جغرافیای رنج مردم ایران
استان البرز، شهرستان کرج، کمالشهر محله خرمدشت

خرمدشت ازنظر جغرافیایی محدود به بلوار پیام از جنوب و خیابان شهید بهشتی از شمال است و یکی از مناطق کمالشهر که خود شهرکی اقماری از توابع کرج است؛ محسوب می‌شود.

این منطقه با کمبودهای خاصی در حوزه‌های مختلف ازجمله آموزشی، بهداشتی، تفریحی و امنیتی روبرو است.
کمبود فضای آموزشی و تفریحی، مشکلات در زمینه آب آشامیدنی و برق و …از معضلات خرمدشت است.
کمبود فضاهای آموزشی در خرمدشت سبب شده تا مدارس بسیار بیشتر از ظرفیت خود مجبور به پذیرش دانش اموز شوند که همین امر باعث افت کیفیت آموزشی و پرورشی شده است.
علاوه بر همه کمبودهای رفاهی، جرم خیز بودن منطقه نیز به دلیل امکانات کم امنیتی و مهاجر پذیر بودن و نزدیکی به زندان قزلحصار و ازجمله وجود تنها یک کلانتری در این محله، نور کم و وجود واحدها، سوله‌ها و زمین‌های رهاشده فراوان در این منطقه باعث مستعد شدن آن درزمینه رشد جرائم شده است و به دلیل وجود قومیت‌های مختلف در آن، شاهد تخلفات و ناهنجاری‌های فراوانی هستیم.
به گونه ای که در شرایطی مشکلاتی برای خانواده های قدیمی و باآبروی محل که تعدادشان نیز کم نیست و برای داشتن زندگی ای سالم سالهاست تلاش میکنند ایجاد میکند.

این منطقه امکانات کمی برای تفریح نوجوانان و جوانان ندارد و اعتیاد و بیکاری در محل آزاردهنده است. زنان نیازمند و سرپرست خانوار این منطقه به کارهایى چون کار در منزل، نظافت و کار کردن در کارگاه‌های سیر و پیاز و مشاغل خانگی با درامد کم مشغول هستند.
همچنین بسیاری از محیط کسب‌وکارهای این محدوده شدیداً مردانه و نامناسب و تهدیدآمیز برای بانوان محسوب می‌شود.

عمده مشکلات این منطقه:
۱٫ کمبود شغل
۲٫ کمبود فضای آموزشی و فرهنگی
۳٫ کوچه‌های تخریب‌شده ازنظر آسفالت
۴٫ نبود کانال‌کشی برای ریخته شدن فاضلاب
۵٫ کمبود ساختارهای پیشگیرانه امنیتی
۶٫ کمبود آموزش در زمینه فرهنگ بهداشتی