گزارش شناسایی-ملازینال-سید جواد-تبریز-۱۳۹۷

0
1395

بافت محله؛
ملازینال، متراکم‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقه حاشیه‌نشین تبریز است. ملازینال به دو محله «کنار اتوبان» و «سید جواد» تقسیم می‌شود.
محله #کنار_اتوبان، نزدیک کوه و تفرجگاه عینالی واقع شده است و محله #سیدجواد در پایین‌دست ملازینال قرار دارد. این محلات بر روی تپه‌ای شیب‌دار بنا شده است، بدین‌صورت که سقف خانه پایینی، کف خانه بالایی است و حداکثر متراژ خانه‌ها اکثراً به ۵۰ متر هم نمی‌رسد. اکثر ساکنین، جهت انجام نیازهای روزمره ازجمله خرید و رفتن به مدرسه، مجبور به بالا رفتن از ۲۰۰ الی ۳۰۰ پله‌ی غیراصولی و غیراستاندارد و فاقد نرده حفاظتی هستند که منجر به افزایش بیماری و درد مفاصل در ساکنین این محلات گردیده است. تردد در چنین مسیری در فصول سرد و یخ‌بندان تبریز، مخصوصاً برای کودکان و سالمندان به امر بسیار خطرناک روزانه تبدیل می‌شود. سقف اکثر خانه‌ها چوبی است و طی بارش‌های شدید باران، شاهد ریزش و فروریختن خانه‌ای و افزوده شدن مخروبه‌ای دیگر به محله هستیم.

ترکیب جمعیتی؛
اکثر ساکنین این محلات مهاجرینی از روستاها و شهرهای کوچک استان مخصوصاً منطقه قره داغ هستند که به دلیل کم شدن رونق کشاورزی (شغل غالب روستانشینان آذربایجان) در اثر کم‌آبی سال‌های اخیر و نبود امکانات درمانی و بهداشتی، اقدام به مهاجرت به تبریز نمودند. همچنین بخشی از مهاجرین هم بازمانده‌های زلزله سال ۹۱ اهر هریس ورزقان را تشکیل می‌دهند.

اشتغال؛
شغل اکثر مردان محله در سال ۹۴ که اولین شناسایی این محله انجام گرفته است، کارگری ساده و بدون مهارت بوده است و تعداد کودکان زباله گرد به‌سختی به ۱۰ نفر می‌رسید؛ اما اکنون بعد از ۳ سال، با رکود در صنعت ساخت‌وساز، زباله گردی شغل غالب اهالی این منطقه، مخصوصاً کودکان (نزدیک به ۱۰۰ کودک) شده است. به‌طوری‌که اکثر کودکان محله از ترک تحصیل کردن و درآمد روزانه زباله گردی هم سن و سالانشان، به‌عنوان انتخاب وسوسه‌انگیز صحبت می‌کنند. زنان و دختران محله نیز، از شدت فشار اقتصادی، به سمت مشاغل استثمار گونه (فرش‌بافی و کفش‌دوزی) به‌صورت دستمزدی ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان در ساعت رو آورده‌اند.
خریدوفروش مواد مخدر سنتی و صنعتی به‌آسانی در بیشتر کوچه‌ها انجام می‌گیرد و تقریباً در هر کوچه چندین مبتلا به اعتیاد یافت می‌شود.

امکانات رفاهی؛
باوجود برخورداری محله از خدمات شهری نظیر آب، برق‌ گاز؛ سیستم لوله‌کشی گاز و کابل‌های برق به‌طور غیر ایمن در کوچه‌های پرپیچ‌وخم هر دو محله آویزان است.
در بحث آموزش، هیچ مدرسه پسرانه‌ای در این دو محله وجود ندارد و میزان ترک تحصیلی در جامعه آماری شناسایی‌شده جمعیت، به میزان نگران‌کننده ۳۵ درصد رسیده است. ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به میزان ۱۷ درصد عامل دیگری بر ترک تحصیل کودکان این محلات است.
لازم به ذکر است که باوجود کتابخانه و کانون پرورشی فکری در محله #کنار_اتوبان، به دلیل عدم فرهنگ‌سازی قبل از احداث آن، کاملاً منفعل و بی‌رونق هستند.
هیچ‌گونه فضای سبز و تفریحی در این دو محله در نظر گرفته نشده است و کودکان محله باوجود استعدادهای برتر در زمینه‌های مختلف ورزشی، از زمین‌بازی و ورزشی محروم هستند.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here