در سکونتگاه های فقیر نشین شهر زاهدان چه می گذرد؟

گزارش رابطان بومی جمعیت امام علی (ع) از سکونتگاه‌های فقیر نشین شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان

 

• گزارش شماره 1

همراه با برگزاری دومین طرح توزیع کیسه حمایتی کرونا در استان سیستان و بلوچستان و با توجه به بحرانی‌تر بودن شرایط کرونا در شهرهای بزرگ این استان، تصمیم گرفتیم تا علاوه بر مناطق تحت پوشش جمعیت امام علی در این استان، سکونتگاه‌های فقرنشین شهرهای بزرگی چون زاهدان و چابهار را نیز مورد شناسایی و پخش این کیسه‌های حمایتی قرار بدهیم.

گزارش اول مربوط به منطقه‌ای در داخل شهر زاهدان است. مردم این منطقه ملیت ایرانی داشته و عمدتا به دلیل فقر از روستاها مهاجرت کرده و در خرابه و زمین‌های خالی داخل شهر کوله‌هایی ساخته و در آن‌ها با خانواده‌هایشان ساکن شده‌اند. این منطقه از جمله سکونتگاه‌های غیر مسکونی بوده و فاقد هرگونه امکاناتی چون آب و برق و … می‌باشد. عمده معضلات مشاهده شده در این منطقه، مشکلات بهداشت محیطی، مسائل مربوط به بهداشت فردی بانوان، بیماری و … است. مطابق گزارش‌های رابطان بومی، کودکان نیز در این مناطق مشغول به کار بوده و عمده کار آن‌ها زباله‌گردی توسط پسران است که در طول روز مشغول زباله‌گردی در سطح شهر زاهدان می‌شوند و شب‌ها به این منطقه باز می‌گردند.

سکونتگاه‌های فقیر نشین شهر زاهدان
جمعیت امام علی (ع) با تکیه بر تجربیات خود، سعی در شناسایی معضلات و پتانسیل‌های این مناطق دارد تا با تسهیل‌گری در میان افراد بومی، تجربیات مشابه خود در حوزه‌های آموزش، بهداشت، ورزش و … را در این محلات نیز به کمک رابطان بومی پایه‌ریزی نماید. به صورت موازی و در گام نخست نیز برخی پیگیری‌های مربوط به موارد پزشکی کودکان، توزیع لوازم بهداشتی بانوان و همچنین توزیع محدود کیسه‌های حمایتی کرونا به خانواده‌ها در حال انجام است.

فعالیت‌های جمعیت امام علی در سیستان و بلوچستان

 

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *