فارسی | English

برنامه های جمعیت امام علی (ع) برای معضلات اجتماعی

بسیاری از مردم جمعیت را با طرح ها و آیین هایش می شناسند. نخستین طرح جمعیت «کوچه گردان عاشق» بود که بعد از یک دهه فعالیت عاشقانه دانشجویان، دیگر به یک آیین بدل شده است؛ به نحوی که به صورت خودجوش توسط مردم در سراسر کشور به اجرا در میآید. از دیگر طرح ها و آیین های جمعیت در سالهای اخیر می توان به آیین طفلان مسلم برای حمایت از کودکان زندانی، آیین کعبه کریمان برای برآورده ساختن آرزوهای کودکان محروم، آیین صفای سعی برای حمایت از بانوان سرپرست خانوار، آیین شام عیاران برای اعلام بیزاری از اعتیاد و حمایت از کودکان آسیب دیده از اعتیاد، طرح فاطیما برای حمایت از دختران بی پناه و فرار کرده از خانه، طرح ایران 1130 برای پرسشگری اجتماعی از کاندیداهای ریاست جمهوری، طرح هزار بار زندگی برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی در میان کودکان محروم، طرح تدریس عشق برای یاری تحصیلی و آموزشی کودکان محروم در دروس مدارس، و طرح کودکان بی کتاب برای حمایت از کودکان کار و محروم از تحصیل و نیز جشن  هایی مانند جشن یلدا در کوچه های فقر، جشن هفت سین برکت به مناسب نوروز و نیز جشنواره فرزندان مهر برای شکوفایی هنری کودکان محروم و از همه مهمتر طرح ایجاد و گسترش خانه های ایرانی در مناطق محروم برای امدادرسانی به کودکان و بانوان مددجو در این مناطق اشاره کرد.
 

 جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی (ع) از همان آغاز تاسیس خود فعالیت های مختلفی را برای کاهش معضلات اجتماعی در برنامه های خود قرار داد. در طی سالیان گذشته همواره استراتژی جمعیت برای انجام فعالیت های اجتماعی خود، نوآوری در استفاده از آیین ها و سنت های ملی و مذهبی موجود در جامعه و انطباق آنها با نیازهای روز جامعه برای کاهش معضلات اجتماعی بوده است. به این معنی که یک آیین ملی و مذهبی در جامعه وجود دارد و به دلیل گذر زمان این آیین کارکرد خود را از دست داده است و به نوعی روزمره گی و روزمرگی تبدیل شده و حتی در بسیاری از موارد بجای اینکه به جامعه سود برساند، ضرر وارد کرده است. مثلا آیین های مذهبی در ماه محرم و  رمضان بجای اینکه اندیشه های دیگرخواهانه و بشردوستانه امام حسین و حضرت علی (ع) را گسترده کنند و بر هدف این بزرگواران از قیام در جامعه را بیان نمایند و درسی از دیگر خواهی آنان در جامعه گسترده سازند، تبدیل به نوعی چشم و هم چشمی در نذری دادن و حتی نوعی ریاکاری و عوام فریبی برای سودجویان شده اند و حتی مردم عوام نیز در این بازی ها گرفتار شده اند. و یا در مورد آیین ملی عید باستانی نوروز که هدف آن دید و بازدید و سراغ گرفتن از یکدیگر و همسایگان و به نوعی گسترش فرهنگ دیگر خواهی در جامعه بوده است، امروزه چیزی جز تلاش بیهوده خانواده ها و گرفتاری آنان در بازی خرید لباس نو و خودخواهی در نشان دادن ثروت خود به دیگران چیزی نمی بینیم. لذا جمعیت با هوشمندی خاصی در چنین ایام سال طرح هایی را برگزار می نماید و ضمن تاکید بر اندیشه های ناب این آیین ها مانند هدف قیام امام حسین (ع) و تاکید بر خطبه ایشان در گسترش فرهنگ دیگرخواهی و نوع دوستی و یا تاکید بر سخنان مولا علی (ع) در رسیدگی به نیازمندان و سفارشات ایشان حتی در آخرین لحظات زندگی که مبادا یتیمان گاه سیر و گاه گرسنه بمانند، یا تاکید بر اندیشه های ناب دیگرخواهانه نوروز و یلدا و جشن مهرگان در مهرورزی و دیگرخواهی، آیین های موجود در جامعه را به نفع نیازمندان احیا می کند و مردم را به وظیفه امدادرسانی و دیگرخواهی در جامعه آگاه می سازد. فعالیت های جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) را می توان در برگزاری کلاس های رهیافتی به درون، اجرای آیین های مذهبی با تاکید بر اندیشه های عملی آنها، طرح های مختلف برای کاهش معضلات اجتماعی با تاکید بر اندیشه های دیگرخواهانه ملی و مذهبی موجود اما کم رنگ شده در جامعه، برگزاری جشنواره های فرهنگی، برگزاری سمینارها و همایش ها با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه، فعالیت های کشوری و بین المللی با هدف گسترش اندیشه های دیگرخواهانه و بشردوستانه جمعیت در سایر شهرها و کشورهای جهان خلاصه کرد.

لطفا برای کسب اطلاع بیشتر و کامل در خصوص هر طرح بر روی لینک مربوطه در سمت راست همین صفحه کلیک نمائید.
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد