آیین صفای سعی

وضعیت اقتصادی و معیشتی خانواده‌های کم‌بضاعت همواره مشکلات فراوانی را به بنیاد این خانواده وارد ساخته است. در این میان زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های آنان، یکی از اقشار آسیب‌پذیری هستند که همواره با مشکلاتی اعم از مشکلات مالی و بهداشتی و تغذیه‌ای روبه‌رو بوده‌اند. نبود کار مناسب برای این زنان، عدم آشنایی به حرفه مناسب، بی‌سوادی، کم‌سوادی، کمبود قوای بدنی ناشی از تغذیۀ نامناسب و عدم توجه مشکلات فراوانی را برای این خانواده‌ها به وجود آورده است.

هاجران زمانه همان زنان و مادرانی هستند که به‌اجبار روزگار بار زندگی خود و کودکانشان را به‌تنهایی و به‌دشواری به دوش می‌کشند

از سوی دیگر آیین‌های بسیار ملی و مذهبی بازمانده از گذشته‌های کهن در جوامع هزینه‌های بسیاری را همه‌ساله به‌سوی خود جذب می‌کند. این در حالی است که هدایت این هزینه‌ها در جهت کاهش و رفع معضلات اجتماعی می‌تواند بسیاری از این معضلات را در جامعه از میان بردارد و جامعه‌ای سالم‌تر و در نتیجه ‌آینده‌ای روشن‌تر را بسازد. همه‌ ساله ‌این حج به‌منظور تزکیۀ روح مؤمن و آزاد کردن آن از قید و بندهای دنیوی در میان مسلمانان برگزار می‌شود و بسیاری از حجاج پس از بازگشت از زیارت هزینه‌های تجملاتی بسیاری را خرج می‌کنند که با ذات و نفس عمل حج و اندیشه حج تناقض بسیاری دارد. آیین صفای سعی تلاش بر آن دارد تا با معرفی زنان سرپرست خانوار به حجاج به‌عنوان ‌هاجرهای زمانه که به‌دنبال تأمین معاش فرزندانشان شبانه‌روز در تلاش و هروله هستند، بخشی از معضلات این گروه از اجتماع را کاهش دهد با این امید که اندک مرهمی بر دل زخم‌دیدۀ این مادران باشد.

اندیشه طرح

به یاد هروله‌های مادرانه هاجر برای رفع تشنگی کودک خویش
به یاد هروله‌های مادرانه هاجر

به یاد هروله‌های مادرانه هاجر

سعی میان صفا و مروه در مناسک حج که همه‌ساله به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مراسم مسلمانان برگزار می‌شود یکی از این آیین‌های چندگانه می‌باشد. صفا و مروه نام دو تپه‌ای است که هاجر همسر ابراهیم پیامبر (ع)، در میان آن برای آنکه فرزندش را سیراب کند، هروله می‌زند اما سرابی بیش نمی‌بیند. سرانجام پس‌ازاین هروله‌ها و تلاش‌ها، چشمه آبی از زیر پای فرزندش می‌جوشد. او هفت بار در میان این دو تپه می‌دود به امید آنکه برای اسماعیل، فرزندش آبی بیابد و او را سیراب کند. از این واقعه آیینی در مناسک حج ایجاد شده است که حجاج هفت بار میان این دو تپه هروله می‌زنند و این نمادی است از هاجر، مادر جستجوگر آب برای بقای فرزندش. طرح صفای سعی توسط آقای شارمین میمندی نژاد برای مرتبط ساختن آیین صفا و مروه در مراسم حج با معضلات اجتماعی زنان و مادران طراحی‌شده است که باوجود مشکلات بسیار، مسئولیت زندگی را به دوش کشیده و در مقابل این مشکلات برای ساخت و حفظ یک زندگی سالم و آبرومندانه شجاعانه ایستاده‌اند. طرح صفای سعی با معرفی زنان سرپرست خانوار به‌عنوان ‌هاجرهای زمان و به‌منظور به وجود آوردن یک کارکرد اجتماعی از آیین مقدس حج تلاش می‌کند تا از مشکلات آنان بکاهد و با توانمندسازی آنان کاری کند تا بتوانند در جامعه با دفاع از حقوق خود و فرزندانشان به زندگی سالم ادامه دهند.

اهداف و برنامه‌ها

۱- استفاده از سرمایه‌های اجتماعی موجود در جوامع مسلمانان برای بهبود وضعیت زندگی زنان سرپرست خانوار
۲- جلب‌توجه بیشتر به مشکلات زنان محروم در میان قشر ثروتمند که هرسال به حج می‌شوند
۳- ایجاد حمایت‌های اجتماعی از زنان سرپرست خانوار که از کمترین حمایت‌های اجتماعی و حتی بیمه محروم هستند
۴- آموزش زنان سرپرست خانوار در جهت شناخت بیشتر حقوق خود و امکانات و توانمندی‌هایشان
۵- اشتغال‌زایی و کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار
۶- تشکیل شبکه‌های اجتماعی باهدف حمایت از زنان سرپرست خانوار و انجام فعالیت‌های اجتماعی به‌منظور شناساندن طرح مذکور به اقشار مختلف
۷- اجرای این طرح در سایر کشورهای مسلمان و هدایت هزینه‌های تجملاتی مراسم حج به‌سوی زندگی زنان سرپرست خانوار در کشورهای فقیر مسلمان و غیرمسلمان به‌ویژه کشورهای آفریقایی

چگونگی اجرا و برگزاری

این طرح از سال ۲۰۰۷ آغاز به کارکرده است و در سال نخست بیشتر به معرفی و تبلیغات و کارهای پژوهشی پرداخته است؛ اما در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ هرسال ۷ زن سرپرست خانوار را به حجاج معرفی کرده و با هدایت هزینه‌های تجملاتی آنان به‌سوی این خانواده‌ها در کاهش معضلات آنان گام‌های مؤثری برداشته است. در این میان اتباع خارجی به‌خصوص زنان سرپرست خانوار افغان نیز وجود داشته‌اند.
این مراسم همه‌ساله در ایام حج برگزار می‌شود. برای اجرای آن از ماه‌ها قبل دانشجویان عضو این طرح به بررسی و شناسایی زنان سرپرست خانوار می‌پردازند و نیازهای آنان و خانواده‌شان(از قبیل نیازهای مسکن، اشتغال، آموزش، درمان، بیمه، پس‌انداز و لوازم زندگی) را شناسایی می‌کنند. همچنین در همین مدت به معرفی طرح در میان کاروان‌های عازم حج می‌پردازند. دفترچه دعای مراسم سعی صفا و مروه را که در آن سرگذشت و نیازهای این زنان وجود دارد تهیه می‌کنند و کاروان‌ها و حجاج عازم سفر حج می‌دهند. این افراد پس از بازگشت از سفر در صورت تمایل در اجرای این طرح به‌عنوان خیر با جمعیت همکاری خواهند کرد و با کمک دانشجویان عضو طرح به کاهش معضلات و نیازهای این قشر از جامعه می‌پردازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و حمایت از خانواده‌های شناسایی شده، به سایت صفای سعی مراجعه نمایید.