فارسی | English
گالری تصاویر یلدا در کوچه های فقر
------------------------

یلدا در خانه های ایرانی

یلدا در کنار کارتن خوابها
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

طرح یلدا در کوچه های فقر

یلدا نام طولانی ترین شب سال در تقویم ایرانی است. در این شب بر اساس یک رسم کهن مردم ایران به دیدار اقوام و بزرگان خود می روند و در جشن یلدا در کنار هم از انواع میوه ها و آجیل و شیرینی می خورند و این شب را تا صبح جشن می گیرند. اما در این طولانی ترین شب سرد زمستان کودکان بسیاری هستند که که تنها و بی کس در شهر کار می کنند و از سرما به خود می لرزند. برخی از این کودکان حتی یک کبریت هم برای گرم شدن ندارند. این کودکان معصوم که معمولا یا در خانواده های فقیر زندگی می کنند و یا قاچاقچیان خرید و فروش کودکان شکار شده اند، تمام طول روز و شب در سرما و گرما در خیابان ها به گدایی و فروش فال و گل و دستمال و... مشغول هستند.

در شب یلدا در حالی که بسیاری از خانه های بالا شهر گرم و بساط میوه در آنها پهن است، بیشتر این کودکان تنها در سرما به خود می لرزند در حالی که نه تنها چیزی برای خوردن ندارند، بلکه باید تمام وقت کار کنند..

جمعیت هوشمند و مستقل امداد دانشجویی  - مردمی امام علی (ع) تصمیم بر آن گرفت تا از سال 1388 در شب یلدا جشنی را برای این کودکان برگزار نماید و یلدای خود را در محله این کودکان معصوم شهرمان جشن بگیرد. در این جشن اعضای جمعیت شب یلدا را که یکی از شب های مهم در فرهنگ خانواده های ایرانی است، در کنار این کودکان حاضر می شوند و در جشنی ماندگار برنامه های شاد و متنوعی را برای این کودکان برگزار می کنند و سپس همه با هم سر سفره یلدا نشسته و میوه های زمستانی را تناول و آجیل و شیرینی می خورند. همچنین در این جشن به تک تک این کودکان هدایایی داده می شود و مسابقه و سرگرمی های بسیاری برای کودکان برگزار می گردد. معمولا در این مراسم از خود کودکان برای اجرای برنامه های جشن کمک گرفته می شود.

از مهمترین اهداف این طرح نشاندن لبخندی بر لبان این کودکان معصوم شهرمان است. همچنین تلاش می شود تا با این برنامه گزارشی از تنهایی این کودکان در جامعه و شهرمان به صورت فریادی باشد از حقیقت که در گوش های خواب آلود می پیچد تا شاید کسانی به فکر اقدامی برای این کودکان بیفتند و قدمی برای کاستن درد و رنج این بچه های معصوم بردارند. همچنین این طرح آغازی است برای حضور بیشتر اعضای جمعیت در این محله ها و دوستی بین اعضای جمعیت و کودکان این محله های محروم برای اجرای برنامه ها و طرح های دیگر جمعیت برای امداد رسانی به آنان.

 

در ضمن در کنار جشن شب یلدا برای کودکان تنهای شهر، در پایان این طرح اعضای جمعیت بسته های غذای شب یلدا شامل میوه، آجیل و شیرینی و شام را برای کارتن خواب های شهر می برند تا کمی از درد تنهایی آنان نیز کاسته شود و در شب یلدا لبخندی بر دل های آنان بنشیند.

چگونگی همکاری در این طرح

افراد داوطلب همکاری در این طرح می توانند با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد