تیم شناسایی جمعیت امام علی (ع) به منظور جمع‎آوری آرزوی کودکان جهت اجرای طرح کعبه کریمان ، شناسایی های هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق در سال ۱۳۹۵ و همچنین غربالگری سلامت مادران و نوزادان جهت اجرای طرح مادرانه با حضور پزشکان و مامایان بومی منطقه، راهی روستاهای عشایر نشین واقع در شمال شهرستان قصر قند منطقه کاجو شدند.
روستاهای اینجیرکی، کلاتین دپ، دهیرک، دیواری، میراباد، سیاه تکان با دسترسی بسیار سخت از میان کوهستان و راه سنگلاخی بازدید شدند. به گزارش اعضای تیم اعزامی نکته قابل تأمل از مفهوم آرزو در میان کودکان بلوچ سکوت و نبود تصویر و یا کلمه ای برای میل به داشتن و خواستن بود اما آنچه که قریب به اکثریت کودکان خواستار آن بودند امکان درس خواندن، داشتن مدرسه و وجود معلم بود. این درحالیست که خیلی از کودکان با پایان مقطع دبستان به دلیل نبود مدارس مقاطع بالاتر در نزدیک محل زندگیشان ناگزیر به ترک تحصیل می شدند که به خصوص برای دانش آموزان دختر این چالش بیشتر وجود داشت.
در این روستاها مانند دیگر مناطق محروم در استان بیکاری مفرط و شیوع اعتیاد به مواد سنتی و صنعتی در میان مردان کاملا محرز می باشد و این درحالیست که شغل اصلی آنان کشاورزی و دامداری است ولی به دلیل مسایل زیست محیطی و عدم حمایت های لازم بازدهی لازم جهت تأمین معاش خانواده را از دست داده اند و به مرور فقر در فرهنگ منطقه رخنه کرده است.

همچنین اعضای تیم مادرانه جمعیت امام علی (ع) اعلام کردند، در غربالگری سلامت صورت گرفته در میان مادران در این مناطق مسئله بسیار مهمی که خود مشکلساز است، نبود امکانات اولیه بهداشتی و زیر ساختهای لازم (سرویس بهداشتی ، حمام، آب شرب و …) می باشد. همچنین مسافت زیاد روستاها به واحدهای ارائه دهنده خدمات درمانی از یک سو و نبود پرسنل پزشکی کافی، شیوع بیماری¬ها تسریع و رفع مشکلات در این مناطق به تعویق می افتد. به گفته یکی از پزشکان حاضر در منطقه، لازم است بیش از ۶ پزشک در اینچنین مرکز پزشکی حاضر باشند اما در حال حاضر با وجود سه پزشک تنها فرصت خدمات دهی به بیماران مراجعه کننده به یک واحد وجود دارد، برای مثال در یک روز بیش از دویست بیمار را معاینه می‏کنند که این امر موجب می‏شود که سرکشی و معاینات سیار دوره ای از روستاهای اطراف امکان پذیر نشود.

همچنین طبق بررسی‏ها و شناسایی های انجام شده در این مناطق، سوتغذیه نوزادان، مشکلات و عارضه های مادرزادی که بعضاً با پیگیریهای اولیه قابل پیشگیری اند و همچنین بیمارهای زنان، بارداری های پرخطر و زایمان در کپرها … از دیگر مشکلات رایج در میان زنان روستایی بلوچ می باشد که گاهاً بی سوادی و نبود اگاهی لازم مشکلات را دوچندان نموده است.

از مشکلات فرهنگی منطقه می توان به چند همسری و ازدواج کودکان دختر در سنین ۱۰-۱۴ با مردان سنین بالا اشاره کرد که این مورد خود به خود به بازتولید فقر و فرهنگ فقر می انجامد. به گفته یکی از اهالی دختری در سن چهارده سالگی به عقد مردی ۴۵ ساله بعنوان همسر سوم در آمده بود.
اغلب این مسایل موجود ریشه در فقر آموزشی و عدم دسترسی به امکانات رفاهی دارد و نکته شایان ذکر اینست که کودکان و اهالی بسیار در بحث یادگیری، آموزش، هنر و ورزش مشتاق و مستعد می‏باشند و در صورت تقویت این موارد خیلی از مشکلات مرتفع خواهد شد. می توان با بهره‏گیری از استعدادها، توانایی‏ها و ساختارهای بومی و حمایت کردن از آن‏ها در این مناطق به منظور فراهم آوردن شرایط بهتر کمک گرفت. به عنوان مثال اگر توانایی زنان در سوزن دوزی که هم اکنون نیز خیلی از خانواده ها با آن امرار معاش می کنند، حمایت و فرصت عرضه آن مهیا شود، توانمندی و سلامت خانواده ها میسرتر خواهد بود.

جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) امیدوار است تا با حضور پررنگ تر در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان صدای محرومیت مردم و سرزمین این استان را هر چه بیشتر به گوش جامعه برساند و با اجرای برنامه ها و فعالیت های مناسب گام موثری در راستای تحقق حق و عدالت بردارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی جمعیت امام علی (ع) تماس بگیرید.
(۸۸۹۰۶۴۲۷) ۸۸۹۳۰۸۱۶ – ۰۲۱

2