مراقبت از کودکان در مقابل خشونت، استثمار و سوء استفاده

مطالعات پیشین / خارجی / روانشناسی
اکتبر 9, 2016
ازدواج در جامعه ی سنتی اعراب خوزستان
اکتبر 9, 2016

منبع : یونیسف
2011

• ازدواج کودکان به صورت یک ازدواج رسمی یا یک پیوند غیر رسمی قبل از 18 سال تعریف می شود و واقعیتی است که پسران و دختران را به صورت همزمان – با وجود تهدید بیشتر علیه دختران – تحت تاثیر قرار می دهد.

o نزدیک به یک سوم از زنان 20 تا 24 سال در کشورهای در حال توسعه در سنین کودکی ازدواج می کنند. با وجود درصد پراکندگی زیاد، ازدواج کودکان در جنوب آسیا و در افریقای سیاه (آفریقای سیاه یا زیرصحرایی اصطلاحی است که برای مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا به ‌کار می‌رود) شایع تر است. داده های آماری از 47 کشور نشان می دهد که متوسط سن ازدواج اول تدریجاً در حال افزایش است ولی این افزایش محدود به خانواده های با درآمد متوسط بالا می باشد و در مجموع سرعت این افزایش کند در نظر گرفته می شود. با این وجود درصد ازدواج کودکان از 48 درصد برای بانوان بین 45 تا 49 سال به 35 درصد برای دختران 20 تا 24 سال کاهش یافت است.

• نتایج تحقیقات نشان می دهد که با ازدواج در سنین کودکی، دختران اغلب مدرسه را رها کرده و به سرعت باردار می شوند. مرگ و میر ناشی از بارداری یکی از دلایل شایع فوت در میان دختران 15 تا 19 سال است و سالانه 70000 نفر را به کام مرگ می کشد. همچنین ریسک فوت جنین برای مادران کمتر از 18 سال 60 درصد بیشتر از مادران بالای 19 سال می باشد. حتی در صورت زنده ماندن جنین، ریسک کمبود وزن در هنگام تولد و مشکلات جسمانی در سنین رشد بالا تخمین زده می شود.

o کودکان در ازدواج اجباری مورد خشونت و استثمار قرار گرفته و در اغلب موارد از خانواده و دوستان خود جدا می شوند. در کنار این جدایی، کودکان پس از ازدواج از فعالیت های اجتماعی منع شده که می تواند عواقب جدی در رفاه روحی و جسمی آنها داشته باشد.
• در مناطق ذکر شده ازدواج کودکان به صورت یک هنجار اجتماعی پذیرفته شده و ریشه در تبعیض جنسیتی بین دختر و پسر دارد و زایمان زودرس را برای دختران و تحصیل را برای پسران ترجیح می دهد. هم چنین ازدواج دختران یک راه حل اقتصادی می باشد که با مجبور کردن دختران بار اقتصادی خانواده را کاهش می دهند.
o یونیسف با جوامع مختلف همکاری می کند تا سن ازدواج را افزایش داده و با تبعیض جنسی مبارزه کند. این تلاش با بحث و مذاکره در سطوح ملی و محلی در جهت تقویت قوانین مربوطه پیگیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *