آیین شام عیاران

آیین شام عیاران

آیین شام عیاران

اعتیاد یکی از معضلات اجتماعی فراگیر امروز کشور ایران است که پیامدهای نابهنجار اجتماعی بی‌شماری از قبیل خریدوفروش کودکان و زنان، کار اجباری کودکان و زنان در تجارت مواد مخدر، و اعتیاد کودکان و زنان را به دنبال دارد. این معضل علاوه بر ازهم‌پاشیدگی هزاران خانواده و بی‌سرپرست شدن آن‌ها، به بحرانی تبدیل‌شده که ‌موجب نقض مفاد کنوانسیون‌های حمایت از حقوق کودکان و زنان در کشور شده است.

تعداد زیادی افراد کارتن‌خواب که بعضاً در سرمای زمستان نیز در کنار خیابان‌های شهرهای بزرگ همه‌ساله شاهد مرگ آن‌ها هستیم، و شیوع بیماری‌های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت در برخی از مناطق درگیر معضل اعتیاد شاهدی بر این مدعا است.

پیشینۀ طرح

طرح شام عیاران در سال ۱۳۸۸ و با آرمان ساختن ایران بدون اعتیاد فعالیت خود را آغاز کرد. اعضای این طرح از مهرماه تا دی‌ماه آن سال با شناسایی‌هایی که در مناطق پرخطر شهر تهران انجام دادند وضعیت اعتیاد را در این مناطق بررسی کردند. گزارش‌هایی که در همایش‌های دانشگاهی طرح شام عیاران در دی‌ماه ۱۳۸۸ در دانشگاه‌های تهران، شریف، علامه طباطبایی، آزاد تهران جنوب، و بیمارستان شریعتی ارائه شد تکان‌دهنده بود. آمار و اطلاعاتی که در خصوص خریدوفروش و کرایه کودکان و زنان کارتن‌خواب و بی‌پناه معتاد در این مناطق مطرح شد نشان از عمق بحران اعتیاد در مناطق حاشیه‌نشین شهر تهران داشت.
جمعیت امداد دانشجویی ـ مردمی امام علی (ع) در سال ۱۳۸۸ و با تأکید بر اندیشه‌های قیام امام حسین (ع)، آیینی را در شب شام غریبان با عنوان «شام عیاران» ترتیب داد؛ در این آیین حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در محلۀ دروازه غار، بیزاری خود را از وجود معضلات اجتماعی بنیان‌نهاد اعلام کردند و با محکوم کردن این وضعیت از مردم و مسئولین درخواست کردند تا هرچه سریع‌تر در این راستا اقدامی‌کنند. در این سال جمعیت دانشجویان با شعارهایی در محلۀ معضل‌‌دار دروازه غار از معتادین دعوت کردند که اعتیاد خود را ترک کنند، و پس‌ازاین اقدام حدود سی نفر در اثر این حضور دانشجویان داوطلب به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی‌شده، و ترک اعتیادکردند.

اندیشۀ طرح

طرح شام عیاران در ماه محرم و با تکیه‌بر اندیشه‌های دیگرخواهانۀ امام حسین (ع) در قیام عاشورا علیه یزید زمان خویش، اعلام می‌کند که یزید زمان امروز جامعه در حقیقت مواد مخدر و اعتیاد است و برای رسوایی آن باید به‌سان امام حسین (ع) قیام کرد و فریاد بیزاری از آن سر داد. در این طرح علاوه بر تأکید بر اندیشه‌های دینی، اندیشه‌های ملی با تأکید بر فرهنگ عیاری و عیارپیشگی مطرح می‌شود که آزادگی امام حسین (ع) در غیرت و حمیت عیاران ایرانی در دفاع از کیان کشورشان در طول تاریخ نمود پیداکرده است. در اجرای این طرح، از دانشجویان و مردم آگاه دعوت می‌شود تا عیار گونه برای ساختن سرزمین بدون اعتیاد قیام کنند و دست نیازمندان آسیب‌دیده از اعتیاد را بگیرند، و کسانی که اعتیاد را در این سرزمین گسترده کرده‌اند به‌عنوان یزید زمان رسوا کند. این طرح با شعار اصلی «جامعه‌ای که امام حسین (ع) دارد، چرا باید اعتیاد داشته باشد؟» این سؤال اساسی را مطرح می‌کند که آیا وجود معضل اعتیاد درخور جامعه‌ای است که داعیۀ فرهنگ حسینی و عاشورایی دارد؟

جامعه‌ای که حسین (ع) دارد، چرا باید اعتیاد داشته باشد؟

برنامه‌های طرح

۱- اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت بحرانی و فراگیر اعتیاد در جامعه
۲- اعلام بیزاری از وجود اعتیاد فراگیر در جامعه توسط تمامی افراد جامعه
۳- همیاری به کودکان و زنان درگیر اعتیاد در خانواده و محل زندگی
۴- همیاری به کودکان و زنان معتاد
۵- دعوت از معتادین برای ترک اعتیاد به‌صورت داوطلبانه و پشتیبانی از داوطلبین ترک اعتیاد با همکاری سایر NGOهای فعال در این زمینه
۶- تلاش در جهت تغییر و اصلاح قوانین در خصوص مواد مخدر.

چگونگی اجرا و برگزاری

آیین شام عیاران در شامگاه عاشورا و با اعلام بیزاری و فریاد مرگ بر اعتیاد اعضای جمعیت امام علی (ع) در یکی از محلات معضل خیز شهرهای مختلف کشور انجام می‌شود. در این برنامه از معتادین نیز دعوت می‌شود تا داوطلب ترک اعتیاد شوند و در این صورت پشتیبانی جمعیت از این افراد و خانواده آنان صورت می‌پذیرد. این آیین سعی دارد تا هرسال با برپایی این برنامه نگاه‌ها را به‌سوی این معضل متوجه سازد و به شکل غیرمستقیم با تأکید بر این مسئله که همۀ ما در برابر آنچه در اجتماع رخ می‌دهد مسئولیم، بر کاهش و رفع آن اثر بگذارد.
از سوی دیگر طرح شام عیاران در طول سال با ارتباط با NGOهای فعال درزمینۀ اعتیاد، افراد داوطلب را از میان خانواده‌های تحت پوشش جمعیت به آن‌ها معرفی کرده، و پیگیری ترک اعتیاد و زندگی خانوادۀ آن‌ها را انجام می‌دهد. این طرح در طول سال همایش‌هایی را برای معرفی و اطلاع‌رسانی باهدف پیشگیری از اعتیاد در جامعه تدارک دیده و در این راستا کلاس‌هایی را برای آموزش اعضا در مواجهه با افراد درگیر معضل و خانواده‌های آن‌ها برگزار می‌کند. مسئولیت بخش اعتیاد در جمعیت امام علی (ع) به‌نوعی با طرح شام عیاران است و ازآنجاکه اعتیاد یک مسئله فراگیر در جامعه است، این طرح با سایر طرح‌های جمعیت و به‌خصوص بخش رسیدگی به خانواده‌ها و افراد تحت پوشش جمعیت که درگیر مسئلۀ اعتیاد هستند، تعامل دارد.

نیازهای طرح

مهم‌ترین نیازهای این طرح را در دو بخش می‌توان دسته‌بندی کرد:
۱- مراکز درمانی و کمپ‌های ترک اعتیاد که به‌صورت رایگان به داوطلبین معرفی‌شده از طرف جمعیت ارائۀ خدمات نمایند؛
۲- کارآفرینی و مراکز اشتغال‌زایی که پس از ترک اعتیاد بتوانند مددجویان معرفی‌شده از طرف جمعیت را مشغول به کارنمایند، زیرا بر اساس تحقیقات انجام‌شده یکی از عوامل اصلی اعتیاد افراد، بیکاری است.