تیم شناسایی جمعیت امام علی (ع) با حضور در شهر مریوان استان کردستان مردم محروم این شهر و ده ها روستای اطراف آن و در حدود ۲۰۰ خانواده را شناسایی کردند.

میثم واحدی یکی از اعضای جمعیت امام علی (ع) درباره وضعیت مردم منطقه این طور توضیح داد: «با توجه به استراتژی کوچه گردان امسال هدف ما شناسایی خانوارهایی است که برای گذران زندگی و تامین خوراک یک روز خود با مشکل مواجه هستند.»

امسال سومین سالی است که آیین کوچه گردان در استان کردستان برگزار می شود و هر سال نسبت به سال قبل خانوار های بیشتری را تحت پوشش خود قرار می دهد .

معضل اصلی روستاییان این منطقه صعب العبور بودن راه های منتهی به شهر است . همین امر وضعیت اشتغال و آموزش بهداشت و خدمات شهری را در آنجا تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز انواع محرومیت ها در این مناطق شده .

نسل جوان روستا ها به دنبال کار و امکانات به شهر ها مهاجرت میکنند و اغلب ساکنان روستا را قشر سالمند تشکیل میدهند.

شغل بومیان این منطقه اغلب کشاورزی و دام پروری است که به دلیل عدم دسترسی کافی به شهر و پایین بودن کیفیت محصولات به خاطر ابتدایی بودن نحوه تولیدشان رو به زوال است. همین امر باعث کاهش انگیزه افراد برای تولید شده و آن ها را به سمت شهرها سرازیر میکند.

وی تصریح کرد اقلیم کردستان به دلیل آب و هوای سردی که دارد با بحران آب و کمبود آب آشامیدنی مواجه نیست ، با اندکی حمایت و بهره گیری از توانمندی های آنان می توان محرومیت شان را کاهش داد و محصولاتی را در آن منطقه تولید کرد که قابلیت رقابت با محصولات خارجی را دارد.

در مدارس این روستاها تنها تا پایان مقطع ابتدایی کلاس برگزار می­شود و اغلب کودکان مجبور به ترک تحصیل هستند و همین محرومیت از ادامه تحصیل به فقر فرهنگی مردم منطقه و آگاهی نداشتن از علوم جدید منجر گشته است.

از آنجا که اکثر روستاییان این مناطق با فقر دست و پنجه نرم می کنند بروز یک بیماری صعب العلاج زندگی شان را با بحرانی جدی روبه رو می کنند. با وجود این که ساکنان این مناطق از بیمه سلامت برخوردارند اما پرداخت هزینه های بیماری مانند سرطان برای آن ها واقعا سخت است، به علاوه این که نهاد ها یا ارگان های ذی ربط هم حمایتی از آنان نمی کنند.

همچنین در مقابل همبستگی بالای مردم کرد باعث شده که معضل اعتیاد در میان آن ها فراگیر نشود و تنها تعداد انگشت شماری درگیر این بیماری مهلک باشند.

ko-ma-003