گزارش اول :
شهرآباد، روستایی ۲۲۹۴ نفری (۶۳۲ خانوار)واقع در دهستان کنویست در دو کلیومتری شمال شرق شهر مشهد است. این روستا بافتی فرسوده و کوچه‌هایی خاکی و ناهموار دارد، علاوه بر آن خانه‌های گنبدی شکل نیز به چشم می‌خورد.
شهر آباد فاقد آب آشامیدنی سالم می‌باشد و آب مورد نیاز اهالی از طریق تانکر‌های تعبیه شده در سطح روستا تأمین می‌شود. همچنین نبود گاز در منازلی که از تمکن مالی کافی برخوردار نیستند و سرمای منطقه در فصل زمستان ساکنان را مجبور به گرم کردن منازلشان با آتش کرده که احتمال خفگی و بیماری آسم در کودکان را افزایش می‌دهد.
ساکنان شهرآباد از نظر بهداشتی نیز در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند. این روستا فاقد جدول کشی فاضلاب می باشد و تجمع آب و لجن در سطح معابر بو و منظره نامطلوبی را ایجاد کرده است.
بسیاری از مهاجرین به این روستا فاقد اوراق هویتی می باشند که با مشکلاتی از قبیل محرومیت کودکان از تحصیل و رد‌مرز‌شدن مردان و کودکان، نداشتن بیمه درمانی، ازدواج های بدون سند و… دست و پنجه نرم می‌کنند.
اغلب مردان روستا شغل ثابتی ندارند و بسیاری از آنان با ترس از رد مرز شدن ،قادر به عبور و مرور در شهر و پیدا کردن کار مناسب نمی باشند و به کار در کارگاه‌های بازیافت زباله اکتفا می کنند و دیده می‌شود که زنان و کودکان وا مانده از تحصیل را هم همراه خود میکنند.
بعضی از زنان نیز شغل پر رنج و بسیار کم درآمد زنجیربافی را انجام میدهند.

شهر آباد مشهد      شهر آباد مشهد

شهر آباد مشهد