فارسی | English
دانلود پوستر طرح کوچه گردان عاشق
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین كوچه گردان عاشق

امروزه بسیاری از خانواده های فقیر و کم درآمد در تامین مواد غذایی و مایحتاج خود در مذیقه هستند و کودکان این خانواده ها از سوء تغذیه شدید رنج می برند. با توجه به اینکه یکی از مهمترین نیازهای اولیه خانواده های فقیر تامین مواد غذایی است، طرح کوچه گردان عاشق برای برآورده کردن این نیازها در این خانواده ها طراحی شده است.

آیین کوچه گردان عاشق با هدف تامین نیازهای غذایی خانواده های محروم در ماه مبارک رمضان انجام می شود و نخستین طرح جمعیت می باشد که از سال 1378 توسط جمعیت امام علی طراحی شده است و پس از گذشت چندین سال اجرا، دیگر به یک آیین ملی در شب های قدر ماه رمضان تبدیل شده است. در این طرح کیسه های مواد غذایی مورد نیاز یک ماهه خانواده های محروم و فقیر در شب های قدر توسط دانشجویان و مردم با استعانت به روش حضرت علی (ع)، به در خانه های این عزیزان برده می شود.
جامعه هدف این طرح را تمامی خانواده های نیازمند که به دلیل فقر، قادر به تامین نیازهای اولیه زندگی خود از جمله غذا نمی باشند، تشکیل می دهد.

اندیشه طرح
احیای آیین دگرخواهی در جامعه امروز با توجه به برداشت های اشتباهی که از شیوه زندگی بزرگان دین و انسان های آزاده وجود دارد، یکی از ضروریات می باشد و طرح کوچه گردان عاشق سعی در این دارد تا با تاکید بر شیوه عملی زندگی بزرگان دین به احیای اندیشه آنان در جامعه در خصوص دیگرخواهی و خدمت به همنوع بپردازد.

چشم انداز طرح

ایجاد یک ساختار مناسب برای تامین نیازهای اولیه خانواده های نیازمند از طریق کمک های خیرین به طوری که هر یک از خیرین بتواند کمک های خود را به هر شخصی که تمایل دارد ارائه کند. به این صورت می توان یک مدیریت هوشمندانه امور خیریه ایجاد کرد که در آن هر خیری بتواند به هر نیازمندی که تمایل دارد کمک کند و از نتیجه کمک های خود اطلاع پیدا کند.

 

اهداف و استراتژی ها
1- تامین نیازهای اولیه خانواده های نیازمند
2- معرفی خانواده های نیازمند به خیرین و ایجاد یک پل ارتباطی بین خیرین و نیازمندان
3- گسترش فرهنگ نوع دوستی برای فراگیر شدن امور خیریه در سطح جامعه
4- ایجاد امید در خانواده های نیازمند برای ادامه زندگی
5- نزدیک شدن به خانواده ها برای شناسایی مشکلات فرهنگی و اجتماعی کودکان آنها

چگونگی اجرا و برگزاری
در این طرح در طول ماه مبارک رمضان مایحتاج یک ماه خانواده های محروم تهیه و در شب های 19 تا 21 ماه رمضان به در منزل محرومین برده می شود. این طرح دارای کمیته های شناسایی، کمیته تهیه مایحتاج و کمیته اجرای مراسم است. در این کمیته ها به ترتیب شناسایی محلات محروم و خانواده های فقیر انجام می شود و فقر آنان درجه بندی می شود. خانواده هایی که به دلیل عدم توانایی در تهیه مایحتاج غذایی خود دچار سوء تغذیه کودکان می باشند، جزء لیست خانواده های درجه یک دسته بندی شده و تحت پوشش کمک های غذایی جمعیت قرار می گیرند. سپس با صلاحدید متخصصان تغذیه اقلام مفید و ضروری سبد تغذیه خانوار از طریق کمک های مردمی تهیه و انبار می شود و در شب های قدر ماه رمضان توسط دانشجویان و خیرین به در خانه ها برده می شود.

اقلام موجود در کیسه ها شامل برنج، روغن، گوشت، عدس، قند، شکر، خرما، مرغ، پنیر، ماکارونی، چای و تن ماهی می باشد.

مناطق تحت پوشش این طرح در استان تهران: شوش، مولوی، جوانمرد قصاب، خزانه، علی آباد، خانی آباد، آذری، باغ آذری، خاک سفید، دروازه غار، رسالت و افسریه، یافت آباد، شادآباد، فرحزاد، کوره پز خانه، مشیریه، شهرک کاروان، قلعه حسن خان، اسلامشهر، فلاح و شهریار و در سایر شهرستانها: کرج، نظرآباد، کرمانشاه، شیراز، اصفهان، رشت، یزد، کرمان، اهواز، زابل، شهرکرد، دامغان و اراک می باشند.

چگونگی همکاری در این طرح

افراد داوطلب در این طرح در خرید، تهیه و بسته بندی مواد غذایی تا تحویل آنها به خانه های نیازمندان شرکت می کنند. همچنین خیرین می توانند کمک های نقدی و غیر نقدی خود را برای تهیه این کیسه های غذایی به ستاد کوچه گردان و یا روابط عمومی جمعیت تحویل دهند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد