سخنرانی شارمین میمندی نژاد در همایش تاسوعای طفلان مسلم ۱۳۹۶

سخنرانی موسس جمعیت امام علی در همایش طرح طفلان مسلم سال ۱۳۹۶

متن کامل سخنرانی شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی، در همایش طرح طفلان مسلم

هشتم مهرماه ۹۶، مصادف با تاسوعای حسینی

 

در ارجاع به دین، سخن از گام های شیطان رفته است که جامعه را به سویی می برد که برآیند مسایل در آن، برآیند دلچسبی نیست. وقتی وارد مفهوم اجتماعی شویم با جامعه‌ی مدنی و مدنیت سروکار داریم که در برآیند اجتماعی واژه “اخلاق” است که اجتماع با دین در یک مسیر قرار می‌گیرد. اخلاق واژه ای مشترک در تمام جوامع است. گام شیطان در نظر دین، همان اخلاق مردگی در جامعه است. اخلاق برآیند آزادی و امنیت است. هر انسانی علاوه بر آزادی و امنیت، حق مالکیت نیز دارد. مالکیت در سایه ی اخلاق شامل دزدی، قتل و زنا نخواهد بود. اخلاق در اشکالی خودش را نشان می دهد که به مالکیت دیگری احترام بگذارم و آزار و آسیب نرسانم. توسعه مالکیت در کار کردن و توسعه کارآفرینی است؛ یعنی جامعه باید برای ایجاد یک مالکیت مشروع، کار ایجاد کند و برای کارآفرینانی که برای توسعه مالکیت مشروع کار ایجاد می کنند اررزش قایل شود. در سایه ی یک مدیریت کارآمد می توانیم این جامعه ی اخلاق مدار را داشته باشیم. برای رسیدن به اخلاق اجتماعی و گام برنداشتن در جهت شیطان، امر مالکیت باید بر اساس کار و کارآفرینی باشد.

سخنرانی شارمین میمندی نژاد در همایش تاسوعای طفلان مسلم ۱۳۹۶

واژه های اخلاق هر روز می‌میرد؛ آن جا که وارد جنوب شهر می‌شوید که مردم برای پنجاه هزار تومان جابه‌جا کردن فساد از طریق مواد، چه خشونتی را متحمل می‌شوند. این بحران را چه طور می‌توان حل کرد؟ برخورد ما با کودکان، زنان و آسیب‌دیدگان اجتماعی باید به یک استاندارد برسد. در بحث پیشگیری، ایجاد خانه‌های امن در حاشیه از لحاظ علمی، کاملا مفهوم درستی است. کاهش آسیب و بیمارانگاری اعتیاد در مساله‌ی شیشه نگاه صحیحی نیست. مواد مخدری که در ایران مصرف می‌شود مواد مخدر نیست. مواد جنگی است. شیشه همان هرویین ژاپنی است که جنون کشتن می‌دهد و در جنگ استفاده می‌ شده است.

در عراق قبل از جنگ، عراق قبل از داعش، کسی شیشه مصرف نمی‌کرد که داعش از ملتش سر زد. همان توهمی که ابوبکر بغدادی به مردم بدبخت عراق داد که موصل حقش را بگیرد، چه شد؟ اگر روزی به مردمان یک استان خشک و محروم که حتی آب برای خوردن ندارند، به شهرهای بزرگ می‌آیند و آن‌ها را درگیر مواد می‌کنند، می‌دانید اگر بخواهند با جنون شیشه حقشان را بگیرند چه می‌شود؟ در حالی که از زمینِ استان‌های محروم، کارآفرینی درنیامده است. کار خوب کردن و حسین را حمایت کردن در جامعه ی امروز کار غریبی است.

فهم عاشورا یعنی نجات کودکان آسیب دیده سرزمینمان. هر کودکی معصوم است. این پیام دین است و وظیفه مان اگر حسینی هستیم حمایت از کودکان است. NGOها ضامن اخلاق، دموکراسی و صدای مردمی و مدنی هستند و بهترین دوای مساله آسیب‌های اجتماعی به رسمیت شناختن NGOها است.

ترجیح جامعه متوسط ما بخشش است. جامعه متوسط راضی نیست که همه بار برآیند بی‌اخلاقی‌ها بر دوش جامعه آسیب‌دیده و یا جامعه متوسط باشد. ما دنبال بخشش هستیم.

کلام “بسم الله الرحمن الرحیم”؛ ما همه به دنبال صرف کلمه رحمن و بخشش و رحیم هستیم. داعش هرکسی را در سوریه می کشد می گوید “بسم الله الرحمن االرحیم”. یکی از این فیلم ها را ببینید. یک مسیحی شهادتین می‌گوید: “اشهد ان لا اله الا الله، شهادت می‌دهم نیست خدایی به جز خدای بی همتا. اشهد ان محمدا عبده و رسوله، شهادت می‌دهم که نیست انسانی متواضع تر، بنده تر، عاشق تر از محمد. و داعشی می‌گوید بسم الله الرحمن رحیم و سرش را می برد. وقتی دارد سرش را می برد می‌گوید به من رحم کن. مسیحی نمی‌فهمد آن داعشی دارد همان کلمات (رحمانیت و رحیم بودن) را می‌خواند و سرش را می برد. او می‌گوید من را ببخش به گناه مسیحی بودن!!!”

در یک جامعه‌ی مسلمان اگر یک آدمی، بعد از گناهش گفت به من رحم کنید و به من محبت کنید، اگر پنج وعده نماز با بسم الله می‌خوانیم، دیگر نباید دست به این قتل و خون زد. اگر این رحم و بخشش به معنای توبه و انابه‌ای باشد که آن عمل را تکرار نکند، باید این اجازه را به او داد. ما همه دنبال روحانیت امام حسین هستیم و تقرب می‌خواهیم به انسان آزاده‌ای که امنیت و همه هستی خود را برای ما گذاشت و همه می‌خواهیم به رحمان و به رحیم برسیم و بخشش را در خودمان تجلی دهیم.

همراه بچه‌هایی که آزاد می شوند همه درد می کشیم؛ چرا که امکان تغییر برای ایشان در خارج از اجتماع زندان بسیار پیچیده است. این بچه‌ها با سختی شروع می‌کنند و دعا می‌کنیم همه ایشان دچار رحمان و رحیم شوند که زندگی کردنشان معجزه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.