران در محله اعتیاد زده دروازه غار اعلام بیزاری از وجود اعتیاد فراگیر در کشور نمود و با محکوم کردن این وضعیت از مردم و مسئولین درخواست کرد تا هرچه سریعتر اقدامی در این راستا بنمایند. در این سال جمعیت دانشجویان همچنین با شعارهایی در این محله از معتادین دعوت کرد تا اعتیاد خود را ترک کنند و سی نفر در اثر این حضور دانشجویان داوطلب ترک اعتیاد شدند که به کمپ های ترک اعتیاد معرفی شدند.اندیشه طرح
احیای آیین دگرخواهی در جامعه امروز با توجه به برداشت های اشتباهی که از شیوه زندگی بزرگان دین و انسان های آزاده وجود دارد، یکی از ضروریات می باشد و طرح کوچه گردان عاشق سعی در این دارد تا با تاکید بر شیوه عملی زندگی بزرگان دین به احیای اندیشه آنان در جامعه در خصوص دیگرخواهی و خدمت به همنوع بپردازد.

چشم انداز طرح

ایجاد یک ساختار مناسب برای تامین نیازهای اولیه خانواده های نیازمند از طریق کمک های خیرین به طوری که هر یک از خیرین بتواند کمک های خود را به هر شخصی که تمایل دارد ارائه کند. به این صورت می توان یک مدیریت هوشمندانه امور خیریه ایجاد کرد که در آن هر خیری بتواند به هر نیازمندی که تمایل دارد کمک کند و از نتیجه کمک های خود اطلاع پیدا کند.

اندیشه طرح

این طرح در ماه محرم و با تکیه بر اندیشه های دیگرخواهانه امام حسین (ع) در قیام عاشورا بر علیه یزید زمان خویش اعلام کرد که یزید زمان امروز جامعه در حقیقت مواد مخدر و اعتیاد است و برای رسوایی آن باید به سان امام حسین (ع) قیام کرد و فریاد بیزاری از آن را سر داد. در این طرح همچنین علاوه بر تاکید بر اندیشه های دینی، اندیشه های ملی با تاکید بر فرهنگ عیاری و عیار پیشه گی مطرح می شود و آزادگی امام حسین (ع) در غیرت و حمیت عیاران ایرانی در دفاع از کیان کشورشان در طول تاریخ نمود پیدا می کند و از دانشجویان و مردم آگاه دعوت می شود تا عیار گونه برای ساختن سرزمین بدون اعتیاد قیام کنند و دست نیازمندان آسیب دیده از اعتیاد را بگیرند و همچنین کسانی را که اعتیاد را در این سرزمین گسترده کرده اند به عنوان یزید زمان رسوا نمایند.

 جامعه ای که امام حسین (ع) دارد، چرا باید اعتیاد داشته باشد؟

 

اهداف و برنامه ها

1- اطلاع رسانی در خصوص وضعیت بحرانی و فراگیر اعتیاد در جامع
2- اعلام بیزاری از وجود اعتیاد فراگیر در جامعه توسط همه افراد جامعه
3- همیاری به کودکان و زنان درگیر اعتیاد در خانواده و محل زندگی
4- همیاری به کودکان و زنان معتاد
5- دعوت از معتادین برای ترک اعتیاد به صورت داوطلبانه و پشتیبانی از داوطلبین ترک اعتیاد با همکاری سایر NGO های فعال در این زمینه
6- تلاش در جهت تغییر و اصلاح قوانین در خصوص مواد مخدر

 

چگونگی اجرا و برگزاری

آیین شام عیاران در شامگاه عاشورا و با اعلام بیزاری و فریاد مرگ بر اعتیاد دسته جمعی دانشجویان در یکی از محلات معضلخیز و اعتیاد زده انجام می شود. در این برنامه از معتادین نیز دعوت می شود تا داوطلب ترک اعتیاد شوند و در این صورت پشتیبانی جمعیت و دانشجویان از این افراد و خانواده آنان صورت می پذیرد. این آیین سعی دارد تا هر سال با برپایی این برنامه نگاه ها را به سوی این معضل متوجه سازد و غیر مستقیم با تاکید بر این مسئله که همه ما در برابر آنچه در اجتماع رخ می دهد مسئولیم، بر کاهش و رفع آن اثر بگذارد.
از سوی دیگر طرح شام عیاران در طول سال با ارتباط با NGO های فعال در زمینه اعتیاد، افراد داوطلب را از میان خانواده های تحت پوشش جمعیت به آنها معرفی می کند و پیگیری ترک اعتیاد و زندگی خانواده آنان را انجام می دهد. این طرح در طول سال همایش هایی را برای معرفی و اطلاع رسانی با هدف پیشگیری از اعتیاد در جامعه و کلاس هایی را برای آموزش اعضا برگزار می کند. مسئولیت بخش اعتیاد در جمعیت به نوعی با طرح شام عیاران می باشد و از آنجا که اعتیاد یک مسئله فراگیر در جامعه می باشد، این طرح با سایر طرح های جمعیت و مخصوصا بخش رسیدگی به خانواده ها و افراد تحت پوشش جمعیت که درگیر مسئله اعتیاد هستند، تعامل دارد.

نیازها

مهمترین نیازهای این طرح را در دو بخش می توان دسته بندی کرد:
1- مراکز درمانی و کمپ های ترک اعتیاد که به صورت رایگان به داوطلبین معرفی شده از طرف جمعیت ارائه خدمات نمایند.
2- کارآفرینی و مراکز اشتغال زایی که پس از ترک اعتیاد بتوانند مددجویان معرفی شده از طرف جمعیت را مشغول به کار نمایند، زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از عوامل اصلی اعتیاد افراد بیکاری بوده است.

چگونگی همکاری در این طرح

افراد داوطلب در این طرح می توانند با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد