حق حیات

“ازدیاد تهدیدها علیه حق زندگی کودکان در ایران”

حق حیات مهمترین حق هر انسان است که اعلامیه حقوق بشر نیز بر آن صحه گذاشته است و در کنوانسیون حقوق کودک به عنوان یکی از اساسی‌ترین حقوق کودکان عنوان گردیده است که حاکمان کشورها موظف به حفاظت از آن هستند.

سالها دغدغه و تلاش مستمر فعالین در حوزه کودک، ارتقای کیفیت حیات کودکان محروم از حقوق اولیه بوده و برای دست یابی کودکان به حقوق اولیه نظیر برخورداری از غذا، آموزش، بهداشت و درمان، هویت و … تلاش کرده بودند و گام‌های کوچک و کندی بر اثر این تلاش‌ها اتفاق افتاده بود؛ اما اتفاقات یکسال اخیر این قدم‌ها را با سرعت به عقب راند و پسرفت چشمگیر و غیرقابل باوری در وضعیت حقوق کودک در ایران رقم زد. اگر تا دیروز کیفیت بودن و زندگی کودکان مورد سوال بود امروز «بودن یا نبودن» مسأله این است.

از یک طرف سازو کار زیست سیاست که به فرزندآوری به هر نحوی حتی با حذف غربالگری‌های لازم تشویق می‌کند و از سوی دیگر سازوکارهای مرگ سیاست که جان کودکان را به طرق مختلف تهدید می‌کند. مسأله این است که کودک این جامعه در مدرسه امنیت ندارد.

برخوردهای چکشی با قشر نوجوان در مدارس که زمینه های خودکشی برخی از آنان را فراهم کرد. حملات شیمیایی به مدارس نفس کودکانمان را گرفت. کودکان در خیابان احساس امنیت ندارند و ممکن است مورد آزار قرار بگیرند و یا حتی به تیربار بسته شوند یا بازداشت‌شان در زندان و کانون اصلاح و تربیت به دلیل فشارهای ناشی از موقعیت، ریسک اقدام به خودکشی را در آنها افزایش دهد. کودکان در مترو نیز احساس امنیت و آرامش ندارند، چون ممکن است با برخوردهای ضربتی جانشان را از دست بدهند و این تنها چند نمونه از فجایعی است که کودکان و خانواده‌هایشان در این فضای پر استرس در جامعه با آن مواجه‌اند.

شاید قبلاً گفته می‌شد ایران از کشورهایی است که به حقوق کودکان توجه چندانی ندارد و در این زمینه نیازمند تغییرات اساسی است اما امروز این شبهه مطرح است که ایران تنها کشوری است که در آن زندگی کودکان کشور نه به دست دشمنان، بلکه به دست حاکمانش تهدید می‌شوند و تلاشی برای حفظ مهمترین حق کودکان یعنی حق حیات صورت نمی‌دهد.

مرگ آرمیتا گراوند یادآور این نکته بود که کودکانمان امروز در هیچ جا امنیت ندارند و کمر به قتل آرزوهای فرداهایشان بسته شده است.

⚫️جمعیت امام علی ضمن تسلیت درگذشت این کودک به خانواده آرمیتا و مردم، هشدار مستقیم خود را در زمینه مرگ‌های متعدد کودکان متوجه حاکمیت می داند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *