نابرابری درمانی، روایت جان‌هایی که تسلیم مرگ می‌شوند…

عدالت، بعنوان یک آرمان و زمینه‌ساز رشد و تعالی جامعه، به دیدگاه انسان نسبت به جهانی که در آن زندگی می‌کند، جهت می‌دهد. چنانچه گفته می‌شود “عدالت چیزی شبیه زیبایی در ذهن تماشاگر است”. از همین رو دسترسی آسان و مستمر آحاد جامعه به خدمات درمانی مورد نیازشان ضرورت دارد.

سلامت، بهداشت و درمان حق انکار ناپذیر و اولیه‌ی تمامی انسان‌ها است و بنابر اصل ۲۹ و ۴۳ قانون اساسی، دولت موظف به تامین کیفیت و امکانات درمانی برابر بدون توجه به نژاد، مذهب، ثروت و سن افراد است. نیاز به مراقبت‌های حوزه‌ی سلامت منحصر به بیماری نیست و شامل رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی هم می‌شود. بدیهی است که رفاه جسمی، روانی و اجتماعی شهروندان، آرامش اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.
سلامت، زمینه‌ساز ارتقای بهره‌وری شغلی، روانی، هوشی و اجتماعی است که بهبود آن موجب افزایش کارایی و رشد اقتصادی و کم رنگ شدن اختلافات طبقاتی می‌شود. زمانی که سلامت جسمی و روانی فرد مورد تهدید قرار می‌گیرد، بخشی از درآمد به درمان اختصاص می‌یابد که این خود در قشرهای ضعیف جامعه بر گستره‌ی فقر دامن می‌زند.

در میان نابرابری‌های بی‌شمار در زمینه‌ی سلامت و خدمات درمان، همواره گروه‌های آسیب پذیر بی‌شماری به چشم می‌خورند؛ همچون زنان که در بسیاری از مناطق محروم و روستایی از دسترسی به پزشک متخصص محروم بوده و آگاهی‌های لازم نسبت به حفظ سلامت جسم و روان خود را نیز کسب نمی‌کنند. امروزه آمار بالای مرگ و میر به دلیل عدم آگاهی‌بخشی در دوران بارداری و یا نبود امکانات و تجهیزات مناسب در طی زایمان در مناطق دورافتاده ثبت می‌شوند.
در سوی دیگر افراد معلول و توان‌خواه به عنوان یک جمعیت ۸_۶ میلیونی هم در فراهم سازی بستر مناسب جهت حضور فعال در جامعه و تغییر نگرش اجتماع و هم در تامین حداقل‌های مراقبت و درمانی خود نادیده گرفته شده‌اند.

دیگر جاماندگان صف درمان مهاجران هستند، گروهی که در سایه‌ی ساختارهای ناکارآمد موجود، یکسان سازی حقوق حداقلی‌شان با شهروندان تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد و در مواقع بیماری با معضلات دوچندانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمبود ۲۱ قلم دارو که روزانه تعدادی بر ارقام آن افزوده می‌شود و نبود انسولین که تنها نمود کوچکی از این بحران است عرصه را بر بیماران تنگ‌تر کرده است. این کمبود یا هزینه‌های گزاف، اختصاصی به بیماری‌های خاص ندارد و انواع داروهای هورمونی، قلبی، اعصاب و روان، واکسن‌های رایج و حتی ویتامین‌ها را شامل می‌شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *