به گزارش خبرگزاری جمعیت امام علی (ع) در هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق تیم های شناسایی جمعیت امام علی (ع) ، از ۲۵ خرداد کار خود را آغاز کردند.

کتایون افرازه سرپرست کل تیم های شناسایی جمعیت در باره نحوه شناسایی مردم مناطق محروم کشور گفت: «شناسایی  مناطق و خانواده های نیازمند در طول سال به سه شکل صورت میگیرد خانواده محور  محله محور و رویداد محور در مورد اول افراد با دفتر روابط عمومی جمعیت تماس میگیرند و خانواده نیازمندی را معرفی میکنند در مورد دوم مانند آیین کوچه گردان افراد جمعیت به مناطق و روستاهای محروم سر میزنند و از نزدیک در جریان زندگی مردم قرار میگیرند در مورد سوم هم با دیدن معضلات مختلف مانند در گذشت رویا نوزاد چهار ماهه بر اثر اعتیاد نشست های مختلفی با هدف شناخت و راهکارهای پیش گیری از این مسائل برگزار میشود.»

وی افزود : «طرح شناسایی محله محور در دو بخش شهری و روستایی اکنون در حال پیگیری است. شناسایی در مناطق شهری به مراتب سخت تر از مناطق روستایی است. در مناطق روستایی اکثریت مردم در یک سطح زندگی می کنند و مشکل یک خانواده میتواند مشکل خانواده های دیگر هم باشد اما در مناطق شهری سطح زندگی یکسان نیست و ممکن است در همسایگی خانواده ای که بر اثر ورشکستگی ،اعتیاد، طلاق و یا مسائلی از این قبیل دچار مشکل شده اند ،خانواده ای متوسط هم زندگی کند .بنابراین اهمیت حفظ آبروی افراد و جلب اعتماد آن ها برای دریافت حمایت مختلف دو چندان می شود و همین کار را سخت می کند. به همین خاطر تیم از طریق معتمدین و کاسبان محل اقدام به شناسایی خانواده ها می کنند.»

افرازه در مورد مناطق حاشیه شهرهای بزرگ گفت: «مردم مناطق حاشیه شهر های بزرگ اکثرا مهاجرانی هستند که به دلیل بیکاری فقر و حتی جنگ از کشور ها و شهرهای دیگر به آنجا می آیند؛ در این مناطق به دلیل کمبود شدید امکانات بهداشتی آموزشی و خدمات شهری ،هزینه های زندگی بسیار پایین است. این از عواملی ست که جمعیت مهاجران را به خود جذب می کند. این افراد نیروی کار ارزانی هستند که در مقابل کارهای سخت هزینه ها کم میگیرند و بیمه هم نمیشوند.»

اگر خانواده ای که در چنین شرایطی زندگی می کند دچار بیماری هم بشود ! زندگی افراد این خانواده با بن بستی جدی مواجه شده که عواقب آن جدای بحران ها و مشکلات روحی  و جسمی، حس نا امیدی شدیدی است که این خانواده را درخود فرو می برد .

این مسائل تنها گوشه ای از معضلات این افراد و خانواده ها را شامل می‏شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد که در این مناطق توانمندی های اندکی هم یافت میشود که رشد آن مستلزم پیگیری و حمایت گسترده است مثلا در اطراف ورامین مردم در گل خانه ها و زمین کار میکنند ،قیمت میوه به دلیل نبود هیچ گونه واسطه پایین است. با سرمایه گذاری و برنامه ریزی دقیق می توان این پتانسیل اندک را رشد داد و سطح زندگی مردم این مناطق را بهبود بخشید.

عزیزان بر کمک در اجرای طرح می توانند فرم (همکاری در اجرای طرح) را تکمیل نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی جمعیت امام علی (ع) تماس بگیرید. ۸۸۹۳۰۸۱۶-۰۲۱

msh-004