آیین کعبه کریمان

برآورده کردن آرزوهای کودکان سرزمین عزیزمان

آیین کعبه کریمان

آیین کعبه کریمان

کودکان محروم و بی‌سرپرست و معلول همواره چشم امیدشان به دست‌های بخشنده بوده است. آنان آرزوهای کوچکی را در دل‌های بزرگشان دارند که برای برآورده ساختن آن‌ها و نشاندن لبخندی بر لبان کوچک آنان نیازی به انجام کارهای بزرگ نیست. بسیاری از این کودکان آرزوهای بسیار کوچکی دارند که با کمترین امکانات می‌شود آن را برآورده ساخت.

آیین کعبه کریمان توسط جمعیت امام علی و به پیشنهاد شارمین میمندی نژاد طراحی شد و در در روزهای اعتکاف (۱۳ تا ۱۵ ماه رجب) همزمان با عید میلاد پیشوای نخست شیعیان، امام علی (ع)برگزار میشود. شارمین میمندی نژاد همواره سعی می کنند تا بین مناسبت‌ها و آیین‌های مذهبی و معضلات موجود در جامعه رابطه‌ای روشن برقرار ساخته و به آن ها کارکردها اجتماعی مثبت ببخشد.

این آیین براى نخستین بار در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ تیرماه سال ۸۷ مصادف با ولادت امام علی (ع)، ایام اعتکاف و روزهایى که گرانى اجناس و کالاها، در اوج خود قرار داشت، در دو قسمت اجرا شد.
بخش اول طرح به نام سه روز ارزانى، به پیشنهاد جمعیت امداد دانشجویى ـ مردمى امام على و همکارى جمعى از کسبه، در نقاط مختلف تهران و برخى شهرستان‌ها ازجمله کرمانشاه به اجرا گذاشته‌ شد. بر این اساس مغازه داران طى سه روز، به مناسبت میلاد حضرت على، اجناس خود را ارزان‌تر در اختیار مردم قرار دادند. در این قسمت از طرح درباره‌ی چرایی وجود معضلاتى چون گرانى، فقر، اعتیاد و … و چگونگى و نحوه‌ی برخورد مردم با این سختى‌ها سوالاتى از مسئولان در سایت پرسیده شد.

در بخش دوم این آیین، اعضای فعال جمعیت امام علی (ع)، آرزوهای کودکان محروم، بی سرپرست، معلول، بیمار و کودکان کار را از بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری کودکان معلول و بی سرپرست و خانواده‌های محروم و فقیر جمع آوری کردند و به دست معتکفین و خیرین رسانند.

سال ۸۸ آیین کعبه کریمان در بخش جمع آوری آرزوهای کودکان به صورت گسترده‌تر از سال قبل اجرا شد. کعبه‌هایى ازجنس مقوا توسط بچه‌هاى محروم، ناتوان ذهنى، بیمار و . . . ساخته شد و توسط همین بچه‌ها رنگ آمیزى شد. آرزوهاى کودکان با دست‌هاى امیدوارشان نوشته و در جان کعبه‌ها نهاده مى‌شد تا معتکفین برآورده‌شان سازند.کعبه‌هاى ساخته شده و پر شده از آروزهاى کودکان، پس از جمع آورى، بین معتکفین در مساجد و میان سایر مردم پخش شد. براى آن کس که کعبه‌اى را مى‌گشود، آرزوى کعبه، وظیفه‌اى سنگین بود و براى لحظه‌اى هم که شده به ایشان یاد آور مى‌شد که راه آسمان از زمین مى‌گذرد…
سال ۸۸ در ایام اعتکاف و میلاد امام على حدود ۶۰۰ کعبه‌ی آرزو جمع آورى و بین خیرین ومعتکفین پخش شد. روز یکشنبه ۴ مرداد ماه سال ۸۸ و مصادف با میلاد امام حسین (ع)، همایش پایانى آیین کعبه کریمان « در سالن همایش‌های خانه شهریاران جوان برگزار شد و قسمتی از آرزوهایی که به واقعیت تبدیل شده بود، جمع آوری شد.

آیین کعبه کریمان، سال ۸۹ براى سومین سال پیاپى در دو بخش برگزار شد:
بخش نخست: برآورده ساختن آرزوهاى کودکان دردمند، کودکان مناطق محروم، کودکان بیمار، معلولین ذهنى و…(آرزوهاى خود را بر کاغذى نوشته و آن را درون یک کعبه مقوایى قرار مى‌دهند. این کعبه‌ها در اختیار معتکفین و سایر مردم قرار داده مى‌شود تا هر یک به قدر توان خود در برآورده نمودن این آرزوها بکوشند.

بخش دوم: عید با توجه به مسئله گرانى و فشارهاى ناشى از آن بر خانواده‌هاى محروم، جمعیت امداد دانشجویى- مردمى امام علی از کسبه و فروشندگان خواست تا به مناسبت میلاد مولود کعبه، کالاها و خدمات خود را در ایام نزدیک به میلاد امام على، ارزان‌تر ارائه نمایند.

سال ۹۰ و ۹۱ دو سال پیاپی در روز میلاد مولادعلی (ع) مراسمی توسط اعضای جمعیت و گروه‌های متخصص داوطلب در یکی از محلات حاشیه برگزار شد که طی آن با اجرای جشن و برنامه های مفرح، کودکان این محله‌ها یک روز متفاوت را در کنار دوستان جمعیتی خود تجربه کردند.این برنامه از صبح تا اذان مغرب ادامه داشت و در کنار آن مشکلات خانواده‌ها شناسایی شد تا چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

آیین کعبه ی کریمان در ۱۲ اردیبهشت سال ۹۱ در روستای نوروز آباد احد آباد مستوفی برگزار شد که طی آن گروه‌های داوطلب شامل گروه بهداشت و درمان و پزشکان، مادرانه، گروه محیط زیست، گروه شناسایی، گروه ورزش، گروه کودکان به اجرای برنامه‌هایی از قبل پیش بینی شده پرداختند.
سال‌های بعد نیز آیین کعبه‌ی کریمان همزمان با میلاد مولود کعبه مولا علی برگزار شد. آرزوهای کودکان محروم از سراسر کشور به صورت نوشته و نقاشی کودکان در داخل کعبه‌ها قرار داده شد و طی سه روز مراسم اعتکاف در مساجد بین معتکفین تقسیم شد تا در برآوردن آرزوی کودکان شریک شوند.

در آیین کعبه کریمان سال ۹۵ یک تیم جهت شناسایی مناطق محروم و جمع آوری آرزوهای کودکان به استان سیستان و بلوچستان اعزام شدند. کودکانی که در این مناطق به دلیل محرومیت زیاد آرزویشان فقط درس خواندن بود و یا حتی داشتن چند عدد مداد رنگی…

سال ۹۶ بر اساس پژوهش‌های انجام شده در طرح کریمان، کودکانی که به جبر روزگار به شغل زباله گردی برای امرار معاش مشغول هستند تمرکز داشت. بیش از نیمی از این کودکان در همان گاراژهای جمع آوری و تفکیک زباله محل کارشان سکونت دارند. تقریبا همه‌ی این گاراژها شرایط بسیار نامناسبی داشته و بچه‌ها مجبور هستند به صورت دسته جمعی دراتاق‌های بسیار کوچک و کثیف و با هجوم انواع حشرات جانوران موذی به ویژه موش و فاقد حمام زندگی کنند. تقریبا ۳۵ درصد کودکان آرزو داشتند مثل بقیه همسن و سال‌های خود زندگی کنند و به واقع کودکی کنند، ۱۶٫۵ درصد از کودکان دوست داشتند درس بخوانند. حدود ۱۵ درصد دوست داشتند شغل مناسبی داشته باشند. تقریبا حدود ۱۳ درصد بچه‌ها یا آرزویی نداشتند یا مفهوم آرزو را نمی‌دانستند. نوجوانان زباله گرد آرزو داشتند مورد تحقیر قرار نگیرند، آرزوی یک کودک زباله گرد این بود که یکی با او حرف بزند و حتی کودک زباله گردی بود که زندگی آنقدر سخت گرفته بود که آرزوی مرگ داشت.

سال ۹۷ آیین کعبه‌ی کریمان با نگاهی ویژه به کودکان زلزله زده کرمانشاه انجام شد.
در دانشگاه شریف آرزوهای بچه ها روی فرفره‌ها نوشته شد و آرزوهای مادی روی فرفره‌های طرح دار و آرزوهای غیرمادی بر روی فرفره‌های ساده
و همایش این آیین نیز در مجموعه اندیشمندان برگزار شد.

اهداف کلی طرح

در طرح کعبه کریمان، چند سلسله هدف به‌طور موازی دنبال می‌گردد.

اهداف اولیه معطوف به کودکان و خواسته‌های ایشان
  • ایجاد فضایی برای امیدبخشی به کودکانی که به نحوی به دلیل فقر، بی‌مهری یا بیماری امید خود را به زندگی و برآورده شدن آرزوهایشان ازدست‌داده‌اند و دادن انگیزه و امید به ایشان
  • ارزش دادن به رؤیاها و آرزوهای کودکان دردمند.
  • انتقال حس محبت و مهر از سمت جامعه به دردمندان که محوریت آن را کودکان تشکیل می‌دهد.
  • پر رنگ کردن نقش کودکان در خانواده با برآورده ساختن آرزوهایی که کلیت جامعه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
اهداف معطوف به جامعه
  • کسب دانش اجتماعی و جامعه‌شناختی از تحلیل محتوای آرزوهای کودکان و طبقه‌بندی آن‌ها
  • پررنگ سازی نقش و اهمیت کودکان و خواسته‌های آن‌ها در جامعه
  • توجه دادن اقشار مرفه جامعه به‌ویژه افراد متدین که در مراسم اعتکاف حاضر می‌شوند به مطالبات و آرزوهای کوچک و دست‌یافتنی کودکان محروم و دردمند که نشان از شکاف طبقاتی در جامعه دارد.
  • ایجاد روحیه مشارکت در جامعه برای برآورده سازی آرزوهای کودکان
هدف دینی و آیینی
  • افزودن روح عملی به عبادت ایام اعتکاف و سوق دادن معتکفین به‌سوی عبادت‌هایی که در آن جامعه و افراد در رنج مانده آن مغفول نمانند.