فارسی | English

وبلاگ طرح فاطیما
-----------

دانلود بروشور طرح فاطیما
-----------------

گالری عکس طرح فاطیما

منتخب عکس های طرح فاطیما
-------------------

دانلود پوستر طرح فاطیما
ارتباط با ما

تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی
23051110

طرح فاطیما - حمایت از دختران بی پناه

مشکلات فراوان و فشارهای روحی و جسمی در بسیاری از موارد موجبات فرار دختران را از خانواده ها سبب می شود. این دختران در ابتدا گمان می کنند که دارند از محیطی جهنم گون رهایی میآیند، اما پس از مدتی خود را در میان جهنمی دیگر و بسیار هولناک تر از موقعیت قبلی خویش خواهند یافت که دیگر راه بازگشتی نیز در پیش روی آنان نخواهد گذاشت. سخن اینجاست که اگر خانه برای یک دختر پناه امنی نباشد و سرپرست بد و شرایط بد دختر را به فرار از خانه وا دارد، چرا جامعه باید شرایط را برای او سخت تر کند و فضای دهشتناک تری را برایش ایجاد نماید؟

آیا جامعه نباید خود را در برابر دختری که شرایط مناسبی در خانه نداشته مسئول بداند و به او امداد برساند؟ آیا بدتر از آن، سکوت جامعه در برابر آنچه که امروز بلای جان و راه دختر بی پناه در جامعه می شود، بزرگترین گناهان نیست؟

طرح فاطیما، طرح حمایت از دختران بی پناه و فراری از خانه است. طرحی که با محوریت قرار دادن معضل فرار از منزل، به بررسی های تخصصی فرار دختران و مشکلات این قشر آسیب پذیر در جامعه و ارائه راهکار در این خصوص می پردازد. این طرح با برگزاری همایش ها و سمینارهای تخصصی، دلایل وقوع این پدیده و همچنین راه های پیشگیری از آن را بررسی می کند. طرح فاطیما در نظر دارد نگاهی تازه به تمامی جنبه های این معضل که قربانیان آن زنان و دختران بی پناه می باشند، داشته باشد. دخترانی که ناخواسته درگیر این معضل شده اند، ولی می توانند تا انتهای این مسیر تباهی پیش نروند و قربانی آن نباشند و این تنها با یاری دستانی مهربان امکان پذیر است.


 شعار طرح: روحانیت فاطمه (س) را به جان رنجور دخترکان شهرمان هدیه دهیم.


تاریخچه و سال شروع
این طرح در سال 1388 کار خود را با برپایی نخستین همایش طرح فاطیما برای فریاد تنهایی سهیلا قدیری و پرسیدن این سوال که چرا جامعه در برابر اعدام سهیلا قدیری کاری نکرد، همانگونه که در خصوص سالها تنهایی و تجاوز به او کاری نکرده بود، آغاز کرد. این طرح اکنون در حال پیگیری برپایی خانه های فاطیما برای حمایت از دخترانی است که به هر دلیل از خانه فرار کرده اند تا گرفتار معضلات بزرگتر و بحران های دیگر نشوند.


اندیشه طرح
این طرح می گوید که جامعه در مورد دختر فراری از خانه مسئول است و وظیفه دارد تا دختر فراری را قبل از اینکه دچار آسیب های اجتماعی جبران نشدنی و برگشت ناپذیر شود، شناسایی و به او کمک نماید. این طرح همچنین می خواهد تا در راستای تغییر و اصلاح قوانین حمایتی از حقوق زنان اقداماتی را انجام دهد.


اهداف
1- شناسایی دختران بی پناه در جامعه و امداد رسانی به آنها برای پیشگیری از افزایش مشکلات آنان در هر لحظه
2- راه اندازی خانه های فاطیما برای اسکان موقت این دختران تا رفع مشکلات آنان و بازگشت به جامعه به صورت صحیح و بدون خطر
3- برگزاری همایش های دانشگاهی با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص این معضل در جامعه
4- برگزاری سمینارهای دانشگاهی با هدف بررسی مشکلات این دختران و ارائه راهکارهای مناسب در این خصوص
5- بررسی علل فرار دختران از خانه و ارائه راهکارهای آموزشی در این خصوص
6- تلاش در جهت تغییر و اصلاح قوانین حمایتی از حقوق دختران و زنان در جامعه


خانه های فاطیما
جمعیت در نظر دارد نوعی دیگر از خانه های ایرانی امدادی خود را ویژه حمایت از دختران بی پناه مورد حمایت این طرح ایجاد نماید. این خانه های ایرانی که خانه های فاطیما نام دارند تا زمان توانمندسازی کامل این دختران و خروج آنان از چرخه نیاز به یاری این طرح، در این خانه ها از خدمات امدادی استفاده می کنند و این مراکز به آنها کمک می کند تا از محیط خای پرخطر بیرون نجات و رهایی یابند.


چگونگی همکاری در این طرح
افراد داوطلب در این طرح می توانند، با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند.

شماره تلفن روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی: 23051110

همه ما اعضای جمعیت امام علی(ع)داوطلبانه فعالیت می کنیم و برای گسترش فرهنگ دگرخواهی .و انجام فعالیت های اجتماعی جمع شده ایم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مستقل امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) می باشد