هاجرهاى زمانه – سال ١٣٩٨

هاجر اول

خانواده‌ای ۴ نفره‌ای در ایلام یا بهتر است بگوییم خانواده‌ای ۳ نفره است چرا که پدری که اعتیاد دارد چند روز در سال به خانه سر می‌زند!
حتی در همین چند روز هم با خشونت و کتک زدن ۲ فرزند خود را که یکی هم ناتوانی ذهنی دارد را آزار می‌دهد.

مادر که در ۲۰‌امین هفته بارداری خود به سر می‌برد، حالا سرپرست خانواده است. درآمد فعلی خانواده از مبلغ یارانه، مقرری بهزیستی و کار مادر که در ازای ۷ ساعت کار فقط ۲۵ هزار تومان مزد می‌گیرد، می‌باشد، اما در این ایام سخت اقتصادی هزینه‌های خانواده تامین نمی‌شود. حتی پیش‌بینی می‌شود با افزایش زمان بارداری، از حجم کار و در نتیجه حجم درآمدش نیز کاسته شود.

مادر با تمام سختی‌های زندگی‌اش هنوز ميخواهد سقف حمایتى برای فرزندانش فراهم کند. مادر اعلام کرده که اگر در خرید دستگاه نانوایی که ۵ میلیون تومان است به او کمک شود، مغازه نانوایی راه بیندازد و روزی حلال در محیط شغلی امنی برای خود و حتی با گسترش کار برای زنان دیگر فراهم کند.

IMG_5173هاجر دوم

پدرش قمارباز بود. با این حال کم و بیش زندگی‌شان را اداره می‌کرد. ١٤ ساله بود که تحت تاثیر عرف محله با پسری ازدواج کرد.
هاجر در حین بارداری تصادف می‌کند و یکی از دو نوزاد دوقلویش دچار آسیب شده و با معلولیت به دنیا می‌آید. شوهرش اعتیاد به الکل دارد که یا زن و فرزندانش را زیر مشت و لگد می گیرد، یا خانه را پاتوق دوستان خود می کند و یا تا صبح در پی عیاشی و شبگردی است و مادر دختركى است كه بجاى مدرسه رفتن و كودكى كردن، حالا همسر و مادرى كوچك است كه نه همسرى مى‌داند و نه مادرى.

هاجر برای تامین هزینه‌های نگهداری از دختر دارای معلولیتش، اجاره خانه، خرید مایحتاج و سایر هزینه‌ها ناچار به کار کردن و نظافت در خانه‌ها شده است.
فوت پدر، بیماری سرطان مادر و بدخلقی ها و سرزنش های برادر هیچ راهی به جز ماندن و ادامه دادن در خانه شوهر را پیش روی او نگذاشته است.

اکنون هاجر‌ ۳۰ ساله، که از کمر درد و پا درد شدید، نایی برای انجام کارهای سنگین برایش نگذاشته است، به دنبال راهی برای تهیه وسایل اولیه فرشبافی و گذران زندگی و تامین کرایه و قبض‌های عقب افتاده خود می باشد.

طبق برآورد اعضا جمعیت امام علی(ع) مبلغ کرایه و قبض‌ها دو میلیون و دویست هزار تومان و مبلغ لازم برای تهیه مواد اولیه تابلو فرش یک میلیون تومان است که در مجموع با ۳ میلیون و دویست هزار تومان میتوان به فریاد این هاجر رسید.

IMG_5174


 

هاجر سوم

مادری ۶۸ ساله که سرپرست سه فرزند خود است. یکی از فرزندان دارای ناتوانی ذهنی است و فرزند دیگر از اختلال افسردگی و وسواس رنج می‌برد که عاقبت از رنج دست به خودسوزی زده است… در دومین خودسوزی به دلیل جراحت شدید پوست در دست‌ها و گردنش محدودیت حرکتی ایجاد شده است.
این دختر خودسوخته حتی یکبار هم تحت ویزیت روانپزشک یا جراحی قرار نگرفته و ناامیدی بر او سایه انداخته از سوی دیگر هم مادر قدرت تامین هزینه‌های درمان را ندارد.

با توجه به برآوردها از سوی اعضا داوطلب جمعیت امام علی در اولین مرحله از درمان ۳ میلیون تومان هزینه تخمین زده شده و هزینه‌ی مراحل بعدی هم بعد از میزان بهبود در مرحله اول مشخص خواهد شد.

 


هاجر چهارم

مادر سه فرزند است که دوتای آن‌ها در خانه علم جمعیت امام علی(ع) درس می‌خوانند. بچه ها شناسنامه ندارند!
پدر خانواده اعتیاد دارد و حالا که پس از ۴ سال از زندان آزاد شده و به خانه برگشته است، مادر و فرزندان را آزار می‌دهد. مادر در حال انجام مراحل طلاق است.
مادر تا به اینحا با کارهای خدماتی، بافندگی و خیاطی هزینه‌های خانه را تامین کرده است.
این مادر با داشتن یک چرخ خیاطی و با توجه به مهارتش در خیاطی می‌تواند امورات زندگی را بهتر بگذراند و برای فرزندانش چتر ایمنی تامین کند.

نیاز: تهیه یک دستگاه چرخ خیاطی به مبلغ ۳،۵۰۰،۰۰۰ تومان


IMG_5239هاجر پنجم

هاجر که همسرش را سالها از دست داده حالا به تنهایی مسوولیت پنج فرزند را برعهده دارد. خانواده همسرش او را‌ تحت فشار گذاشته‌اند تا بچه‌ها را برای کارهایی چون فال‌فروشی و جوراب فروشی به خیابان بفرستد اما مادر در تمام سه سال مقاومت کرده و محافظ فرزندانش بوده است. یکی از فرزندانش از اختلال یادگیری و پرش ذهنی و آسم رنج می‌برد و سایر فرزندان نیز بخاطر سوء تغذیه دچار کم‌خونی شده اند و ناامیدی بر آن‌ها نیز سایه انداخته است.
هاجر تا به اینجا با پاک کردن سبزی و… امورات زندگی را به سختی گذرانده و برای تامین هزینه‌ی کرایه خانه، خرج خوراک و اقلام غذایی، البسه و کفش، وسایل خانه مثل رختخواب و ظروف، حمایت تحصیلی از فرزندان و… با مشکلات زیادی روبرو بوده اما دیگر وضعیت اقتصادی جامعه امان از او بریده است.
طبق برآورد اعضا جمعیت امام علی(ع) در حال حاضر درصورتیکه بتوانیم یک خانه برای این هاجر رهن کنیم کمک بزرگی به کم شدن مشکلاتش کرده ایم .
هزینه برای رهن منزل برای هاجر و ۵ فرزندش ۴۰ میلیون تومان برآورد شده است.


IMG_5240

 

هاجر ششم
هاجر دو فرزند دارد که همسر معتادش فرزند پسرش را همراه با هزینه رهن خانه و وسایل زندگی برداشته است و او و دخترش را رها کرده است.
هاجر که از یکی از فرزندانش دور افتاده و از احوالش خبر هم ندارد، برای نجات زندگی دخترکش مجبور شده با خانواده ۶ نفره‌ی پدری خود در یک خانه ۴۰ متری در شرایط سخت زندگی کند!
این مادر از زنان شاغل در خانه اشتغال جمعیت امام علی(ع) می‌باشد که طبق نظر مددکاران جمعیت امام علی ، درصورتیکه بتوانیم یک خانه برای این هاجر و دخترش رهن کنیم شرایط زندگیشان بهبود می یابد و با کار مادر در خانه اشتغال جمعیت، میتواند برای خود و دخترش زندگی بهتری را رقم بزند .
با توجه به برآوردها این هاجر به ۴۰ میلیون تومان جهت رهن خانه نیاز دارد.

 

IMG_5306