ثمره‌ی دوراندیشی، سلامت و تندرستی است. (امام علی «ع»)

«سفر نوروزی برویم یا نرویم؟»

+من واسه سفره‌ی عید، سبزه میخوام.
-منم حتما باید برم مغازه و سمنو بگیرم.

+راستی قراره عید کجا برین؟
-مثل هر سال میریم کرمان و پیش مامانم‌اینا هستیم. اونجا از کرونا خبری نیس. همه خواهر برادرا هر سال از همه‌ی شهرها اونجا جمع میشیم.

این‌ها مکالمه‌هایی است که در هفته‌ی آخر سال احتمالا بین آدم‌های مختلف در ایران، زیاد شنیده خواهد شد؛ مهیا کردن وسایل سفره‌ی هفت‌سین و برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی؛ متاسفانه باید بگوییم همان‌موقع که چمدان‌هایمان را برای سفر می‌بندیم، احتمالا کرونا هم دم در با چمدان بسته‌ی خود، منتظر ماست که در کنار تور جهان‌گردی که آغاز کرده، یک ایران‌گردی مجدد را هم به لیستش اضافه کند. کرونا هم با ما به اقصی‌نقاط ایران یک تجدید سفری خواهد کرد و ممکن است با موج جدید و گسترده‌ای از شیوع این بیماری در ایران در روزها و هفته‌های آینده در کل کشور به خاطر سفرهای نوروزی مواجه باشیم.

تنها راه مقابله با این قضیه این است که یا نهادهای اجرایی و حاکمیتی، میزان ترددها را به صورت قانونی محدود کنند و مقررات سختی در این باره لحاظ شود یا در غیر این‌صورت، خود مردم بیشتر مراعات کنند، سفرهای نوروزی را تا حد ممکن محدود کنند و مسافرت و دید و بازدیدها را به زمانی بعد از گذشتن دوره‌ی این بیماری، موکول نمایند. کافی است فکر کنیم که این سفرها بیش از هر چیز ممکن است جان پدر و مادر کهنسال خود ما، عضو مسن دیگری از خانواده یا فردی با سابقه‌ی بیماری را در نزدیکان ما به خطر بیندازد. خطری که به واقع، بسیار هم جدی است.

در هفته‌ی جاری، بالاترین نیاز به دوراندیشی وجود دارد تا سلامت جامعه، بیشتر حفظ شود. دوراندیشی ما باعث می‌شود که سال جدید را با اخبار بد بیماری برای خودمان، خانواده‌مان، دوستان و آشنایانمان یا خدایی‌نکرده اتفاقی غم‌انگیزتر شروع نکنیم. دوست داریم نوروز ۱۴۰۰ را همه صحیح و سلامت در کنار هم جشن بگیریم و مجبور نشویم به خاطر یک لذت زودگذر در نوروز ۹۹، حضور فردی از نزدیکانمان بر روی سفره‌ی هفت‌سین سال ۱۴۰۰ تنها با یک قاب عکس یادگاری از او، همراه باشد.

ثمره‌ی دوراندیشی، سلامت و تندرستی است. (امام علی «ع»)

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.