در هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق در سال ۱۳۹۵ تیم اعزامی جمعیت امام علی (ع) شناسایی های خود را در روستای گَزّو در شهر خاش، زادگاهِ حمیدرضا گنگوزهی، معلم فداکار، روستای روتک در نقطه صفر مرزی، محل شهادت این معلم فداکار و روستاهای اطراف و نزدیک این روستا و همچنین دیگر مناطق محروم استان درشهرهای نیک شهر، قصرقند و چابهار انجام دادند.

خبرنگار جمعیت امام علی (ع) با مصاحبه با تیم شناسایی اعزامی جمعیت به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان وضعیت مدارس در این استان را به صورت زیر شرح می دهد.
حبیب الله فاتح یکی از اعضای جمعیت امام علی (ع) می گوید: “معلمانی در این روستاها زندگی می کنند که شب ها و روزها را با کمترین امکانات ممکن در مدرسه محل خدمت خود سپری می کنند. وضعیت مدارس چه از نظر ساختمانی و چه از نظر امکانات آموزشی با استانداردهای آموزشی موجود در کشور اصلا سازگاری ندارد.”
طبق آمار موجود ۱۲۰ هزار دانش آموز محروم از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد. همچنین وی افزود: “مدرسه هایی در این مناطق وجود دارند که روزها محلی برای درس و بحث کودکان آن روستا و شب ها محل زندگی دام‏ها می ‏باشد.” فاتح تصریح کرد که می توان با در نظر گرفتن امکانات و شرایط مناسب در این مناطق، استعدادها و توانایی های کودکان مستعد این مناطق را شناخت و با آموزش صحیح، آن‏ها را برای ساختن آینده روشن روستا، شهر، منطقه و کشور خود مهیا ساخت.”
همچنین به دلیل نبود مدارس کافی در مقاطع مختلف تحصیلی، فاصله زیاد روستاها و شهرها و همچنین جاده های نامناسب و خطرناک، کودکان در مناطق روستایی و دورافتاده امکان تحصیل در مقاطع بالاتر را از دست می دهند؛ این مورد به خصوص در مورد دختران بیشتر وجود دارد. به گفته معلم ها در این مناطق، کمبود وسایل تدریس از جمله کتاب و لوازم التحریر، وجود شرایط خطر آفرین برای دانش‎آموزان، نبود امکانات ورزشی، نبود امکانات بهداشتی و آب آشامیدنی سالم و … از جمله مشکلات و محرومیت های آموزشی در این مناطق می باشد.
فاتح در مورد طرح‏های خرید خدمت معلم ها و قراردادهای نادرست تنظیم شده، زبان به گلایه گشود و مشکلات دیده شده را بازگو کرد. وی گفت: “علاوه بر اینکه حقوق این معلم‏های فداکار بسیار اندک می باشد، تقریباً مدت زمان زیادی است که همین حقوق اندک را نیز دریافت نکرده‏اند ولی همچنان به منظور خدمت به کودکان سرزمین خود، متواضعانه و دلیرانه مشغول به تدریس و خدمت در این مناطق هستند.”

جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) امیدوار است تا با حضور پررنگ تر در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان صدای محرومیت مردم و سرزمین این استان را هر چه بیشتر به گوش جامعه برساند و با اجرای برنامه ها و فعالیت های مناسب گام موثری در راستای تحقق حق و عدالت بردارد.

شماره کارت جهت برنامه غذا رسانی برای مبارزه با گرسنگی کودکان (آیین کوچه گردان عاشق) :
۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۰۳۱۳۰۸ بنام جمعیت امام علی
تلفن ستاد مرکزی طرح کوچه گردان عاشق:
۰۲۱- ۵۵۱۵۴۱۶۵ (۵۵۶۰۳۴۳۶)
روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی :
۰۲۱- ۸۸۹۳۰۸۱۶ (۸۸۹۰۶۴۲۷)

1-1