به گزارش اعضای تیم شناسایی جمعیت امام علی در بندرعباس:
⬅️ محله‌های شهناز، دوهزار، تپه های الله اکبر، نخل ناخدا و … اغلب از بافتهای قدیمی شهر هستند که در آنها معضلاتی از قبیل فقر، اعتیاد، بزهکاری و … مشاهده می‌شود.
⬅️ در اغلب این مناطق عدم وجود فضاهای فرهنگی، آموزشی و ورزشی که بتواند مورد استفاده‌ی عموم قرار بگیرد، باعث گرایش نوجوانان و جوانان محله به اعتیاد شده است.
⬅️ یکی از مشکلات اساسی که در نگاه اول جلب توجه می‌کند این است که پسماند فاضلاب منازل از طریق جوی‌های کوچک و غیر استاندارد، از میان کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌گذرد. یکی از پیامدهای این مسئله شیوع بیماری‌های تنفسی و انگلی به خصوص در میان کودکان است.
⬅️ در میان خانواده‌هایی که ساکن این محله ها هستند معدود افرادی را میتوان دید که توانسته اند خود را از بلای اعتیاد مصون نگه دارند. دامنه‌ی این معضل به قدری گسترده شده که در بسیاری موارد کودکان خانواده را نیز درگیر کرده است.
⬅️ در تمام مناطق مذکور حضور مهاجرین غیر قانونی از کشورهای همسایه نظیر افغانستان و پاکستان به چشم می‌خورد. این افراد به علت ورود غیرقانونی به کشور و مشکلات تابعیتی از امکانات اولیه برای زندگی محروم هستند و اغلب برای گذران زندگی به مشاغل خلاف قانون روی میاورند.
⬅️ وضعیت روستاهای اطراف شهر نیز تفاوت چندانی با این محله‌ها ندارد. فقر مادی و بیکاری عامل اصلی مشکلات افراد ساکن در این روستاها است.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here