به گزارش اعضای تیم شناسایی جمعیت امام علی در سردشت:
⬅️ سردشت هم مانند سایر شهرهای مرزی، از کمبود امکانات اولیه رنج می برد و فقر مادی در ابعاد مختلف بر این شهر سایه گسترده است. کمبود فضاهای درمانی و جاده های ارتباطی محدود و پر پیچ و خم تنها بخشی از مشکلات مردم این منطقه است.
⬅️ نگاه حاشیه ای و تبعیض آمیز به شهر باعث شده که اغلب مردم و به خصوص جوانان، زمینه های پیشرفت مناسبی برای خود متصور نباشند و عمدتا به حداقل امکانات موجود و شرایط پیش آمده تن دهند و امیدی برای بهبود نداشته باشند.
⬅️ به گواه بسیاری، بیکاری معضل اصلی این منطقه است و فقر ناشی از آن، گریبان خانواده های بسیاری را گرفته است و مردم را در تامین نیازهای اولیه چون مسکن،خوراک و پوشاک با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است.
⬅️ عده زیادی از مردم از سر ناچاری و نبود شغل مناسب به کولبری که دور از کرامت انسانی است، روی آورده اند. اما هیچگاه و تحت هیچ شرایطی از مسیری که برای امرار معاش انتخاب کرده اند راضی نیستند تا آنجا که کولبران حاضرند با انجام کاری آبرومند ماهیانه یک میلیون تومان حقوق داشته باشند ولی هیچ وقت حتی به ازای دریافت درآمدهای چند ده برابری به کولبری تن ندهند.
⬅️ در این بین، خانواده هایی که سرپرست شان به هنگام کولبری در گذر از مرز جان خود را از دست داده اند، بیش از بقیه درگیر فقر هستند و مشکلاتشان به مراتب حاد تر است. به علت فوت نان آور اصلی خانه، این خانواده ها اغلب در تامین نیازهای اولیه غذایی خود دچار مشکل هستند و لازم است خدمات حمایتی لازم از آن ها به عمل آید.
⬅️ فقر حاکم بر منطقه و ناامیدی از مسیرهای متعارف پیشرفت، باعث شده که روز به روز بر تعداد کولبر- دانش آموزان افزوده شود و کودکان و نوجوانان بسیاری به امید تامین نیازهای اولیه اعضای خانواده شان، ترک تحصیل کرده و کولبری کنند.
⬅️ در حاشیه شهر، خانواده هایی از مهاجرین هستند که بعد از گذشت نزدیک سه دهه، همچنان در ناحیه ای متروک به سر می برند و شرایط زندگی مناسبی ندارند و به دلیل مشکلات تابعیتی، اغلب از حمایت نهادهای مختلف محروم هستند.
⬅️ زندگی در روستاهای نزدیک شهر هم با سختی های مشابهی همراه است. با اینکه ظرفیت های کشاورزی فراوانی در منطقه وجود دارد، به دلیل عدم آشنایی کشاورزان به شیوه های نوین کشاورزی و وجود واسطه های زیاد در فرآیند فروش محصولات، سود بدست آمده کفاف خرج خانواده ها را نداده و مردان مجبورند به مشاغلی چون کولبری روی بیاورند.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here