لیگ فوتبال پرشین

تاسیس تیم‌ فوتبال پرشین جمعیت امام علی

در سال ۱۳۸۵ نخستین بار جمعیت امام علی در محله فرحزاد تهران یک تیم فوتبال از خانواده های محروم تحت پوشش خود ایجاد کرد که نام «پرشین» برای آن انتخاب شد. تیم پرشین از سال ۸۵ در مسابقات لیگ شهرداری تهران شرکت کرد. این تیم بعدا به صورت منظم روزهای زوج در زمین ورزشی در محله فرحزاد تمرین داشت که باعث شد به عنوان یکی از تیم های مطرح در لیگ دسته یک هیئت فوتبال حوزه شمال شرق تهران شناخته شود. این تیم توانست مقام قهرمانی در این مسابقات و مقام دومی در مسابقات فوتسال جام رمضان را کسب کند. یکی از شرایط این تیم تحصیل بازیکنان بود که این امر سبب شد کودکان پس از مدتی به ادامه تحصیل نیز بپردازند.

جمعیت امام علی از همان زمان باشگاه فوتبال پرشین را در هیئت فوتبال شمال شرق تهران به صورت رسمی ثبت کرد و تلاش خود را بر آن معطوف ساخت تا فعالیت های ورزشی را در محله های مختلف تحت پوشش خود توسعه بخشد و در این راستا در سالهای گذشته، در محله‌ها و شهرهای دیگر، تیم‌های فوتبالی با نام پرشین کار خود را شروع کردند.

اهداف تاسیس تیم‌های فوتبال در محله‌های حاشیه

جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) پس از سالها حضور در محلات حاشیه و معضل‌خیز تصمیم گرفت تا برنامه ویژه‌ای را برای تغییر این محله‌ها از یک محله پر خطر و پر معضل به یک محله امن برای ساکنین و کودکانی که در آن زندگی ‏می‏‏کنند، اجرا کند. بنابراین جمعیت امام علی برنامه‌ جامعی با هدف ساماندهی این محله‌ها در ابعاد آموزشی، فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و … ترتیب داده است که به صورت اقدامات گوناگونی در این منطقه به اجرا در خواهد آمد، تا با بالا بردن سطح سواد و فرهنگ کودکان و خانواده های آنان، وضعیت این مناطق را بهبود دهد.

در این میان با توجه به اهمیت ورزش میان جوانان و به خصوص در محلات حاشیه که معضلات مختلفی از جمله اعتیاد، فقر، بزه، و … گریبانگیر کودکان و نوجوانان محله است، تیم‌های ورزشی با هدف ایجاد انگیزه میان کودکان و دادن هویت به کودکان از طریق توجهی که به آن‌ها در فوتبال حرفه‌ای می‌شود، و ایجاد الگوهای سالم به جای الگوهای مخرب در اینگونه محله‌ها این محله‌ها تشکیل شده است.

علاوه بر این با توجه به این که دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی یکی از حقوق کودکان به شمار می‌رود، تیم‌های پرشین تلاش دارند با برگزاری تمرینات فوتبال، کودکان این محله را در دستیابی به این مهم یاری رساند.

بنابراین مربیان تیم‌های ورزشی سعی می‌کنند در این راستا در تمرینات خود مواردی همچون ایجاد علاقه‌مندی به ورزش در میان کودکان، تاثیر گذاری در بهبود روابط اجتماعی کودکان، کمک به روند بهبودی برخی بازیکنان که اعتیاد خود را ترک نموده‌اند، آموزش اخلاق ورزشی و آموزش کار گروهی را در کنار آموزش مهارت‌های فوتبال مد نظر خود قرار دهند.

 •  ایجاد یک هویت مثبت و سازنده و الگوهای هنجار از طریق حضور کودکان و نوجوانان در تیمهای ورزشی
 • ایجاد انگیزه و امید به زندگی در مسیر سالم و هنجار در بین کودکان محلات حاشیه از طریق حضور و رقابت در مسابقات ورزشی
 • آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به معضلات اجتماعی و تاثیر آن بر کودکان و نوجوانان و توجه به نقش پر اهمیت ورزش در کاهش و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی
 • ایجاد الگوی عملی و عینی برای جامعه ورزشی و نهادهای مسوول ذیربط از طریق تشکیل تیمهای ورزشی و لیگ فوتبال پرشین و تاکید بر مسوولیت اجتماعی آنان.
 • توجه به ارزشهای اخلاقی و مضامین پهلوانی در جامعه ورزش از طریق ترویج و توسعه فرهنگ دگرخواهی و نوع دوستی.
 • ایجاد صلح و دوستی در بین اقوام مختلف و نزدیکی بین آنها با معرفی الگوی تیمهای ورزشی متشکل از کودکانی با قومیتهای مختلف
 • توجه به نقش کلیدی ورزش در کاهش خشونت، استرس و افسردگی ناشی از شرایط سخت زندگی و فائق آمدن بر ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی در محلات حاشیه

چشم انداز

رسیدن به جهانی که در آن ورزش وسیله است قدرتمند برای برقرای صلح و همگرایی انسانها و همه کودکان از حقوقی برابر برای ورزش برخوردارند

ماموریت

ترویج و توسعه ورزش برای ایجاد صلح و دوستی بین اقوام و نژادههای مختلف و همینطور کاهش و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه در بین کودکان از طریق تغییر الگوههای فرهنگی و اجتماعی آنان.

برنامه عملیاتی

 • تشکیل تیمهای ورزشی در رشته های مختلف در محلات حاشیه متناسب با استعدادها، پتانسیلهای فیزیکی کودکان و نوجوانان و شرایط فرهنگی آنان.
 • ایجاد بستری برای رشد و شکوفایی و شناسایی استعدادهای برتر در محلات حاشیه.
 • تشکیل تیمهای منتخب ورزشی در رشته های مختلف از بین استعدادهای برتر حاضر در بین تیمهای پرشین محلات حاشیه سراسر کشور
 • برگزاری لیگها و تورنمنت های ورزشی در داخل و خارج از کشور
 • دعوت از دانشجویان و دانش آموختگان رشته‌های ورزشی برای تعریف پروژه‌های ورزشی در جهت توسعه ورزشی و اجتماعی محلات حاشیه و آسیب‌دیده از خشونت

برای کسب اطلاعات بیشتر و حمایت از فعالیت‌های ورزشی جمعیت امام علی، به سایت باشگاه پرشین مراجعه نمایید.