شناسایی محله سلطان آباد – شیراز:

۱- سلطان آباد در کمربندی شیراز و نزدیک به شهرک صنعتی واقع شده است.

۲- این منطقه دو بافت قدیم و جدید دارد. در واقع در دل سلطان آباد که خودش یک محله ی حاشیه نشین است، حاشیه ی دیگری وجود دارد که این منطقه را به دو قسمت تقسیم کرده است. در بافت قدیم، خانه های مخروبه، در جاده هایی خاکی قرار گرفته اند که در شب هیچ گونه چراغ و روشنایی ندارند.

۳- بافت سلطان آباد نظم خاصی ندارد و به صورت جزیره ای و فشرده است. اغلب کوچه ها خاکی هستند و سراشیبی زیادی دارند و رفت و آمد در آنها دشوار است.

۴- فشار آب در این منطقه بسیار پایین است، به گونه ای که در تابستان ها آب قطع می شود و خانواده ها مجبورند آبی که توسط تانکرها توزیع می شود را در منابع خود ذخیره کنند. همچنین لوله کشی گاز در این محل دیده نمی شود.

۵- در این منطقه کارگاه های نجاری، مبل سازی و رنگ زنی زیادی به چشم می خورند و اغلب کودکان نیز در این کارگاه ها کار می کنند.

۶- چندین کارگاه جمع آوری زباله های خشک نیز در این منطقه وجود دارند. طبق شناسایی های انجام شده، تعداد خانواده هایی که به جمع آوری ضایعات مشغول هستند و همچنین زنان و کودکان زباله گرد در منطقه رو به افزایش است. به گفته ی زنانی که زباله جمع می کنند، برای حفظ آبرو، مجبورند بعد از نیمه شب به کار مشغول شوند.

۷- از معضلات اجتماعی عمده ای که در سلطان آباد‌ به چشم می خورد، می توان به کار کودک، به ویژه زباله گردی، زنان سرپرست خانوار، اعتیاد و بزه اشاره کرد.

۸- تنها امکانات تفریحی این منطقه به دو پارک کوچک محدود میشود.

شناسایی محله سلطان آباد شیراز


شناسایی محله تیموری – شیراز:

محله تیموری در حد فاصل دروازه سعدی و دروازه اصفهانِ شیراز واقع شده است.
فعالیت اقتصادی این منطقه عمده فروشی مواد غذایی و دوچرخه فروشی است و به علت قرار دادن اجناس در پیاده رو ها, مسیر های پیاده روی سخت و پر مانع است.
درصد بسیار زیادی از فروشندگان ، ساکن این منطقه نیستند.
معضل کار کودک در این محله به وفور دیده میشود(کمتر مغازه ای هست که کودکی در آن مشغول به کار نباشد).
محله شلوغ و پر رفت و آمد است؛ورزشگاه، مسجد، حسینیه و خیریه در این محله وجود دارد و اطراف این محله پر از هتل و مسافرخانه می باشد.


شناسایی محله سنگ سیاه – شیراز:

محله سنگ سیاه یکی از محله‌های قدیمی و تاریخی در مرکز شیراز می‌باشد که امروزه دچار آسیب‌های اجتماعی جدی نیز شده است.
این بافت تاریخی با دارا بودن کوچه‌های کم‌عرض و در نتیجه عدم امکان تردد وسایل نقلیه معضلات مختلفی را در خود پنهان کرده است و به محلی مناسب برای معتادین کارتن‌خواب تبدیل شده است که این امر موجب آسیب مضاعف و امنیت کم‌تر برای ساکنین این منطقه شده است.
یکی از دلایل اصلی مرتفع نشدن مشکلات این منطقه عدم توافق ارگان‌های ذی ربط در راستای تعیین کاربری مناسب برای این بافت قدیمی می‌باشد.

شناسایی محله سنگ سیاه شیراز