معرفی جمعیت امام علی (ع)

تاریخچه جمعیت امام علی

جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی(ع) یک سازمان مردم‌ نهاد، کاملاً مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی می‌باشد که در سال ۱۳۷۸ به‌صورت رسمی با شماره ۱۹۰۶۱ به ثبت رسید و فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور دنبال می‌کند. جمعیت امام علی (ع) همچنین در سال ۱۳۸۹ با ثبت مقام مشورتی در سازمان ملل متحد و عضویت در شورای امور اقتصادی-اجتماعی این سازمان بین‏‌المللی، به‌ عنوان یکی از سازمان‌های فعال در زمینه کاهش معضلات اجتماعی در سطح بین‌‏المللی معرفی گردیده است.

این جمعیت در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران دارای دفتر رسمی می‌باشد و در سایر دانشگاه‌های تهران و شهرستان‏ها نزدیک به ۱۰،۰۰۰ عضو فعال دارد. اعضای جمعیت در سال ۱۳۸۴ نخستین دفتر رسمی مردمی خود را در جنوب شهر تهران و در محلۀ مولوی بازگشایی کردند و نام خانه ایرانی را بر آن نهادند تا نمادی باشد از قدمی بزرگ برای آبادانی ایران توسط دانشجویان ایرانی. جمعیت امام علی (ع) در حال حاضر ۳۳ خانه ایرانی و ۱۱ نمایندگی فعال در شهر تهران (محله‌های مولوی، خاک سفید، دروازه غار، لب خط و فرحزاد)، ورامین، شهرری، احمدآباد مستوفی، شیراز، مشهد، تبریز، زنجان، اصفهان، کرمان، قوچان، بوشهر، بندرعباس، کرمانشاه، ساری، گرگان، کرج و … دارد.

تمامی افراد دچار معضلات اجتماعی اعم از فقر و اعتیاد، کودکان کار و خیابان، زنان سرپرست خانوار، کودکان دچار بیماری‌های خاص، دختران آسیب‌دیده و کودکان معارض قانون و بزه‌دیده تحت پوشش برنامه‌های جمعیت هستند.

مأموریت جمعیت امام علی (ع) رسیدن به جهانی استوار بر پایۀ عدالت و صلح با نگاه ویژه به افراد آسیب‌پذیر به‌ویژه کودکان می‌باشد. در همین راستا و پس از ۱۶ سال فعالیت و تلاش مستمر جوانان و مردم عزیز کشورمان، در حدود ۳۵۰۰ کودک معصوم در سراسر کشور در خانه‌های ایرانی تحت پوشش خدمات جمعیت امام علی می‌باشند تا فردا روزی بتوانند چهره و نام محله خود را تغییر دهند. جمعیت امام علی به تقویت مشارکت عمومی به‌ویژه حضور فرهیختگان در سیاست‌های اجتماعی و بازخوانی آیین‌ها و مناسبت‌های ملی- مذهبی در جهت ارتقاء وضعیت اجتماعی و انسانی در جامعه معتقد است.

اعضای جمعیت

اعضای جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) را بیشتر دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه‌ها تشکیل می‌دهند و در کنار آنان در بخش مردمی جمعیت، مردم نیکوکار بیشتر به عنوان خیر در جمعیت فعالیت می‌کنند. اکثریت نیروهای انسانی فعال جمعیت، دانشجویان دانشگاه‌ها هستند و در حال حاضر جمعیت امام علی (ع) با بیش از ۵۰۰۰ عضو دانشجویی که در طرح‌های مختلف جمعیت فعالیت می‌کنند، بزرگترین سازمان دانشجویی فعال در زمینه معضلات اجتماعی در کشور می‌باشد. اعضای این جمعیت در تهران از دانشگاه‌های تهران، شریف، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، علم و صنعت، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، شهید عباسپور، آزاد تهران جنوب، آزاد تهران مرکز، آزاد شرق، آزاد غرب، آزاد مرکزی، آزاد علوم تحقیقات، پیام نور و … می‌باشند. تمامی اعضای فعال در جمعیت داوطلب هستند و به صورت داوطلبانه به فعالیت های اجتماعی می‌پردازند و بخشی از زمان ارزشمند خود را برای این فعالیتها اختصاص داده‌اند.

زمینه های کاری جمعیت

جمعیت امام علی با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی دانشجویی و داوطلب موجود خود، توانسته است زمینه‌های کاری‌اش را بسیار گسترده در نظر بگیرد و در هر موردی که جامعه هدفش به نحوی به یاری نیاز دارد، آن را تحت پوشش قرار دهد. بر این اساس جمعیت تاکنون دامنه فعالیت خود را در زمینه هایی از جمله، حمایت از کودکان کار و خیابان، کودکان محروم از تحصیل، کودکان بدسرپرست و بی سرپرست، کودکان بزه، کودکان دچار بیماری‌های خاص، کودکان آسیب دیده از فقر، اعتیاد و جنگ، خانواده ها و مناطق محروم، بانوان سرپرست خانوار، دختران بی‌پناه و فرار کرده از خانه، دختران آسیب دیده از تن فروشی اجباری، معضل کارتن خوابی و هر موردی که به انواع فقر از اقتصادی تا اجتماعی و فرهنگی مربوط شود، گسترده کرده است.

همچنین جمعیت امام علی توجه به مسئله حمایت از محیط زیست را به عنوان یکی از مسائل روز جهانی که باید توسط همه سازمان‌های مسئول مورد توجه قرار گیرد، در دستور کارهای خود دارد و تاکنون برنامه‌هایی را در راستای این هدف به اجرا در آورده است.