منطقه اسلام‌آباد زنجان که در زبان عامیانه به «صفرآباد» نیز معروف است را به‌جرئت می‌توان یکی از مناطق اصلی معضل خیز زنجان نام برد. منطقه‌ای که ساکنان آن بیشتر از روستاهای اطراف، به خاطر کمبود امکانات مهاجرت نموده‌اند و اکثراً به فرش‌بافی مشغول‌اند.
اسلام‌آباد در چند سال اخیر به یکی از قطب‌های تجاری مرکز خرید زنجان تبدیل شده است. در مرکز این منطقه شاهد مکان‌های تجاری و مسکونی مدرنی هستیم، ولی در کوچه‌پس‌کوچه‌های این منطقه، خانه‌هایی با بافت‌های قدیمی و کوچک را شاهدیم. بیشتر افراد این منطقه ترک‌زبان هستند.
متأسفانه ازلحاظ بهداشت عمومی و محیطی ما شاهد موش‌های فاضلابی و زباله‌های جمع شده، در کنار جوی‌های آب و درب منازل هستیم که نشان از آلودگی منطقه دارد. بیشترین معضل این منطقه و خانواده‌ها، اعتیاد کودکان و سرپرستان خانواده است. چون مواد مخدر، متأسفانه خیلی راحت‌تر از اقلام خوراکی در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.
این خانواده‌ها به خاطر اینکه از روستاهای اطراف مهاجرت کرده‌اند، طبق رسوم اشتباه دختران زیر ۱۵ سال خود را مجبور به ازدواج می‌کنند و آمار ازدواج کودکان در این منطقه بسیار بالا است. اکثر کودکانی که در مزرعه‌ها کار می‌کنند از این منطقه هستند. بسیاری از خانواده‌ها هم درگیر چند معضل می‌باشند؛ ازجمله: کار کودک، ازدواج کودک، اعتیاد و فحشا.
همچنین متأسفانه بسیاری از کودکان ساکن این منطقه، از سوءتغذیه رنج می‌برند.