فارسی | English
دانلود پوستر طرح کعبه کریمان
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

آیین کعبه کریمان

کودکان محروم و بی سرپرست و معلول همواره چشم امیدشان به دست های بخشنده بوده است. آنان آرزوهای کوچکی را در دلهای بزرگ شان دارند که برای برآورده ساختن آنها و نشاندن لبخندی بر لبان کوچک آنان نیازی به انجام کارهای بزرگ نیست. بسیاری از این کودکان آرزوهای بسیار کوچکی دارند که با کمترین امکانات می شود آن را برآورده ساخت. کودکی که در خانواده محرومی به دنیا آمده است و آرزوی او تنها خوردن غذاهای خوشمزه و یا داشتن یک دست لباس نو و یا یک اسباب بازی و یا یک عروسک است.

جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) همواره سعی کرده است تا بین مناسبت ها و آیین های مذهبی و مشکلات موجود در جامعه رابطه ای روشن برقرار سازد و آیین های مذهبی را از شکل نمادین به شکلی که کارکرد اجتماعی مثبت در جامعه داشته باشد، درآورد. به همین دلیل در روزهای اعتکاف (13 تا 15 رجب) همزمان با عید میلاد پیشوای نخست شیعیان، امام علی (ع)، آرزوهای جمع آوری شده کودکان محروم، بی سرپرست، معلول و کودکان کار و خیابان را که از بیمارستان ها و مراکز نگه داری کودکان معلول و بی سرپرست و خانواده های محروم و فقیر جمع آوری شده است به دست معتکفین و خیرین می رساند و بدین شکل عبادتی فردی را سمت و سوی عبادتی جمعی و اجتماعی می بخشد. آیین کعبه کریمان از سال 1387 توسط جمعیت و به پیشنهاد شارمین میمندی نژاد اجرا می شود.

اندیشه طرح

در خانواده های مسیحی کودکان در عید میلاد مسیح به انتظار مهری از سمت خانواده جوراب هایشان را روی اجاق آویزان می کنند و پدر و مادر از طرف پاپانوئل که نمادی از مهر به همه فرزندان جامعه و عدالتی برای همه کودکان می باشد، هدیه ای در داخل آن قرار می دهند. این عمل به نوعی نشان از مهر عیسی مسیح به کودکان و توجه دادن جامعه به کودکان می باشد. در فرهنگ ما و در خانواده های مسلمان کودکان از سنین پایین در مورد مهربانی های پیشوای شیعیان و محبت های ایشان به کودکان داستان های بسیاری می شنوند. از مرد مهربانی که شبانه برای کودکان فقیر شهر آذوغه می برد و در کوچه با آنها همبازی می شود. از مرد بزرگی که حتی در لحظات پایانی زندگی اش هم به یاد کودکان دردمند است و به فرزندانش توصیه می کند که مبادا کودکان بی پناه را فراموش کنند. لذا جمعیت با در نظر گرفتن آموزه های پیشوایان دین که همیشه بر زندگی طبیعی کودکان و توجه به رشد آنان در جامعه سالم تاکید داشته اند و با استناد به برخی از بند های پیمان نامه جهانی حقوق کودکان، آیین کعبه کریمان را طراحی و اجرا نموده است. به این ترتیب کعبه که محل میلاد این امام بزرگوار بوده است، محل تولد آرزوهای کودکان نیز می شود.

 

اهداف

1- ایجاد خاطره ای خوب در ذهن کودکان با امید دادن به آنها
2- برآورده کردن آرزوی کودکان محروم جامعه
3- مشارکت جامعه در رفع نیازهای کودکان و ایجاد حس نوع دوستی در مردم
4- یادآوری حقوق اولیه کودکان و جهت دهی افکار جامعه به سمت رعایت مواد پیمان نامه جهانی حقوق کودکان
5- توجه به حقوق کودکان معلول بر اساس ماده 23 پیمان نامه جهانی حقوق کودکان

چگونگی اجرا و برگزاری

در این طرح کودکان از مقواهای بی استفاده در خانه کعبه ای کوچک می سازند و خواسته های خود را به شکل نامه در آن می اندازند و آرزوهای خود را به گوش کسانی که سه روز به عبادت پرداخته اند می رسانند تا معتکفین کعبه های کودکانه آنان را باز کنند و عبادت فردی خود را با برآوردن آرزوی کودکی محروم و یا بیمار به عبادتی اجتماعی بدل سازند.
این طرح دارای کارگروه های مختلفی می باشد. تیم شناسایی کودکان قبل از هر اقدامی به شناسایی مکان های زندگی کودکان محروم و بیمار می پردازد. عده ای از این کودکان ساکن خانواده های محروم تحت پوشش جمعیت هستند و عده دیگر ساکن مراکز نگه داری کودکان بی سرپرست و یا بیمارستان های کودکان سرطانی و یا دارای بیماری های خاص می باشند. سپس تیم های جمع آوری آرزوها به این مکان ها رفته و پای درد دل این کودکان می نشینند و آرزوهای این کودکان را که توسط معتکفین قابل برآورده شدن است با کمک خود کودکان در کعبه های مقوایی قرار می دهند. در ادامه تیم های تبلیغات و ارتباط با خیرین و مساجد به تبلیغ این طرح در رسانه ها و در میان معتکفین و کلیه خیرین جامعه می پردازند. در مراسم اعتکاف و نیز در همایش کعبه کریمان، این کعبه های مقوایی در میان خیرین و معتکفین توزیع می شود و هر آرزو یک کد و یک نفر رابط دارد که بعدا در رساندن آن آرزو به دستان کوچک کودکان اقدام خواهد کرد. در این طرح تاکنون صدها آرزوی کوچک و بزرگ از خوردن غذاهای خوشمزه، مرغ و... تا داشتن اسباب بازی و لباس نو، رفتن به شهربازی، مسافرت، داشتن کامپوتر، دوچرخه و حتی داشتن خانه ای برای زندگی برآورده شده است.

چگونگی همکاری در این طرح

افراد داوطلب در این طرح می توانند با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

 

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد