طرح مسئله

بر طبق تعریف صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF) ، ازدواج کودک، به عنوان ازدواج رسمی یا غیررسمی قبل از 18 سال تعریف می شود. این پدیده واقعیتی هم برای دختران و هم برای پسران است. طبق آمار معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، 17 درصد ازدواج دختران در ایران پیش از رسیدن به سن 18 سالگی می باشد.
براساس آمار 9 ماه اول سازمان ثبت احوال ایران سال 94 ، اعلام شد بیش از پنج درصد زنانی که در این مدت ازدواج کرده اند کمتر از 15 سال سن داشته اند. مطالعات و شواهد موجود نشان می دهد که ریشه ی بسیاری از معضلات زنان به ازدواج آنها در سنین کودکی بر می گردد. از جمله ی این معضلات می توان به رشد بی رویه جمعیت بدون اوراق هویت در مناطق حاشیه، ثبت نشدن ازدواج ها، شیوع پدیده کودک-بیوه و... اشاره نمود.

با ازدواج یک کودک، او ممکن است در معرض رابطه جنسی اجباری قرار بگیرد و برای او که هنوز از نظر جسمی و جنسی تکامل نیافته، به شدت می تواند عواقب تهدید کننده سلامتی به همراه داشته باشد. نداشتن آزادی رشد و استقلال شخصی، آثار روانی – اجتماعی و هیجانی بسیاری را می تواند به همراه داشته باشد. برای دختران اغلب محدودیت به کار خانگی و برای پسران مواجهه با نقش نان آوری و همسری، چندان هم خوانی ای با الگوهایی که جامعه در بعد وسیع از این سنین ارائه می دهد، ندارد.

 
از متخصصین دعوت به عمل می آید حول این محورها به بررسی موضوع بپردازند :
 • اجتمایی - فرهنگی
 • فقهی-حقوقی
 • پزشکی
 • روانشناسی

ارسال مقالات

مقالات ارسالی حتما بایستی مطابق با شیوه نامه تنظیم شده باشند و تنها به آدرس ایمیل nochildmarriage.sosapoverty@gmail.com ارسال گردند. لذا به مقالاتی که مطابق شیوه نامه تنظیم نشده باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد و از فرایند داوری کنار گذاشته می شوند.
روش های ارسال مقاله

 • ۱- مقاله‌ها روی کاغذ A4با حاشیه‌ ۲ سانتی‌متر از چهار طرف و فاصله‌ی بین سطرها ۱ سانتی متر در محیطWORD- و قلم Bnazanin14 تایپ شود و از طریق سایت اختصاصی همایش ارسال‌شود.
 • ۲– در صفحه اول :عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، هم به فارسی و هم به انگلیسی آورده شود. در پاورقی(زیر نویس): نشانی پستی، شماره تلفن، پست الکترونیک(E-mail) و در صورت امکان دور نگار(Fax) اعلام گردد. اگر نویسندگان بیش از دو نفر بودند مکاتبه دار مقاله (نویسنده مسئول) باید مشخص گردد. اعلام آخرین مدرک تحصیلی و رشته تحصیلی نویسنده یا نویسندگان الزامی است.
 • ۳- چکیده : خلاصه مقاله (چکیده) باید حداکثر در ۶۰۰ کلمه در یک پاراگراف تهیه شود که شامل نام و نام خانوادگی نویسندگان، عنوان مقاله، روش پژوهش(مباحث نمونه گیری، ابزار تحقیق و نحوه جمع آوری اطلاعات)، یافته ها و نتایج پژوهش باشد.(در صورت پذیرش چکیده، اصل مقاله با شرایط زیر ارسال شود).
 • 4- مقدمه : مقدمه شامل: بیان مسأله –ضرورت مسأله –مبانی نظری –اهداف (در تحقیق کیفی الزامی است) و یا فرضیه ها می باشد که موارد فوق بایستی بدون عنوان و تیتر و شماره بندی باشد.
 • 5- ابزار و روش ( در صورت وجود این مورد برای مقاله ی مورد نظر) : ابزار و روش شامل : جامعه آماری –حجم نمونه و روش نمونه گیری –ابزار گردآوری داده ها برای هر متغیر–روایی و پایایی ابزار –روش تجزیه و تحلیل داده ها می باشد که موارد فوق بایستی بدون عنوان و تیتر و شماره بندی باشد.
 • 6- یافته ها : یافته ها شامل: یافته های توصیفی – یافته های استنباطی(آزمون فرضیه های تحقیق) می باشند. یافته های استنباطی مطابق فرضیات ارایه شود. توجه کنید عنوان جداول با ذکر شماره در بالای جدول و عنوان شکل با ذکر شماره در زیر آن آورده شود و در صورت لزوم منبع مربوطه نیز ذکر شود.
 • 7 - بحث و نتیجه گیری : این قسمت شامل: نتیجه گیری و تبیین نتایج –پیشنهادهای تحقیق
 • 8- منابع : توجه نمایید که تمام منابع داخل متن و منابع پایانی طبق سبک A.P.Aتنظیم شود. روش ارجاع منابع در متن و پایان منابع برای رفرنس های فارسی و انگلیسی به زبان انگلیسی و به سبک زیر انجام می پذیرد: الف)ارجاع به منابع به شیوه درون متنی یا A.P.Aاست به این صورت که در متن مقاله پس از نقل مطلب، در داخل پرانتز نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار ذکر شود مانند (Sahami,2011.P12) ب)فهرست منابع در پایان مقاله به صورت زیر و به ترتیب الفبایی نویسندگان تنظیم شود: کتاب Author(last name,Name).(Publishing Date).Title.(translator Name).publishing place مقاله Author(last name,Name).(Publishing Date).Title.Magazine Title.Volume, Number , Page Number پایان نامه/رساله: Author(last name,Name).(Publishing Date). Title.M.S Thesis/PhD Thesis, unpublished. University Name در صورت استفاده از منابع اینترنتی، علاوه بر ذکر مشخصات بالا، در پایان نشانی دسترسی به سایت اینترنتی نیز به گونه کامل با ذکر تاریخ مشاهده نوشته شود.
نکته مهم : در پایان منابع فارسی که به انگلیسی نگاشته شده کلمه PERSIAN درج شود.

ارسال عکس

شیوه نامه ی تهیه عکس پوستر :

«« لطفا جهت تهیه پوستر به نکات زیر توجه نمایید»»

 • الف)پوستر ارسالی حتما بایستی مطابق با شیوه نامه تنظیم شده باشند و تنها به آدرس ایمیل “nochildmarriage.sosapoverty@gmail.com” ارسال گردند. لذا به پوسترهایی که مطابق شیوه نامه تنظیم نشده باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد و از فرایند داوری کنار گذاشته می شوند.


 • ب) سایز پوستر باید ۷۰*۵۰ باشد و با فرمت jpg با رزولوشن dpi300 آپلود شود. استفاده از حروف عربی و انگلیسی در طراحی پوستر بلامانع است.