معرفی سمینار مبارزه با ازدواج اجباری کودکان
جمعیت امام علی (ع)

جمعیت مستقل امداد دانشجویی - مردمی امام علی (ع) نخستین بار توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف در سال 1378 فعالیت های خود را آغاز نموده و با هدف ریشه کن کردن فقر و کاهش آسیب های اجتماعی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی عمده فعالیت های خود را بر شناخت تئوریک و میدانی معضلات محلات حاشیه نهاده و با مطرح کردن معضلات اجتماعی سعی در تقویت مشارکت عمومی نموده است. باتوجه به سابقه ی 17 ساله ی جمعیت امام علی (ع) در مناطق حاشیه نشین و معضل خیز شهرها و روستاهای محروم کشور این سازمان مردم نهاد همواره شاهد پیامدهای ناگوار ناشی از ازدواج در سنین کودکی در این مناطق بوده است.
از آن جایی که اولین گام در جهت رفع یک معضل شناخت دقیق و علمی آن است، لذا لزوم بررسی تئوریک و میدانی مسئله ی ازدواج زودهنگام در مناطق حاشیه نشین و روستایی کشور بیش از پیش احساس می شود. از این رو، جمعیت امام علی (ع) در نظر دارد تا با برگزاری اولین سمینار تخصصی ازدواج کودکان، به بررسی این پدیده از ابعاد فرهنگی- اجتماعی، فقهی- حقوقی، پزشکی و روانشناسی بپردازد.

جمعیت امام علی (ع) در سه سال گذشته با برگزاری 5 سمینار تخصصی در دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علامه طباطبایی و شهید بهشتی با حضور مسئولین ذی ربط از جمله نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی در سطح وزیر و معاونین و مدیران دولتی و دانشگاهی همراه با بازتاب گسترده خبری در رسانه های مختلف با دستگاه های مختلف، رویکردی تعاملی داشته است.
سمینار تخصصی کودکان کار در اسفندماه 1392، سمینار مادرانه با تاکید بر بارداری دختران کم سن و زنان افغان در اردیبهشت ماه سال 1393، سمینار بارداری و اعتیاد در آذرماه 1393، سمینار تخصصی اعتیاد کودکان و نوجوانان در محلات معضل خیز در بهمن ماه 1393 و سمینار معضلات بارداری زنان بلوچ در اردیبهشت ماه 1395 برگزار شدند.

برخی دستاوردهای مورد انتظار سمینار

  • هم افزایی فعالان مدنی و نهادهای اجرایی در جهت تقریر راهکارهای اجرایی به منظور وصول اهداف سمینار
  • انتشار کتاب “اولین سمینار تخصصی ازدواج کودکان” شامل جغرافیای عوامل و پیامدهای ازدواج کودکان در مناطق حاشیه کشور
  • انتشار کتاب ” تجربیات جهانی” شامل ترجمه بیش از ۵۰ مقاله در حوزه ازدواج کودکان در سراسر جهان
  • تحصیل ضمانت اجرایی قوانین حمایتی در حوزه حمایت از کودکان و زنان
  • آسیب شناسی تخصصی پدیده ازدواج کودکان در مناطق حاشیه کشور
  • بدین منظور از تمامی موسسات آموزشی و از تمامی اساتید محترم دانشگاه و همچنین تمامی شرکت های خصوصی دعوت به عمل می آید، تا پیرو پذیرش مسئولیت اجتماعی از برگزاری هر چه با کیفیت تر این سمینار ملی حمایت نمایند.

درباره جمعیت امام علی (ع)

جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی(ع) یک سازمان مردم‌ نهاد، کاملاً مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی می‌باشد که در سال ۱۳۷۸ به‌صورت رسمی با شماره ۱۹۰۶۱ به ثبت رسید و فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور دنبال می‌کند. جمعیت امام علی (ع) همچنین در سال ۱۳۸۹ با ثبت مقام مشورتی در سازمان ملل متحد و عضویت در شورای امور اقتصادی-اجتماعی این سازمان بین‏‌المللی، به‌ عنوان یکی از سازمان‌های فعال در زمینه کاهش معضلات اجتماعی در سطح بین‌‏المللی...

مطالعه بیشتر

خانه ‌های ایرانی جمعیت امام علی (ع)

خانه‌های ایرانی؛ خانه‌هایی برای ارائۀ خدمات امدادی به کودکان و بانوان در محله‌های محروم ایران خانه همه ایرانیان است؛

خانه ایرانی مکانی است که پناه هر ایرانی دربند ستم و فقر است؛ امید هر انسانی که کمبودهای زندگی، گذران آن را برایش سنگین ساخته است. خانه‌ای است با هویت ایرانی، هویتی که در آن سراسر امید و آرامش، برادری و مهرورزی است.

خانه ایرانی کانون بیشتر فعالیت‌های مددکارى جمعیت امام علی (ع) می‌باشد. جایی که ارتباط مستقیم بین مددکار و مددجو صورت می‌گیرد تا با آموزشی صحیح و ارتباطی عمیق میان یک معضل و راهکارهاى حل آن بتوان قدم‌هایی بزرگ در جهت بهبود وضعیت کودکان و بانوان بی‌پناه سرزمین ایران برداشت. به‌ نوعی خانه ایرانی مرکز فعالیت‌هایی ازجمله روان‌شناسی...

مطالعه بیشتر

طرح‌ها و آیین‌های جمعیت امام علی (ع)

مهربانی تحریم نیست :
رودخانه‌ای که دیگر آب ندارد. تصویر رودخانه خشک‌شده کاجو در استان #سیستان_و_بلوچستان گویای این است که کشاورزی در این مناطق به چه وضعیتی دچار شده است. فقر غذا…
همایش مادرانه :
ویزیت ماما در روستای دارابی، شهرستان ایوان، #ایلام ششمین سال برگزاری #طرح_مادرانه…
کوچه گردان عاشق :
نخستین طرح اجرا شده توسط جمعیت، تلاشی گروهی موسوم به «کوچه گردان عاشق» می‌باشد....

مطالعه بیشتر

حامیان جمعیت امام علی (ع)

آژانس هواپیمایی و جهانگردی علی‌بابا
شرکت صنعتی و بازرگانی صحت
پارس آنلاین
تپسی
نت برگ (قرار دادن پکیج‌های فروش اقلام کیسه‌ها در سایت)
شرکت شانا (اهدای ۴۸۰۰ عدد مربا)
اپلیکیشن مایکت (قرار دادن بنر در صفحه اول به مدت یک ماه)
زر ماکارون (اهدای ۵۰۰ عدد ماکارونی)
...

مطالعه بیشتر

ماموریت و اهداف جمعیت امام علی (ع)

ماموریت: رسیدن به جهانی استوار بر پایه عدالت و صلح با نگاه ویژه به افراد آسیب پذیر به ویژه کودکان

نگرش: تقویت مشارکت عمومی به ویژه حضور فرهیختگان در سیاستهای اجتماعی و بازخوانی آیین‌ها و مناسبت‌های ملی و مذهبی در جهت ارتقاء وضعیت اجتماعی و انسانی در جوامع انسانی

ارزشهای حاکم: تقویت دگر خواهی به عنوان اصل کلیدی همه ادیان، برابری در حقوق انسانی فارغ از نژاو رنگ و مذهب و جنسیت، فرصت‌های برابر در آموزش و بهداشت و برخورداری از حقوق اولیه برای کودکان، نگرش کل نگر به جامعه جمعیت برای تحقق ماموریت خود، استراتژی...

مطالعه بیشتر

ساختار سازمانی جمعیت امام علی (ع)

همه‌ی اعضای جمعیت امام علی داوطلب هستند. ساختار سازمانی جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) به دلیل تنوع فعالیتها و پروژه‌ها یک ساختار ترکیبی است. به این معنی که در ساختار تعریف شده بخشی از سازمان مسئولیت فعالیت‌های پشتیبانی و بخشی دیگر تحت عنوان تیم‌های عملیاتی مسئولیت‌های اجرایی را بر عهده دارند.

در مورد طرح‌ها و پروژه‌ها بر اساس ماهیت آنها دو نوع ساختار وجود دارد. برخی از طرح‌ها مانند طرح کودکان بی‌کتاب در طول سال به طور مداوم در حال انجام است.

این نوع از طرح‌ها خود دارای ساختار عملیاتی مجزا و کامل هستند و از طریق واحد مدیریت طرح‌ها نظارت و مدیریت می‌شوند...

مطالعه بیشتر

منشور اخلاقی جمعیت امام علی (ع)

منشور اخلاقی جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) شامل نه اصل زیر می‌باشد:

اصل اول – ایمان به خدا: جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) بر مبنای ایمان به خدا بنا شده است و فعالیت‌های خود را با پیروی از آموزه‌های پیامبران در دگرخواهی و رسیدگی به یتیمان و فقیران تعریف کرده است.

اصل دوم – آزادی ادیان: در جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) همه صرف نظر از عقیده و مذهب‌شان می‌توانند وارد شوند و هیچ کس اجازه ندارد در مورد مذهب و عقاید اعضاء پرس و جو نماید و همه به عقاید یکدیگر احترام می‌گذارند...

مطالعه بیشتر

مؤسس و مبتکر طرح‌های جمعیت امام علی (ع)

مؤسس و مبتکر طرح‌های جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) آقای شارمین میمندی نژاد می‌باشد. او پیش از سال ۱۳۷۸ با راه‌اندازی سلسله کلاس‌های رهیافتی به درون تلاش کردند به تدریس مباحثی در دانشگاه‌ها بپردازد که روحیه دیگرخواهی را در دانشجویان زنده می‌کرد.
سپس پیشنهاد تاسیس جمعیت را مطرح کردد و در سال ۱۳۷۸ با کمک دانشجویان هم اندیش خود، جمعیت را

مطالعه بیشتر