آیین یلدا در کوچه‌های فقر سال ۱۳۹۹

پوستر یلدا در کوچه های فقر سال ۹۹

اگر دست در دست هم دهیم و مهر را به آغوش یکدیگر بسپاریم؛ زمستان، سردی‌اش را به عشق و یلدا، بلندایش را به شوق مزین می‌کند.

به رسم هر سال، آیین یلدا در کوچه های فقر را در نمایندگی‌های سراسر کشور برگزار خواهیم کرد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری جشن شب یلدا در خانه‌های ایرانی، کمک‌های نقدی شما خیرین عزیز، صرف موارد زیر خواهد شد:

اهدای کیسه‌های مواد غذایی و پک ویژه شب یلدا برای کودکان و خانواده‌های مناطق حاشیه در سراسر کشور

تامین مالی خرید کاپشن و لباس گرم نو برای کودکان مناطق سردسیر فقیرنشین

برای تامین هزینه‌های این آیین، به یاری گرم شما نیازمندیم:

شماره کارت به نام جمعیت امام علی(ع):
۶۱۰۴۳۳۷۸۶۶۴۱۳۶۵۹
درگاه پرداخت الکترونیکی:
donation.sosapoverty.org/yaldaچند ثانیه سکوت بر پیکر تلخ پاییز…

در یلدای باستانی، این یادآور بخشندگی خورشید و درخشش طلوع صلح در میان انسان‌ها به انتظار سحر می‌نشینم؛ به امید آنکه روشنایی آگاهی بر طلوع آرزوهایمان بدمد.

یلدا، این پایانِ عشق بازی پاییز از ژرفای جاودانگیِ سنت در زیر سایه‌ی افسارگسیخته‌ی بحران‌ها، هر ساله بیش از پیش رنگ می‌بازد؛ چرا که ما با سرمای استخوان سوز زمستانی، پیش از فرا رسیدن آن، در اعماق جان، خو گرفته‌ایم.
چند لحظه درنگ
فراتر از دیروز
در هیاهوی حوادث…

دشوار خواهد بود اگر بخواهیم محو رنگ پاشی دلنواز دانه‌های انار بشویم، بی آنکه به یاد صورت‌های سرخ نگاه داشته با سیلی پدران و مادرانی بیوفتیم که در سیاهی فقر، توان این زمان افزوده شده بر شرمگینی پیش چشمان فرزندانشان را ندارند.
کودکانی که زودتر از همیشه به آغوش خواب پناه می‌برند تا خاموشی شب، لبخند خشک شده به انتظارشان را فرا گیرد.
نگاه‌های بی‌امانی که به جای سفره‌ای رنگین به پرستوهای ابدیتشان در آسمان چشم می‌دوزند تا شاید گمشده‌ی نه چندان دور خود را بازیابند.
شهری بی‌قواره که شب زنده داری‌هایش کم شمار نبوده، آن هم زمانی که معضل خودکشی کودکانش به تیتر تکذیب شده‌ی هرروز مبدل گشته، کادر درمانش در ازدحام بی تدبیری‌ها خاموش‌تر از همیشه فریاد رهایی سر می‌دهند و شاید کمی دورتر، مردمانش در خانه‌های آب گرفته یا ویرانه‌های چند ساله، یلدا را با چاشنی سیاهی خاطره‌ها می‌گذرانند!

شاید یلدا را باید در چشمان کودکان نظاره کرد، در میان افکار شیرینی که چشم به دستان پدر و به قدرت معجزه باوردارند، نگاه‌های پرمهری که ناچار به درک تبعیض و فقر می‌شوند، مصائب‌های جوامع وجودشان را دربر می‌گیرد و تمام سال را در انتظار لبخندی که بتوان به آن اتکا کرد حتی بلندتر از شب یلدا می‌گذرانند…

یلدا جشن بخشندگی و مهر است، بند بند آن با بخشش عشق گره خورده است. اگر بتوانیم در طولانی‌ترین شب سال بغض‌های فرو خورده را به لبخندی مهمان کنیم، آنگاه با قلب‌هایی پرفروغ از گرمای محبت به استقبال زمستان خواهیم رفت.

در همین راستا جمعیت امام علی(ع) با تمرکز بر قشر نادیده گرفته شده به خصوص کودکان به طرق مختلفی اقدام به کاستن درد و رنج این بچه‌های معصوم نموده است که از جمله‌ی آن می‌توان به اجرای طرح یلدا در کوچه‌های فقر طی چند سال اخیر اشاره کرد که برگزاری مراسم و جشن‌های متنوع، تهیه و توزیع بسته‌های یلدایی، خوراکی‌های گرم و همچنین پوشاک زمستانه در شهرهای مختلف، تامین بخاری و وسایل گرمایشی مناسب برای خانواده‌های تحت حمایت، بزرگداشت یلدا در بیمارستان کودکان، حضور در مناطق زلزله زده و توزیع بسته‌های غذایی و برگزاری آیین‌های یلدایی تنها بخشی از آن است.

یلدا در کوچه های فقر سال ۹۹هزاران لبخند، هزاران امید و هزاران هزار شادمانی، سهم کودکانِ حاشیه از یلدا…

آیا می‌دانید که جمعیت امام علی(ع) به مناسبت شب یلدا چه اقداماتی را برای خانواده‌های مناطق حاشیه در سراسر کشور انجام داده است؟

طرح یلدا در کوچه‌های فقر از سال ۱۳۸۸ با هدف حضور در کنار کودکانی که شب یلدا از داشتن محفلی گرم محروم هستند، آغاز شد تا با برگزاری جشن در این شب برای کودکان معصوم مناطق حاشیه، نور لبخند و امید بر دل‌هایشان بنشیند.
طی این طرح، اعضای داوطلب خانه‌های ایرانی در سراسر ایران با اجرای برنامه‌های شاد و متنوع و برپایی سفره‌های یلدایی شامل تنقلات مخصوص یلدا، شبی پر خاطره و به یادماندنی برای کودکان می‌سازند. طی مراسم نیز هدایایی ویژه به این عزیزان اهدا می‌شود.
همچنین این برنامه، تلاشی‌ست برای فریاد برآوردنِ صدای ناشنیده‌ی کودکان تا اقدامی برای زدودن غم‌ها و تنهایی‌شان برداشته شود.

طی یازده سال برگزاری این طرح، با جمع آوری کمک‌های مالی خیرین، بسته‌های غذایی و لباس گرم برای کودکان خانواده‌های تحت حمایت تامین شده و به آنان اهدا می‌گردد.

اما امسال جشن شب یلدا به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نخواهد شد و برنامه‌های متنوعی برای این شب به صورت لایو در نظر گرفته شده‌است. همچنین تامین مالی هزینه‌های اقلام غذایی و البسه گرم توسط خیرین گرامی در حال اجرا می‌باشد.

یلدا در کوچه های فقر سال ۹۹

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.