کودک آزاری در ماهشهر

امروز که صدای سه کودک مظلوم ماهشهری از میان هزاران کودک بی‌ صدای این مرز و بوم شنیده شد، داستان‌ های آزار تک‌ تک ۷۷۱ کودکی را تداعی کرد که در سمینار ملی کودک آزاری در سکونتگاه های فقیر نشین ارائه شد تا شاید تلنگری باشد برای مسئولان، دینداران و جامعه. داستانی که برایمان دوباره که نه صدباره تکرار شد.
۷۷۱ کودک که در ۱۸ استان مورد انواع آزارهای غفلت، جسمی و جنسی قرار گرفته بودند.
امروز تصویر دردناک فاطمه که نشان از خاموش شدن معنویت و انسانیت جامعه‌ای دارد از میان تمام این کودکان فریادی می‌شود تا بار دیگر مهر تایید محکمی باشد بر ناکارآمدی قوانین موجود و سازوکارهای حمایت از کودکان.

لایحه‌ی حمایت از حقوق کودک که سالهاست نقل هر مجلس شده و فقط چشمانمان به جمالش روشن شد. دریغ از اینکه این نقل دهان کسی را شیرین کند، بعید هم نیست که فقط برای نوازش چشمانمان آورده می‌شود و قرار نیست هیچوقت به کام نشیند!

۱۱۷۵ مورد آزار که تعدادی از کودکان مورد چندین آزار قرار گرفته بودند آماری بود که نشان از واقعیت زندگی کودکان در بسیاری از نقاط کشورمان می‌داد.

طبق نتایج این تحقیقات در مناطق جنوبی کشور، مساله‌ی آزار کودکان، بیش از هر چیز توسط نظام قبیله‌ای یا طایفه‌ای حل و فصل شده و تنها موارد انگشت‌شماری توانسته بود راه به مسندهای قانونی باز کند.این امر نشان از مغفول ماندن حق بسیاری از کودکان این نواحیست که قوم و قبیله‌شان صدایشان را خاموش کرده؛ همچون کودک ۶ ساله‌ای که در ماه اخیر توسط ناپدری‌اش کشته شد و مادر به همراه فرزند کوچکتر فراری شد و پدر نیز متواری شده و جسد کودک بعد از یک ماه در سردخانه سرانجام به خاک سپرده شد و پرونده بدین شکل تلخ پایان یافت.

چه بسیار کودکانی که در حال حاضر زیر فجیع ترین آزارها وشکنجه ها هستند و صدایشان به جایی نمیرسد.

جمعیت امام علی با ارائه خلا های موجود در قوانین و ساختار اجرایی دستگاه های مربوطه مانند بهزیستی، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش که باعث

تسهیل آزار کودکان توسط آزارگران میگردد و همچنین ارائه راهکارهای علمی و عملی مناسب در سمینار تخصصی سه روزه کودک آزاری بار دیگر گوشزد میکند که حل این آسیب اجتماعی نیازمند اقدام فوری و واضحی از طرف نهادهای تصمیم گیرنده و مسئول می باشد.

توضیحات: در پژوهش میدانی جمعیت امام علی ۷۷۱ کودک بررسی شدند که آمار انواع کودک آزاری در آنها در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *