فارسی | English

ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

شناسایی مناطق محروم جنوب عراق

پس از کسب مقام مشورتی خاص در شورای امور اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل متحد و ثبت نام جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی(ع) به عنوان نخستین NGO شیعه که با نام مولا علی(ع) در جهان به ثبت رسیده است، جمعیت تصمیم بر آن گرفت تا فعالیت های خداپسندانه و بشردوستانه خود را مطابق با سفارشات انبیا و اولیای الهی در سطوح بین المللی در کشور عراق به عنوان کشوری مسلمان، برادر و همسایه گسترش دهد.
با پیگیری های اعضای جمعیت و ارتباط با اساتید و دانشجویان عراقی و تجار عراقی و ایرانی و همچنین مسئولین و استانداران عراقی مذاکراتی به منظور انجام فعالیت های امدادرسانی جمعیت در کشور عراق صورت گرفت. پس از این مذاکرات و بررسی ها و تحقیقات انجام گرفته توسط اعضای جمعیت و ابراز علاقمندی و همکاری استاندار محترم استان محروم میسان عراق، اعضای جمعیت تصمیم گرفتند تا فعالیت های امدادی خود را در کشور عراق در این استان آغاز نمایند. لذا در آغاز ماه مبارک رمضان و به دعوت استانداری محترم استان میسان، شارمین میمندی نژاد(موسس جمعیت) به همراه يكي ديگر از اعضا از مرز زمینی چزابه (مطابق با سفارش برادران عراقی در استانداری میسان عراق) رهسپار شهر العماره شدند.

در طی 4 روز حضور اعضای جمعیت در عراق، 3 روز به شناسایی محلات محروم و خانواده های نیازمند و همچنین معرفی جمعیت برای دانشگاهیان و مسئولین عراقی و 1 روز به سفر به شهرهای کربلا و نجف و همچنین بازدید از دیگر شهرهای بین راه اختصاص یافت.
بر طبق مشاهدات اعضای جمعیت در شهر العماره به عنوان مرکز استان میسان، محرومیت بارزترین شاخصه این شهر و ساکنان آن می باشد. در این شهر کم ترین امکانات زندگی، آب آشامیدنی سالم، برق، جاده و زیرساخت و ساختمان های مناسب برای زندگی وجود ندارد. بسیاری از افراد بی خانمان (مخصوصا زنان و کودکان بی گناه) در فقر و فلاکت و در ساختمان های مخروبه بازمانده از جنگ های سی ساله، زندگی خود را سپری می کنند. بسیاری از این کودکان و خانواده های آنان در تهیه نیازهای اولیه زندگی مشکل دارند. کودکان اکثرا دچار سوءتغذیه شدید می باشند. شاهد این مدعا تغییر رنگ و سستی موهای این کودکان می باشد. همچنین تمامی این کودکان مشکلات عدیده بهداشتی دارند؛ به طوری که در برخی موارد، عفونت های شدید کلیوی و مشکلات ریزش ادراری دیده می شود. بسیاری از خانواده ها در فقر مطلق زندگی می کنند و حتی یک وعده غذای مناسب برای خوردن ندارند. آن ها از آب های غیربهداشتی و آلوده برای آشامیدن استفاده می کنند. بیماری و نیازهای شدید دارویی از دیگر بحران های موجود در این منطقه می باشد. در شهر العماره حتی مناطق اعیان نشین را خانه های بسیار ساده ای شکل داده است و بیشتر مناظر شهر مانند شهرهای زلزله زده می باشد؛ خانه ها مخروبه است ومردم اوضاع مساعدی برای زندگی ندارند.

در سفر یک روزه اعضای جمعیت به دیگر شهرهای عراق مشخص شد که مناطقی مانند دیوانیه و حله و بابل اوضاع بسیار بدتری نسبت به شهر العماره دارند. همچنین وضعیت روستاها بسیار به وخامت گراییده است. کودکان کار، کودکان و زنان بی سرپرست همه جا دیده می شوند. وضعیت کودکان کار حتی از بحران اجتماعی فراگیری که در کشور خودمان ایران و در پایتخت شاهد آن هستیم، بحرانی تر می نماید. وضعیت بهداشت کودکان در مناطق محروم کشور عراق حتی از آن چه که در مناطقی مانند محله دروازه غار تهران دیده می شود، وحشتناک تر است. ولی خوشبختانه در این کشور بر خلاف کشورمان ایران که در بحران اعتیاد دست و پا می زند، هیچ نشانه بارزی از اعتیاد در هیچ نوع آن مشاهده نشد.
همچنین در سفر اعضای جمعیت به کشور عراق فرصتی پیش آمد تا جنایات ظالمانه ای که صدام حسین در حق زنان، کودکان و مردم کشور عراق انجام داده است، از نزدیک مشاهده شود. گورهای دسته جمعی که آرامگاه هزاران نفر از کودکان، زنان و مردان عراقی می باشد، دل و جان اعضای جمعیت را به رنج آورد. این گورها متعلق به کردهای عراقی، شیعیان مخالف صدام در انتفاضه شعبانیه، مخالفین جنگ و جوانان عراقی که از رفتن به جنگ سر  باز زدند و همچنین شهدای مجهول الهویه جنگ ایران و عراق می باشد. بر طبق گفته شاهدین زنده صدام مخالفین خود را با شکنجه های شدید آزار می داده، دست ها، گوش ها و بینی آن ها را می بریده، آن ها را سر می بریده و با کامیون، گروه گروه جنازه ها را در گورهای دسته جمعی جای می داده است. نتیجه جنایات صدام، ایتام بی شمار عراقی، زنان بی سرپرست، خرابی های بسیار در شهرها، فقر و گرسنگی و بیماری های فراگیر و... می باشد.

 

در این سفر خانواده های محروم و مسلمان بی شماری شناسایی شدند. به طوری که فقط در شهر العماره بیش از 5000 خانواده محروم وجود دارد که بسیاری از آنان حتی یک وعده غذا برای خوردن ندارند. جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی(ع) پس از مذاکره با مسئولین استان محروم میسان عراق و مشاهدات و شناسایی های بسیار در این منطقه تصمیم بر آن گرفت تا برای نخستین سال  و در آستانه دومین دهه تاسیس جمعیت، آیین «کوچه گردان عاشق» را در ماه مبارک رمضان، با اقتدا به سیره عملی مولا علی (ع) در دستگیری از نیازمندان و همسایگان، همزمان با اجرای برنامه در کشور ایران، در کشور عراق و در شهر العماره برای امدادرسانی غذایی به فقرا و نیازمندان و ایتام مسلمان عراقی برگزار نماید.
در حال حاضر جمعیت در حال مذاکره با سفارت عراق، تجارعراقی، عراقیان مقیم ایران و همچنین تجار ایرانی علاقمند به فعالیت در کشور عراق، به منظور جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای اجرای این طرح می باشد. انشاالله در همین ماه مبارک رمضان و به برکت این ماه، هر چه زودتر با فراهم شدن هزینه ها و نیازمندی های اجرای این طرح در کشورعراق، نخستین کاروان کمک های غذایی برای امدادرسانی به  فقرا، ایتام و محرومین عراقی، با همراهی جمعی از اعضای جمعیت رهسپار شهر العماره خواهد شد.
در سفر زمینی اعضای جمعیت به کشور عراق، همچنین مناطق مرزی و محروم کشور ایران در استان خوزستان شناسایی شد؛ لذا تصمیم بر آن داریم تا همزمان با اجرای طرح در عراق، بخشی از کمک های جمع آوری شده برای اجرای طرح در استان خوزستان و مخصوصا شهرهای اهواز، خرمشهر، بستان، سوسنگرد و... اختصاص داده شود و این طرح در این استان مرزی کشورمان نیز مانند بسیاری از استان های دیگر به اجرا در خواهد آمد.

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد