گزارش شناسایی – کوثر شرقی – ترلان دره – تبریز – ۱۳۹۷

0
493

ترلان دره یکی از محلات حاشیه نشین شهر تبریز است، که در شمال شهر تبریز و در حاشیه کوه عون بن علی قرار گرفته است. تجمع معضلات اجتماعی، ترلان دره را به منطقه امن جرم و جنایت تبدیل کرده است. درجامعه آماری مورد بررسی جمعیت امام علی، اعتیاد حدود ۳۶ درصد خانوار، ترک تحصیلی ۲۵ درصد، ازدواج کودکان زیر ۱۵سال ۲۲ درصد و کودک آزاری جسمی ۱۸ درصد، گواه بر وخامت اوضاع این محله است.

بافت محله:
محله #کوثر_شرقی و یا به اصطلاح اهالی “دره ایچی” یکی از محلات ترلان دره است که در دره ای انتهای کوه عون بن علی واقع شده است. ساخت خانه ها در این منطقه نسبت به سایر نقاط ترلان دره منظم تر بوده و اکثر سازه ها آهنی است.

ترکیب جمعیتی:
ساکنان این محله هم‌چون سایر نقاط حاشیه نشین شهر تبریز، مهاجرانی از مناطق شمالی استان آذربایجان شرقی هستند، اخیرا چند تبعه افغان نیز به ساکنان محله افزوده شده اند.

اشتغال:
شغل اکثر ساکنان این منطقه فروش انواع مواد مخدر صنعتی است، و اکثر ساکنین نیز دچار اعتیاد به مواد مخدر هستند و سن گرایش به مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن بسیار پایین است.
خرید و فروش مواد مخدر در این منطقه علنی بوده و بیشتر فروشندگان مواد نیز زنان، کودکان و مخصوصا دختران هستند.
اکثر ساکنین این منطقه دارای سابقه کیفری فروش مواد مخدر هستند. علاوه بر فروش مواد مخدر فروش مشروبات الکلی و همچنین روسپی‌گری نیز در این منطقه بسیار مشهود است.

امکانات رفاهی:
تنها مرکز آموزشی و فرهنگی منطقه یک مدرسه است که بصورت مشترک و شیفتی برای دختران و پسران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این محله فاقد امکانات درمانی و بهداشتی بوده و نزدیکترین مرکز بهداشتی در محله ی مجاور (شهرک ارم) قرار دارد.
گشت پلیس در این منطقه قالباً بصورت گشت موتوری است و کلانتری و یا مرکز انتظامی ثابت در محله وجود ندارد.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.