روایت‌های قربانیان خاموش

محمد، کودک آزاردیده در محله

این هفته روایت‌گر داستان محمد کودک ۱۲ ساله، ساکن ورامین تهران هستیم. پدر محمد به دلیل مصرف مواد مخدر باعث شده که به مدت یک هفته، همسر و دو فرزند او (محمد ۱۲ ساله و خواهر ۱۴ ساله‌ی وی) در پارک به سر ببرند. به دنبال طرح شکایت از پدر، وی از خانه متواری شده‌ و پس از آن مادر به منزل برگشته‌است.
متأسفانه محمد یک بار توسط یکی از افراد محله مورد آزار قرار گرفته و صدمه دیده‌است.

اقدامات انجام‌شده:
محمد از سال ۹۴ زیر نظر جمعیت بوده‌است. متعاقب اطلاع مددکار ما در قرچک از حادثه‌ی رخ‌داده، موضوع به دبیرخانه‌ی کودک‌آزاری جمعیت ارجاع شد و احد از وکلای جمعیت نسبت به طرح شکایت علیه کودک‌آزار اقدام نمود. برای جبران آسیب وارده به کودک، علاوه بر ثبت شکایت و پیگری حقوقی آزارگر، محمد را تحت روان‌درمانی با روان‌شناس قرار دادیم. در جلسات روان‌درمانی، درخواست ارائه‌ی آموزش‌های آمادگی دفاعی به محمد توسط روان‌شناس وی صورت گرفت. در نتیجه برگزاری کلاس‌های رزمی و آمادگی جسمانی برای محمد از اقدامات لازمی است که متعاقبا پیگیری می‌شود. پرداخت هزینه ماهانه معیشتی، هزینه درمان مادر باردار و هزینه بستری در بیمارستان شهید ستاری و بیمارستان مهدیه تهران، از دیگر اقدامات صورت‌گرفته است.
هم‌اکنون قرار جلب به دادرسی کودک‌آزار قرچک صادر شده‌است و بعد از این، پرونده جهت صدور حکم به دادگاه ارجاع می‌شود.


روایت علی، کودک کار

این هفته قصد داریم روایت‌گر قصه‌ی علی ۱۱ ساله، کودک کار، باشیم.

علی به دست‌فروشی در مترو و خیابان مشغول است. او که همراه پدر و مادر و سه خواهر و برادرش (۱۳، ۷ و ۳ ساله) زندگی می‌کند،‌ فقط دارای کارت تحصیلی است و اوراق هویتی دیگری ندارد. خانواده‌ی عمه‌ی علی تحت حمایت جمعیت هستند ولی خود علی و خانواده‌اش تحت حمایت نیستند.

اواخر اسفند ۱۴۰۰، زمانی که علی در حال دست‌فروشی در خیابان بوده، با پیشنهاد مردی، برای کار کردن به قهوه‌خانه‌ی او در میدان راه‌آهن می‌رود. علی به مدت ۶ روز در آن محل نگه‌ داشته شده و اجازه‌ی بیرون رفتن و زنگ زدن به خانواده‌اش را نداشته‌است. خانواده‌ی علی همه جا را به دنبال او می‌گردند و عکسش را بین کودکان کار پخش می‌کنند. سرانجام علی داخل قهوه‌خانه توسط دوستش شناسایی و به خانواده‌ی او اطلاع داده می‌شود. خانواده‌ی علی با مراجعه به محل، با مرد مذکور و دوست او درگیر می‌شوند و با دخالت پلیس،‌ به کلانتری می‌روند. در نهایت علی بیان می‌کند که توسط آن مرد مورد تجاوز قرار گرفته است. متأسفانه متهم همان شب آزاد شده و پیگیری مجدد از جانب خانواده‌ی علی که دچار افسردگی شده‌اند، صورت نگرفته‌است.

اقدامات دبیرخانه مقابله با کودک آزاری

ما در ابتدا علی و مادرش را به روان‌شناس جمعیت امام علی ارجاع دادیم تا جلسات روان‌درمانی خود را طی کنند. علاوه بر آن، با مشورت وکلای دبیرخانه‌ی مقابله با کودک‌آزاری، پرونده‌ی علی را مجدداً به جریان انداختیم و در حال پیگیری قضایی آن هستیم.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.