باشگاه ورزشی پرشین

معرفی باشگاه پرشین

جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی(ع) در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های خود برای حمایت از کودکان و نوجوانان محله‌های محروم و معضل‌خیز در سراسر کشور و کاهش آسیب‌های اجتماعی و با هدف هویت‌بخشی و تغییر الگوهای فرهنگی و اجتماعی در آنان، اقدام به تاسیس باشگاه ورزشی پرشین در سال ۱۳۸۵ نموده است.

اختتامیه پنجمین لیگ فوتبال پرشین

این باشگاه متشکل از رشته‌های مختلف ورزشی در محله‌های حاشیه‌ی شهرها، از طریق خانه‌های ایرانی جمعیت امام علی(ع) به صورت جدی‌تر و گسترده‌تر به فعالیت مشغول است. این باشگاه تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۷ رشته‌های ورزشی فوتبال، والیبال، دو و میدانی، شنا، کاراته، بوکس، تکواندو و… برای دختران و پسران در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان ایجاد کرده است. برخی از این تیم‌ها هم اکنون پس از چند سال فعالیت به صورت حرفه‌ای به تمرین می‌پردازند و در مسابقات رسمی شرکت می‌کنند و تاکنون بارها شاهد کسب مقام توسط تیم‌های پرشین در مسابقات مختلف بوده‌ایم.

ـ کانال تلگرام باشگاه ورزشی پرشین

ـ صفحه اینستاگرام باشگاه ورزشی پرشین

ضرورت تشکیل باشگاه ورزشی پرشین

 • حمایت موثر ورزشی از کودکان و نوجوانان محلات حاشیه
 • شناسایی استعدادهای ورزشی
 • بهبود هویت اجتماعی و فرهنگی
 • کاهش و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی
 • دسترسی برابر به امکانات ورزشی

چشم‌انداز

رسیدن به جهانی که در آن همه کودکان از حقی برابر برای ورزش کردن و استفاده از امکانات ورزشی برخوردار باشند. هیچ کودکی به واسطه موقعیت خانوادگی، اجتماعی و جغرافیایی خود از این حق محروم نباشد.

ماموریت

ترویج و توسعه ورزش در محلات آسیب‌دیده و معضل‌خیز به منظور کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان ساکن در این مناطق و تغییر الگوهای فرهنگی و اجتماعی آنان.

اهداف تاسیس تیم‌های فوتبال در محله‌های حاشیه

جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) پس از سالها حضور در محلات حاشیه و معضل‌خیز تصمیم گرفت تا برنامه ویژه‌ای را برای تغییر این محله‌ها از یک محله پر خطر و پر معضل به یک محله امن برای ساکنین و کودکانی که در آن زندگی ‏می‏‏کنند، اجرا کند. بنابراین جمعیت امام علی برنامه‌ جامعی با هدف ساماندهی این محله‌ها در ابعاد آموزشی، فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و … ترتیب داده است که به صورت اقدامات گوناگونی در این منطقه به اجرا در خواهد آمد، تا با بالا بردن سطح سواد و فرهنگ کودکان و خانواده های آنان، وضعیت این مناطق را بهبود دهد.

در این میان با توجه به اهمیت ورزش میان جوانان و به خصوص در محلات حاشیه که معضلات مختلفی از جمله اعتیاد، فقر، بزه، و … گریبانگیر کودکان و نوجوانان محله است، تیم‌های ورزشی با هدف ایجاد انگیزه میان کودکان و دادن هویت به کودکان از طریق توجهی که به آن‌ها در فوتبال حرفه‌ای می‌شود، و ایجاد الگوهای سالم به جای الگوهای مخرب در اینگونه محله‌ها این محله‌ها تشکیل شده است.

علاوه بر این با توجه به این که دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی یکی از حقوق کودکان به شمار می‌رود، تیم‌های پرشین تلاش دارند با برگزاری تمرینات فوتبال، کودکان این محله را در دستیابی به این مهم یاری رساند.

بنابراین مربیان تیم‌های ورزشی سعی می‌کنند در این راستا در تمرینات خود مواردی همچون ایجاد علاقه‌مندی به ورزش در میان کودکان، تاثیر گذاری در بهبود روابط اجتماعی کودکان، کمک به روند بهبودی برخی بازیکنان که اعتیاد خود را ترک نموده‌اند، آموزش اخلاق ورزشی و آموزش کار گروهی را در کنار آموزش مهارت‌های فوتبال مد نظر خود قرار دهند.

 •  ایجاد هویت مثبت و سازنده و الگوهای هنجار از طریق حضور کودکان و نوجوانان در تیم‌های ورزشی
 • ایجاد انگیزه و امید به زندگی در مسیر سالم و هنجار در بین کودکان محلات حاشیه از طریق حضور و رقابت در مسابقات ورزشی
 • آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به معضلات اجتماعی و تاثیر آن بر کودکان و نوجوانان و توجه به نقش پر اهمیت ورزش در کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی
 • ایجاد الگوی عملی و عینی برای جامعه ورزشی و نهادهای مسئول ذیربط از طریق تشکیل تیم‌های ورزشی و لیگ فوتبال پرشین و تاکید بر مسئولیت اجتماعی آنان
 • توجه به ارزش‌های اخلاقی و مضامین پهلوانی در جامعه ورزش از طریق ترویج و توسعه فرهنگ دگرخواهی و نوع دوستی.
 • ایجاد صلح و دوستی در بین اقوام مختلف و نزدیکی بین آنها با معرفی الگوی تیمهای ورزشی متشکل از کودکانی با قومیتهای مختلف
 • توجه به نقش کلیدی ورزش در کاهش خشونت، استرس و افسردگی ناشی از شرایط سخت زندگی و فائق آمدن بر ناهنجاری‌های اخلاقی و فرهنگی در محلات حاشیه

برنامه عملیاتی

 • تشکیل تیم‌های ورزشی در رشته های مختلف در محلات حاشیه متناسب با استعدادها، پتانسیل‌های فیزیکی کودکان و نوجوانان و شرایط فرهنگی آنان.
 • ایجاد بستری برای رشد و شکوفایی و شناسایی استعدادهای برتر در محلات حاشیه
 • تشکیل تیم‌های منتخب ورزشی در رشته‌های مختلف از بین استعدادهای برتر حاضر در بین تیم‌های پرشین محلات حاشیه سراسر کشور
 • برگزاری لیگ‌ها و تورنمنت‌های ورزشی در داخل و خارج از کشور
 • دعوت از دانشجویان و دانش آموختگان رشته‌های ورزشی برای تعریف پروژه‌های ورزشی در جهت توسعه ورزشی و اجتماعی محلات حاشیه و آسیب‌دیده از خشونت
 • مطالبه‌گری از مسئولین