گزارشی کوتاه از آب‌گرفتگی در برخی از مناطق و منازل خوزستان، در ایام قرنطینه کرونایی

در پی بارندگی اخیر و فقدان تدبیر و اقدامات پیشگیرانه و نیز با توجه به گرانی و مشکلات اقتصادی، صدمات جبران ناپذیری گریبان‌گیر مردم شده است. بلی، باز هم این مردم بودند که متحمل خسارت شدند.

در اهواز، بیش از ۷۰ درصد معابر شهر دچار آب‌گرفتگی و سر ریز فاضلاب شده‌اند. در برخی از مناطق از جمله کمپلو شمالی، شهرک دانشگاه، شهرک رزمندگان، سپیدار، آب وارد خانه‌ها شده و خرابی وسایل منزل را به همراه داشته است. امکان خروج از منزل در برخی مناطق وجود ندارد. آب وارد منازل شده، کودکان و افراد مسن مکان و محلی برای اسکان مناسب ندارند و با این حجم از دشواری و مستاصلی، بیماری کرونا فراموش شده است. برای تردد در معابر، مردم مجبور به رفتن در آب و تماس با فاضلاب برگشتی هستند. آب، حتی خودروهایی که در معابر هستند را نیز فراگرفته است.

با توجه به اینکه این مشکل سال‌هاست وجود دارد، هیچ تدبیر و راهکار مناسبی برای حل آن، حتی در هنگام بارندگی‌های با مدت زمان کوتاه، نیست.

در بندر ماهشهر، آب اکثر بخش‌های جراحی را فرا گرفته و به داخل منازل نیز راه پیدا کرده است. بسیاری، بعد از دو الی سه روز تلاش، توانسته‌اند آب محبوس در داخل خانه‌ها را تخلیه کنند. هرچند خسارت در حد خرابی خانه‌ها نبوده، اما بسیاری از وسایل منازل از بین رفته و دیوارها خیس شده است. در بخش‌های کم ارتفاع منطقه سربندر هم مردم با چنین مشکلاتی مواجه بوده‌اند.