کودکان و زنان؛ قربانیان برده‌داری مدرن

به مناسبت روز جهانی لغو برده‌داری

اگرچه به نظر می‌رسد برده‌داری در دنیای مدرن ملغی شده است اما بر اساس آخرین تحقیق در سال ۲۰۱۶، قریب ۴۰ میلیون نفر در دنیا گرفتار برده‌داری مدرن هستند. اشکال این برده‌داری مدرن به صورت کار بدون دستمزد بزرگسالان و کودکان در شرایط غیرانسانی در بخش کشاورزی، ساخت‌وساز و جاده‌سازی، قاچاق اعضای بدن، زباله‌گردی کودکان، سواستفاده‌ی جنسی و به‌کارگیری کودکان از سوی گروه‌های مسلح در سطح جهان است.

بر اساس این تحقیق، ذغال‌سنگ، نخ و چوب از جمله کالاهایی هستند که احتمال تهیه‌ی آنها از سوی بردگان مدرن وجود دارد. یکی دیگر از کارهایی که قربانیان برده‌داری مدرن به آن مشغول هستند نیز صید ماهی است. بنا به گزارش منتشر شده، ۷۱ درصد قربانیان برده‌داری مدرن را دختران و زنان تشکیل می‌دهد. بیش از ۱۵ میلیون نفر از این بردگان مدرن، قربانی ازدواج اجباری بوده‌اند.

آنچه از محتوای این تحقیق برمی‌آید این است که همچنان کودکان و زنان، دو گروه عمده‌ی مورد سواستفاده در برده‌داری مدرن هستند. این مساله در کشورهای کمتر توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته بیشتر بروز و ظهور دارد. لذا نیاز است که قوانین حمایتی برای این دو قشر از جامعه در این کشورها با جدیت بیشتری وارد عمل شود. هم‌اکنون در حاشیه‌ی شهرها در ایران بسیاری از کودکان با مبلغی بسیار اندک به کار گمارده می‌شوند و شرایط کار آنها بسیار مشابه آن است که گویا به بردگی گرفته شده‌اند. در مواردی دیده شده که کل اعضای یک خانواده (پدر و مادر و فرزندان کم سن و سال آنها) در یک زمین کشاورزی کار می‌کنند و ماهانه تنها ۲۰۰ هزار تومن دریافت می‌کنند که نمونه‌ی عینی برده‌داری به حساب می‌آید. صاحبان این زمین‌های کشاورزی در واقع از سکونت غیرقانونی این افراد در حاشیه‌ی شهرها (که بیشتر به صورت کپرنشینی در بیابان است.) سواستفاده می‌کنند و آنها را به کار می‌گمارند.

آن‌چنان که برده‌داری سنتی با اعمال قوانین سخت‌گیرانه ملغی شد، به نظر می‌رسد نیاز است تا با اشکال مختلف برده‌داری مدرن نیز با اعمال قوانین در کشورهای مختلف مقابله شود تا کودکان و زنانی، که همچنان قربانی این مساله‌ی تاریخی و رسم زشت هستند و به روش‌های مختلف مورد سواستفاده قرار می‌گیرند، از این بند رهایی یابند. آگاهی‌رسانی گروه‌ها و نهادهای مردمی در مورد این مساله می‌تواند در برچیدن این رسم دیرینه‌ و غیرانسانی تاریخ بشر در نقاط مختلف دنیا بسیار راهگشا باشد

کودکان و زنان قربانیان برده داری

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.