گزارش شناسایی روستای جوقین – زنجان:

روستای جوقین در جنوب غربی استان زنجان و در شهرستان ایجرود واقع شده است. جمعیت این روستا حدود ۳۰۰۰ نفر می‌باشد.
روستا دارای راه مواصلاتی خوبی با روستا‌های اطراف و مرکز شهرستان می‌باشد.
شغل مردم روستا بیشتر کشاورزی است و تعداد قابل توجهی نیز به نانوایی، خصوصاً در سایر شهرها مشغول هستند.
در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش قیمت ادوات کشاورزی و مشکلات در خرید و فروش محصولات کشاورزی، کشاورزان روستایی با مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند.
در روستا یک مدرسه پسرانه و یک مدرسه دخترانه تا مقطع نهم ابتدایی وجود دارد و برای تحصیل در مقاطع بالاتر مجبور به رفتن به زرین‌آباد می‌باشند که طبق صحبت‌های اهالی، تعداد انگشت‌شماری از دانش‌آموزان حاضر به این کار می‌شوند.
در شناسایی انجام گرفته مشکل بهداشتی عمده و بیماری خاصی پیدا نشد. همچنین روستا دارای یک مرکز بهداشت است. اکثر اهالی روستا دارای بیمه روستایی یا سلامت می‌باشند.
از موارد قابل توجهی که در شناسایی روستا با آن مواجه شدیم، پایین بودن سن ازدواج در برخی خانواده‌ها، مخصوصاً میان دختران بود، به طوری که سن دختر به هنگام ازدواج حدود ۱۳،۱۲ سال می‌باشد و در مواردی حتی پایین‌تر! سن پسران در موقع ازدواج اکثراً بین ۱۸_۲۵ سال می‌باشد.
به گفته اهالی، دسترسی به مواد مخدر و مشروبات الکلی در روستا آسان است.
در مراجعه به این محله متوجه وجود خانه‌هایی با معماری متفاوت با سایر مناطق روستا نیز شدیم!


گزارش شناسایی محله سایان – زنجان:

مادر خانه‌دار است و پدر به خاطر مشکل اعصاب از سال ۸۵ خانواده را رها کرده است.
خانواده دارای دو فرزند است. از آن‌جا که مادر در روستا پیش برادرش زندگی می‌کرد و به خاطر نداشتن خانه، بچه‌ها مدتی در بهزیستی بودند.
پسر ۲۳ ساله از دبیرستان ترک تحصیل کرده و بیکار است. او مشکل اعصاب و روان دارد و چند مرتبه در بیمارستان بهشتی بستری شده است. مطلب دیگر این‌که شدیداً خواهر و مادر خود را کتک می‌زند. دختر ۲۱ساله و دیپلمه است و علاقه به ادامه تحصیل دارد، ولی مادر و برادر اجازه ادامه تحصیل نمی‌دهند و جدیداً با یک پسر بیکار نامزد کرده است.
از طرف بهزیستی حقوق دختر بعد از نامزدی قطع شده است، همین‌طور حقوق پسر از ۱۸ سالگی.
منبع درآمد خانواده از بهزیستی و کمک اقوام می‌باشد (از سال ۹۳ یارانه‌شان قطع شده است).
دریک خانه سی متری (خانه از لحاظ بهداشتی در وضعیت بسیار نامناسبی بود. تمام زباله‌ها در اتاق ریخته شده بود و بوی نامطبوعی از خانه می‌آمد.) که مادر خانواده و برادرش به صورت مشترک خریداری نموده‌اند زندگی می‌کنند و دایی که سه دانگ از خانه برای اوست، ماهانه ۱۵۰ هزارتومان اجاره می‌گیرد، به همراه دو میلیون تومان پول پیش. از آن‌جا که مادر خانواده توان پرداخت اجاره را ندارد، برادر از او شکایت کرده است و خواستار تخلیه خانه‌اش می‌باشد. مدت زیادی است که قبض‌های خدماتی را پرداخت نکرده و اخطار دریافت کرده‌اند.

شناسایی محله سایان زنجان


گزارش شناسایی محله استقلال – زنجان:

خانواده ای دارای ۵ فرزند؛ یک پسر و چهار دختر.
که در یک زیرزمین اجاره‌ای زندگی میکنن و ماهانه ۳۵۰هزارتومان اجاره پرداخت میکنند.
مادر ۶۰ ساله و خانه‌دار از لحاظ جسمی در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و با بیماری‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. سال ۹۲ از همسرش جداشده و از آن سال دیگر خبری از همسرش ندارد.
پدرخانواده دارای مشکل اعصاب و روان شدید بوده و اعضای خانواده مخصوصا مادر خانواده را کتک میزده که همین کتک زدنها منجر به شکستگی گردن، کمر و دست و پای خانوم شده که علیرغم انجام درمان‌های متعدد همچنان از لحاظ جسمی مشکل دارد.
۳دختر ازدواج کرده‌اند که همسرانشان کار ثابتی ندارند و از لحاظ مالی مشکلات زیادی دارند.
پسر خانواده بیکار است و مشکل اعصاب نیز دارد.
دختر مجرد خانواده از لحاظ سلامتی در وضعیت بدی قرار دارد و عفونت شدید رحم و کبد چرب دارد.
منبع درآمد خانواده از یارانه ۳ نفر به اضافه کمک‌هزینه‌ای که کمیته امداد به مادر و دختر ماهانه ۳۰ هزار تومان پرداخت میکند، می‌باشد.

شناسایی محله استقلال زنجان


گزارش شناسایی محله امجدیه – زنجان:

مادر ۵۰ساله، خانه دار و مددجوی بهزیستی می‌باشد. دارای یک دختر و سه پسر می‌باشد.
دختر و یکی از پسرها متاهل هستند و دوپسر دیگر، یکی محصل و ۱۴ساله و دیگری زیردیپلم و بنا است.
با حقوق بهزیستی و یارانه و درآمد پسرش امرار معاش می‌کنند و درخانه پدری مدت یکسال می‌باشد که ساکن هستند.
پدر خانواده سال گذشته در باغی مشغول به برق کاری بوده که متاسفانه بر اثر برق گرفتگی قطع نخاع شده است و اینکه یک دستش نیز قطع شده و حافظه خود را از دست داده است.
صاحب باغی که پدر در انجا کار می‌کرده مشخص نشد که چه کسی هست تا اینکه چند ماه پیش پدر فوت کرد ومبلغ ۵۴ میلیون به بیمارستان موسوی بدهکار شدند و بیمارستان نیز برای گرفتن طلبش از مادر خانواده شکایت کرده است. خانه مرتب و وسایل خانه تکمیل بود.


گزارش شناسایی محله های زنجان:

پدر خانواده ۴۲ ساله و بیکار است. قبلاً هروئین مصرف می‌کرد. به گفته همسر در حال ترک می‌باشد و در حال حاضر متادون مصرف می‌کند. مادر می‌گفت که نیسان داریم. این نیسان از یک سال پیش خراب شده و هزینه تعمیر آن را نداریم. خود مادر به مدت یک سال تریاک مصرف می‌کرد. ده سال نیز متادون مصرف کرده و الان شش ماه می‌شود که ترک کرده است. به گفته خودشان فقط با یارانه امرار معاش می‌کنند و در خانه اقوام ساکن هستند. منزل مرتب بود و دارای تمام امکانات زندگی و همین‌طور ظاهر بچه‌ها نیز نشانی از سوءتغذیه نداشت. فقط بهداشت فردی بچه‌ها ضعیف بود. دفترچه سلامت نیز داشتند.