محله ترلان دره یکی از چند محله حاشیه نشین شهر تبریز است که تقریبا در قسمت شمالی شهر و در حاشیه کوه عون بن علی قرار گرفته است. تجمع معضلات شدید در این محله، ترلان دره را به منطقه امن جرم و جنایت تبدیل کرده است.
درجامعه آماری مورد بررسی جمعیت از این محله، اعتیاد حدود ۳۶ درصد، ترک تحصیل ۲۵ درصد، ازدواج کودکان زیر ۱۵سال ۲۲ درصد و کودک آزاری جسمی ۱۸ درصد؛ گواه بر وخامت اوضاع این محله دارد.
بافت محله #علی_اشرف که یکی از محله های ترلان دره است که در امتداد اتوبان پاسدارن تبریز قرار گرفته است. اکثر خانه ها از مصالح چوبی ساخته شده اند. دسترسی به این محله از سمت اتوبان با عبور از تپه های خاکی و از طرف پایین از منطقه کوثر (دره ایچی) با پله های زیاد ممکن است.
ترکیب جمعیتی مردم این منطقه را مهاجرینی تشکیل می دهند که از شمال استان آذربایجان شرقی به تبریز وارد شده اند، امید یافتن کار! مدارس دخترانه و پسرانه در هیچ کدام از مقاطع تحصیلی در این محله وجود ندارد و نزدیک ترین مدرسه در محله کوثر شرقی قرار گرفته که دختران و پسران به صورت شیفتی در آن می توانند ادامه تحصیل دهند.
هم ردیف شغل کارگری ساختمان، کارهایی نظیر فروش مواد مخدر و زباله گردی در بین اکثر ساکنان رایج است. ازدیگر معضلات قابل اشاره در این منطقه مشکل کمبود آب است. به دلیل ارتفاع بالای محله، فشار آب بسیار کم است و ساکنان اکثر ساعات روز با مشکل قطعی آب مواجه هستند.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here