گزارش تیم شناسایی جمعیت امام علی مشهد از منطقه «قلعه خیابان»

منطقه قلعه خیابان (شهرک شهید باهنر) در حاشیه شرقی مشهد و پس از قلعه ساختمان قرار دارد. این منطقه با نام خیابان اصلی آن یعنی شهید بسکابادی نیز شناخته می‌شود.

یکی از ویژگی‌های بارز این محله وجود زمین‌های بلا‌استفاده متعدد و وسیع در جای‌جای این محله است که به مکان‌هایی برای تجمع زباله، حشرات و حیوانات مزاحم، جمع شدن آب‌های راکد و پاتوق مصرف‌کنندگان مواد مخدر تبدیل شده است. متاسفانه بسیاری‌از کودکان در همین زمین‌ها بازی می‌کنند که خطرات بسیاری برای آنها‌ دارد. به طور کلی زیرساخت‌های این محله جوابگوی حداقل امکانات زندگی نیز نیست و خاکی‌ بودن بخش ‌قابل‌توجهی از کوچه‌ها و تجمع زباله در قسمت‌های مختلف منطقه به خوبی گویای این معضل است.

حضور خانواده‌های بلوچ و افغان‌ ویژگی‌ جمعیتی بارز این منطقه است. بخش زیادی از بلوچ‌های قلعه خیابان با وجود پیگیری‌های فراوان از داشتن شناسنامه محرومند. بلوچ‌های فاقد شناسنامه در کنار افغان‌های فاقد اوراق شناسایی، سبب شده بخش زیادی از ساکنان قلعه خیابان فاقد اوراق هویت باشند که خود این موضوع بسترساز معضلات زیادی از جمله خرید و فروش کودکان و قاچاق مواد مخدر است.

خرید و فروش نوزاد، خانه‌های پاتوق، اعتیاد فراگیر و بدون مرز سنی، قتل و خشونت مربوط به مصرف شیشه، کار کودک، سوءتغذیه بارز در کودکان و حتی بزرگسالان، محرومیت از تحصیل به دلیل فقر یا نداشتن اوراق هویت و ازدواج کودک (وجود مادران دوازده ساله) از‌ جمله معضلاتی است که در قلعه خیابان شایع است. مصرف مواد مخدر به شکل آشکار در این منطقه انجام می‌شود که خطرات ثابت‌شده‌ای در سلامت روان و گرایش کودکان به اعتیاد دارد. تیم شناسایی جمعیت امام علی کودکان، نوجوانان و حتی نوزادانی در این منطقه شناسایی کرده است که شدیدا در‌گیر اعتیاد‌ هستند.

باورکردنی نیست که تعدادی از خانه‌های این محله از‌ لوله‌کشی گاز بی‌بهره‌اند و زمستان‌ها را به سختی می‌گذرانند