خضر محله‌ای است در شمال شرقی شهر همدان که قبلاً روستایی به همین نام بوده که با توسعه شهر اکنون به شهر ملحق شده است و یکی از محلات حاشیه شهر همدان به شمار می‌آید. در کوچه‌های محله با خانه‌هایی کوچک که با مصالح معمولی و اکثراً غیرقانونی ساخته‌شده‌اند و در آن‌ها خانواده‌هایی با جمعیت بالا و رو به رشد ساکن هستند؛ مواجه می‌شویم که نشان از فقر مالی فرهنگی حاکم در اکثر خانواده‌ها دارد. خانواده‌هایی که مردانشان در حالت مناسب به مشاغلی مثل کارگری ساده، جمع‌آوری ضایعات، دست‌فروشی و … مشغول‌اند و عدّه‌ای دیگر به مشاغل جرم خیز مثل خریدوفروش مواد مخدر، قاچاق و … مشغول‌اند. عده‌ای هم هستند که به دلایلی مثل ازکارافتادگی، اعتیاد و… بیکار هستند.
به‌وفور و در اکثر خانواده‌ها با افراد معتاد مواجه می‌شویم. به گفته اهالی در سال‌های اخیر باوجود کلانتری در محل، از رفت‌وآمد و پرسه زدن معتادان در محل کم شده است اما در بعضی قسمت‌های محله و خصوصاً در ساعات خاصی از شبانه‌روز شاهد تجمع معتادان و مصرف گروهی آن‌ها هستیم که متأسفانه در بین آن‌ها زنان و کودکان هم دیده می‌شود.
چندین مورد مدرسه و خانه بهداشت در محله یافت می‌شود اما بااین‌حال هستند کودکانی که هیچ پرونده‌ای در مراکز بهداشت ندارند. کودکانی نیز به دلایلی مثل بی‌سوادی، فقر فرهنگی خانواده‌هایشان، اجبار به کار، فقر مالی و بی‌توجهی مسئولان مدرسه به وضعیت خاص بعضی کودکان و … محروم از تحصیل بوده‌اند و یا اندکی بعد از سال‌های اولیه تحصیل، ترک تحصیل می‌کنند.
بسیاری از کودکان در مغازه‌های محله و با دستمزدهای بسیار پایین مشغول به شاگردی هستند و یا در بازار، سر چهارراه‌ها و یا در باغ و بهشت (مزار مردگان) دست‌فروشی می‌کنند. کار کودک در خانواده‌هایشان امری عادی است و تعداد این کودکان هرروز افزایش می‌یابد.
بیشتر محله دسترسی به آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب شهری دارد جز مناطق اطراف که بیشترشان از سیستم فاضلاب شهری محروم هستند.